Buradasın : / /

İlk Yardım Rehberi

 • Dalış kazalarına karşı alınacak önlemler
  Oca052015

  Dalış kazalarına karşı alınacak önlemler

  Dalma ile ilgili iki ciddi problem: 1- Barotravma (orta kulak ve akciğer barotravmaları) ve 2- Dekompresyon hastalığıdır. 1- AKCİĞER BAROTRAVMASI (=HAVA EMBOLİSİ) : İniş sırasında akciğerler basınç nedeniyle büzüşür (rezidüel hacme kadar). Akciğerlerin daha fazla sıkışması barotravmaya neden olur. Tüple dalan ..

  Devamını Oku
 • İlk yardım
  Oca052015

  İlk yardım

  Trafik kazası,düşme, silahla yaralanma, patlama gibi çeşitli durumlarda yapılacak acil müdahalenin, yaşamsal önem taşıdığını belirterek, ilk yardımın, dönüşü olmayan sorunlara yol açmaması için eğitim almış kişiler tarafından yapılması gerktiği belirtildi.   Coşkun,  yaptığı açıklamada, acil müdahalen..

  Devamını Oku
 • Yeni ilkyardım kılavuzunda suni teneffüse yer verilmedi
  Ağu012014

  Yeni ilkyardım kılavuzunda suni teneffüse yer verilmedi

  Kılavuzda artık, kalbi duran veya kriz geçiren birine, ambulans veya hastane gibi ileri yaşam desteği gelene kadar suni teneffüs yerine kalp masajı yapılması önerildi. Uzmanlar “Hayat öpücüğü birçok insana hastalık kapma korkusu nedeniyle itici geliyor. Bu neden..

  Devamını Oku
 • Yanığa buzla müdahale etmek hasarı arttırır
  Ağu012014

  Yanığa buzla müdahale etmek hasarı arttırır

  Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Serinken, yanığa buzla müdahale edilmesinin doku hasarını daha da artıracağını söyledi. Serinken, yaptığı açıklamada, acil servislerde en sık görülen vakaların başında yanı..

  Devamını Oku
 • Sıcak ve soğuk çarpmalarında ilk yardım
  Ağu012014

  Sıcak ve soğuk çarpmalarında ilk yardım

  Normal vücut ısısı 36 - 37 °C dir. Bu ısı, karmaşık mekanizmalarla sabit tutulmaya çalışılır. Normalde, vücudun ısı düzenleyici mekanizmaları iyi çalışır ve organizma (vücut) belirli ısı değişikliklerini oldukça iyi tolere edebilir   Ancak, organizma başa &ccedi..

  Devamını Oku
 • Yanık dereceleri ve yapılması gerenler
  Ağu012014

  Yanık dereceleri ve yapılması gerenler

  Yanık, ısı, ışın, elektrik veya kimyasal maddelere maruz kalma sonucunda deri ve derialtı dokularda meydana gelen bir çeşit yaralanmadır.   Yanık Nedir? Isı, ışın, elektrik veya kimyasal maddelere maruz kalma sonucunda deri ve derialtı dokularda meydana gelen bir çeşit yaralanmadır. Yanıkla..

  Devamını Oku
 • Depsırasında Yapılcaklar
  Ağu012014

  Depsırasında Yapılcaklar

  Yer kabuğunun derin katmanlarının kırılıp yer değiştirmesi ya da yanardağların püskürme durumuna geçmesi nedeniyle oluşan sarsıntılar deprem denir.   I. Bina İçerisinde 1- Kesinlikle panik yapmamalıyız. Sabitlenmemiş dolap, raf, pencere vb. eşyalardan uzak durmalıyız. Varsa sandaly..

  Devamını Oku
 • Kalbi duranlara suni teneffüs daha iyi
  Ağu012014

  Kalbi duranlara suni teneffüs daha iyi

  Kalbi duranlara kalp masajı yapılırken suni teneffüs uygulanmamasının daha iyi olduğu bildirildi.   The Lancet dergisinde yayımlanan makaleye göre, Japonya’nın Kanto bölgesinde hastaneler dışında, kalbi durduktan sonra tıp eğitimi almamış kimselerce müdahale edilen 4 binden fazla k..

  Devamını Oku
 • Kazalara karşı alınacak önlemler
  Ağu012014

  Kazalara karşı alınacak önlemler

  Çocuk acil servisi başvurularının en başta gelen nedenleri düşmedir. Evinize kısa bir göz atmanız bunun nedenini ortaya çıkaracaktır: merdivenler, pencereler ve ev bunlardan bazılarıdır.   Düşmeye karşı alınabilecek önlemler : Çocuk acil servisi başvurularının en b..

  Devamını Oku

Ünlü markaların yeni Moda Erkek Giyim, Kadın (Bayan) Giyim, Spor Giyim, Çocuk giyim, Gece Elbiseleri ve kıyafetlerini, trendler ve moda haberleri ensonmoda’da

Hakkımızda

Etiketler