Kıyafete çok para saçmak ahmaklık
Etkin Patent Haberler, 29.08.2014 09:23:12

Kıyafete çok para saçmak ahmaklık"

"İnsanın modaya ilgisi varsa, Terkos Pasajı"ndan da kıyafet alıp, kendi stilini yaratabilir," diyen SABAH moda editörü Esra Çoruh, modaya dair tecrübelerini, "Nişantaşı kadınları"yla ilgili görüşlerini ve en önemlisi, modayı nasıl kolayca takip edip stil sahibi olunabileceğine dair ipuçlarını paylaştı.

"Outletten jean alınmaz"

Londra senin New York benim, hayatı moda haftalarını gezerek geçen SABAH"ın moda editörü Esra Çoruh, "kurban" olmadan modanın nasıl takip edileceğini, alışveriş tüyolarını ve "Nişantaşı kadınları"nı anlattı.

Yok öyle köşesinde her hafta bizi şaşırtmak, "Erkekler tayt giyecekler!" buyurup, çok sevdiğimiz takılarımızın demode olduğunu anonslamak! Sayesinde her hafta bir tutam moda şoku geçiriyorum. Yazdığı her şeye sahip olmak isteyip sonunda gardırobumla baş başa çıldırıyorum. Dedim madem öyle, SABAH"ın moda editörü Esra Çoruh, bu kez ben sorayım sen söyle...

- Moda editörü kimdir, derdi nedir?
- Bizde moda editörü; dergilerde moda çekimlerini üstlenen, o çekimlerin "styling"ini yapan kişilere deniyor. Yurtdışında ise modayla ilgili haberleri takip eden, defileleri izleyen kişilere.

- Moda editörü doğuştan mı olunur, sonradan mı?
- İnsanın içinde moda tutkusunun olması gerek. Ortaokuldayken Hush Puppy modası vardı, herkes giyerdi ben uçlarına boncuk takıp giyerdim.

- O zaman çocukken de annenizin seçtiği kıyafetleri giymezdiniz...
- Evet! Mesela annem bana kışın külotlu çorap giydirirdi, eve dönerken çorapsız dönerdim. Çünkü çorap giymeye dayanamıyorum.

- Anneniz giyime meraklı bir kadın mıydı?
- Aslında babam çok meraklıdır. Tanıdığım güzel giyinen erkeklerden biridir.

- Ailesinin maddi durumu iyi olan birinin modaya ilgi duyması daha mı olasıdır?
- Hayır. İnsanın içindeyse, Terkos Pasajı"ndan da alabilir. Çok paran varsa Vogue dergisinde gördüğünü de alabilirsin ama bana göre kıyafete o kadar para vermek, sadece ahmaklık.

- "Kadın dediğin güzel olmalı, kendine baktırmalı," diye büyütülmüşsünüz gibi...
- Evet! Kadın dediğin kendine bakmalı.

- Bir moda editörünün olmazsa olmaz özellikleri nelerdir?
- Dünyada ne olup bitiyor, kimler ne giyiyor, hangi tasarımcılar öne çıkıyor, bilmeli. Yurtdışına gidemiyorsa bile, artık bütün yabancı moda dergileri elimizin altında, onlara bakmalı.

- İstanbul"da nereleri mutlaka gezmeli?
- Beymen, Harvey Nichols, Kanyon, Nişantaşı... Artık İstanbul"da o kadar yer var ki, oraları gezmek bile çok katkıda bulunacaktır. Tabii insanın zevki ve görüşü olmalı. Cesur olacağım derken de moda kurbanı olmamalı.

- Bilgi verin de öğrenelim; mesela sezon başlamadan önce ilk neye bakarsınız?
- Önce indirim dönemine bakarım! Çünkü indirimlerde mutlaka bir sonraki sezon işinize yarayacak bir şeyler bulabiliriz.

- Aa! Ben buna "flaş haber" derim. Nasıl yapacağız peki?
- Zaten iki üç ay öncesinden bir sonraki sezonun trendleri dergilerde çıkıyor. Onlara bakarsanız çiçek desen mi, siyah beyaz mı geliyor öğrenirsiniz. İndirimden ona göre bulduklarınızı alırsınız.

- Ayıptır sorması, hangi dergilere bakalım?
- Başta Vouge, sonra Harper"s Bazaar, Marie Claire.

- Dergilere baktık ama üstünde çalışmaya zamanımız yok, ne yapacağız?
- Benim köşemi okumanız yeterli! (gülüyor)

- Mesela bu indirimden gelecek sezona ne kaptınız?
- 39 YTL"ye ZARA"dan elektrik mavisi bir elbise aldım. New York Moda Haftası"nda da hep o renk vardı! Şimdi aynı elbiseyi çizme veya opak çoraplarla, yazın da sandaletlerle giyebilirim.

kAYNAK Ayşe ÖZYILMAZEL SABAH