Buradasın : / /

Tıptaki Gelişmeler

 • PRP ile kendi kanınla gençleş
  Eki212015

  PRP ile kendi kanınla gençleş

  Trombositten zenginleştirilmiş kan sıvısı olarak da adlandırılan PRP, vücudunuzdan alınan kanın bazı işlemlerden geçirilerek cildinize gençleşmek, tazelenmek ve iyileşmek amacıyla tekrardan enjekte edilmesidir. Vücudunuza enjekte edilen bölgelerdeki kök hücreleri uyarıp aktifleştirerek dokuların yenilenmesine ..

  Devamını Oku
 • Eki132015

  'Aziz Sancar'ın buluşu, kemoterapiyi ortadan kaldırabilir'

  Prof. Dr. Aziz Sancar ’a Nobel getiren buluşun önemine değinen Ankara Üniversitesi nden Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Taner Demirer , buluşun dünya tıbbı alanında büyük bir başarı olduğunu ifade etti. Demirer, DNA hasarının nasıl meydana geldiği konusunda şunları söyledi: “Hücrelerin içerisinde DNA var. Normalde ins..

  Devamını Oku
 • Alzheimer
  Tem242015

  Alzheimer'ı yavaşlatabilecek ilaç

  Sağlık Editörü James Gallagher’ın haberine göre Alzheimer hastalığında kullanılan mevcut ilaçlar hastalığın belirtilerini yavaşlatıyor olsa da beyin hücrelerinin ölmesini engelleyen bir ilaç bulunamadı. İngiltere Alzheimer araştırma kuruluşundan Dr. Eric Karran solanezumab’ın “çok önemli yararlar sağlayabileceğ..

  Devamını Oku
 • İnsan embriyosunun genetiği değiştirildi
  May202015

  İnsan embriyosunun genetiği değiştirildi

  Guangzhou kentindeki Sun Yat-sen Üniversitesi, bilim dünyasında aylardır spekülasyon olarak yer alan bir haberi doğrulayarak insan embriyosunun DNA sını deşifre ettiklerini açıkladı. Protein &Cell dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, kullanılan yöntemin henüz sonuçları bilinmeyen birçok etkisi olabileceği..

  Devamını Oku
 • Akıllı hücreler virüslerin sonunu getirecek
  May182015

  Akıllı hücreler virüslerin sonunu getirecek

  Yakın bir gelecekte öldürücü virüslere karşı ilaç yerine akıllı hücrelerle tedaviler öne çıkacak. Bu bilgi Erciyes Üniversitesinin ev sahipliğinde GENKÖK Araştırma Merkezi’nde gerçekleştirilen bir çalıştayda açıklandı. Hücresel tedavi ürünlerinin geliştirilmesi ve klinik kullanımı konusunda ülkemizden ve dünyanı..

  Devamını Oku
 • Bilim kurguydu gerçek oldu: Yaralar iyileşecek
  Nis182015

  Bilim kurguydu gerçek oldu: Yaralar iyileşecek

  Araştırmacılar, yaraların ya da ameliyat kesiklerinin lazerle kapatılmasına bir adım daha yaklaştıklarını bildirdi. Tel Aviv Üniversitesi bilim insanları, geleceğe ait görülen bu tekniğin şu anda dokuya hasar veren ve iz bırakabilen tekniklerden çok daha iyi olduğunu kaydetti. Araştırmanın başındaki Uygulamalı..

  Devamını Oku
 • O hastalığı DNA testi belirleyebilir
  Nis042015

  O hastalığı DNA testi belirleyebilir

  ABD de bilim adamlarının yaptığı araştırma, annenin kanında, fetüsün DNAsının incelenmesine (serbest fetal DNA ile kromozom analizi) yönelik testin, standart testlerden daha etkili olduğunu, ayrıca bu yöntemle daha az yaygın başka iki kromozom anormalliklerinin de saptanabileceğini ortaya koydu. 16 BİN KADININ ..

  Devamını Oku
 • Gen tedavisinde umut veren gelişme
  Nis012015

  Gen tedavisinde umut veren gelişme

  EÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kaan Kavaklı, hemofili hastası çocuklarda yapılan klinik ilaç denemesinden olumlu yanıt alındığını bildirdi. sağlık bakanlığı ndan 2 yıl önce "İyi Klinik Uygulamalar Uyum Belgesi alarak FAZ 1" aşamasında uluslararası klinik ilaç denemeleri yapabile..

  Devamını Oku
 • Kansere yeni çözümler
  Mar192015

  Kansere yeni çözümler

  Tıp dünyası kanserin tedavisine her gün bir adım daha yaklaşıyor. Kanseri yenebilmek için yoğun bir savaş veren tıp adamları son dönemde kişiselleştirilmiş tedaviler sayesinde hastalığa karşı önemli başarılar elde ettiler. Hastaların genetiğine uygun geliştirilen doğru ilaçlarla tümö..

  Devamını Oku
 • Alzheimere yeni umut
  Mar182015

  Alzheimere yeni umut

  Avustralya’daki Queensland Üniversitesinden Jürgen Götz ve ekibi, laboratuvar ortamında farelerin damarına mikro kabarcıklar enjekte etti. Kabarcıklar sayesinde insan kulağının işitemeyeceği kadar yüksek frekanslı ses dalgalarının (ultrason), beynin koruyucu tabakasından geçmesi sağlandı. Söz konusu yöntemi haft..

  Devamını Oku
 • Sanatın kanser üzerindeki etkisinin araştırıldığı projeden sonular alınmaya başlandı
  Oca052015

  Sanatın kanser üzerindeki etkisinin araştırıldığı projeden sonular alınmaya başlandı

  Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 100 kanser hastasına kemoterapi tedavisi sırasında uygulanan resim derslerinin ve Türk musikisinin hasta üzerindeki olumlu etkilerini araştıran bilimsel proje başlatıldı. Projeden elde edilen ilk verilere göre, resim ve müzik etkinliklerinin ardından hastaların str..

  Devamını Oku
 • Işın Tedavisi Ameliyata Alternatif oluyor
  Oca052015

  Işın Tedavisi Ameliyata Alternatif oluyor

  Cerrahi gibi keskin sınırlarla ışınlama yapan radyocerrahi, yüksek hassasiyetle belirlediği hedefteki kanseri yüksek doz ışınla vuruyor. Sadece kanser hücresine odaklandığı için çevredeki sağlıklı dokulara zarar vermeyen yöntem, ameliyata uygun olmayan hastalara alternatif sunuyor. Radyoterapi, kanser tedavisin..

  Devamını Oku
 • Down Sendromunda Genetik Umut
  Ağu012014

  Down Sendromunda Genetik Umut

     ABD’de biliminsanları, Down Sendromu’nda (DS) çığır niteliğinde yeni tedavilerin yolunu açabilecek önemli bir gelişme kaydetti. Uzmanlar bir dizi deneyde bu hastalığa neden olan genetik hatayı, ilgili geni ‘kapatarak’ düzeltmeyi başardı.   &nbs..

  Devamını Oku
 • Kalp Ameliyatında Bir İlk
  Ağu012014

  Kalp Ameliyatında Bir İlk

  Özel Yenihayat Hastanesinde yapılan ameliyat hakkında bilgi veren Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cem Atik, hastanın kendilerine kalbin sol tarafında darlık şikayeti ile geldiğini ve buna bağlı olarak hastanın daha önce felçlik geçirdiğini söyledi.   Hastanın durumunu i..

  Devamını Oku
 • Kanser Aşısı Araştırılıyor
  Ağu012014

  Kanser Aşısı Araştırılıyor

   Gediz Üniversitesi Nanoteknoloji  Laboratuvarı’nda, insan sağlığı  üzerine de çalışmalar yürütülüyor.  Nanoteknoloji kullanılarak elde edilen  biyosensörler aracılığıyla kanseri  önleyecek ya da ilerlemesini  durduracak ila&..

  Devamını Oku
 • İtalyan Doktorlardan Devrim Gibi Tedavi
  Ağu012014

  İtalyan Doktorlardan Devrim Gibi Tedavi

     Tıp alanında araştırmalar yapan İtalyan bilim adamları, aralarında 4 yaşındaki Canalp Çınarın da bulunduğu 6 çocuğun çaresiz genetik hastalığını, kötü huylu içerikten arındırılmış HIV virüsüyle tedavi etmeyi başardı.   Dünyanın tek gen teda..

  Devamını Oku
 • Kanamayı 30 Saniye Durduracak
  Ağu012014

  Kanamayı 30 Saniye Durduracak

     Teknokent’te Ar-Ge departmanı bulunan bir medikal firma için antiseptik özellikli kan durdurucu proje geliştiren Prof. Dr. Mevlüt Ertan’ın ürettiği yara bandı ile yaralanmalarda 30 saniyede kan durdurulabilecek. Bant sayesinde ev ve trafik kazaları, savaş ve ter&oum..

  Devamını Oku
 • Akciğer Ameliyatında Bir İlk
  Ağu012014

  Akciğer Ameliyatında Bir İlk

     İstanbul’daki özel bir hastanede 8 yaşındaki çocuğun akciğerindeki kist robot kullanılarak alındı. Göğüs cerrahisi bölümünde görevli Prof. Dr. Alper Toker, annesi Selda Karakılıç tarafından omuriliğindeki eğrilik nedeniyle hastaneye göt&uu..

  Devamını Oku
 • EÜ Hemofili Hastalarına Umut Olacak
  Ağu012014

  EÜ Hemofili Hastalarına Umut Olacak

     İZMİR - Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kaan Kavaklı, hemofilinin, kanın pıhtılaşmasında önemli rolü bulunan proteinlerin karaciğerde salgılanamaması nedeniyle ortaya çıktığını, hastalığın pıhtılaşma bozukluğu..

  Devamını Oku
 • Beşinci Yüz Nakli Yapılacak
  Ağu012014

  Beşinci Yüz Nakli Yapılacak

   Türkiyenin İlk yüz naklini yapan Akdeniz Üniversitesi Hastanesi ekibi, Muğlada ölen Polonya turist 42 yaşındaki Andrzej Kuczanin yüzün alıp, 26 yaşındaki Recep Serte nakletmek üzere operasyon başlattı. Türkiye’nin ilk yüz naklini 20 Ocak 2012 tarihinde U..

  Devamını Oku
 • Deniz Suyu Polemiği
  Ağu012014

  Deniz Suyu Polemiği

     Antalyada Türkiye’nin 5’üncü yüz nakli ameliyatını gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, "Hastanın durumu gayet iyi, uyandırılmaya başl..

  Devamını Oku
 • Alzheimera erken tanı koymayı başardılar
  Ağu012014

  Alzheimera erken tanı koymayı başardılar

  Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Bilişsel ve Davranışsal Bilimler için Bilgisayarlı Anatomik Tekniklerin Standardizasyonu (SoCAT) beyin görüntüleme laboratuvarı, yapay zeka ve makine öğrenimi kullanarak, erken dönem alzheimer hastalığı tanısını yüzde 80 doğr..

  Devamını Oku
 • Alerjik hastalıklar artık sorun olmaktan çıkıyor
  Ağu012014

  Alerjik hastalıklar artık sorun olmaktan çıkıyor

  Selçuklu Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasibe Artaç; astım, alerjik rinit ve atopik dermatit gibi alerjik hastalıkların; savunma sisteminin genellikle vücuda zararsız bir ..

  Devamını Oku
 • Antibiyotiklerin size bir iyi bir de kötü haberi var
  Ağu012014

  Antibiyotiklerin size bir iyi bir de kötü haberi var

  Bilim adamları, ABD’nin New Mexico Eyaleti’ndeki bir mağaranın insan eli değmemiş derinliklerinde, antibiyotiklere karşı dirençli bakteriler keşfetti. McMaster Üniversitesi bilim adamlarının, Michael DeGroote başkanlığında yaptıkları analizlerde, mağaradan alınan, insan vücudunda yaş..

  Devamını Oku
 • Yapılan araştırmalarda sıcağın acıyı azalttığı ortaya çıktı
  Ağu012014

  Yapılan araştırmalarda sıcağın acıyı azalttığı ortaya çıktı

  Yenidoğanlarda kan alınırken veya aşı yapılırken ağrıyı azaltmakta ısının etkili olduğu bildirildi. Bilim adamları, Pain dergisinde sonuçları yayımlanan araştırmalarına dayanarak, ısının, diğer yöntemlere göre bebeklerde acıyı dindirmekte daha etkili olduğunu bildirdi. Chicago üniversitesi..

  Devamını Oku
 • Beyni ve hafızayı yaşlandıran gen bulundu
  Ağu012014

  Beyni ve hafızayı yaşlandıran gen bulundu

  Uluslararası ekibin yaptığı iki araştırma, beynin hafıza ve yön bulmada rol oynayan hipokampus bölgesindeki gen mutasyonlarının beynin yaşlanmasının hızlanmasıyla bağlantılı olduğunu gösterdi. Nature Genetics dergisinde de yayımlanan araştırmalarda, bu mutasyonların beynin ortalama 4 sene erken y..

  Devamını Oku
 • Yeni keşfedilen ölümcül bir hastalık var
  Ağu012014

  Yeni keşfedilen ölümcül bir hastalık var

  Vietnamdaki yetkililer, hastalığın araştırılması için uluslararası sağlık uzmanlarından yardım istendiğini, hastalığa çoğunlukla çocukların ve gençlerin yakalandığını kaydetti. Hastalığa yakalandığı ilk etapta tespit edilen 100 kişiden 19 kişi hayatını kaybetti. Şu anda hastalık şikay..

  Devamını Oku
 • Epilepsi hastalığından cerrahi müdahale ile kurtulmak mümkün
  Ağu012014

  Epilepsi hastalığından cerrahi müdahale ile kurtulmak mümkün

  Prof. Dr. Galip Akhan önderliğinde İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde 2007 yılında açılan ve hasta kabulüne başlayan Epilepsi Cerrahi Merkezi yüzde 95den fazla başarı oranıyla bu güne kadar 24 epilepsi hastasını tekrar sağlığına kavuşturdu. İzmir Kâ..

  Devamını Oku
 • Kafa tabanı tümörleri ameliyatında robotik cerrahi
  Ağu012014

  Kafa tabanı tümörleri ameliyatında robotik cerrahi

  Marmara Üniversitesi Nörolojik Bilimler Fakültesince düzenlenen Endoskopik Kafa Tabanı Kadavra Kursu için Türkiyeye gelen Amerika Ohio State Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Enver Özer, iki hastanın, nazofarenks olarak bilinen burnun arka tarafındaki..

  Devamını Oku
 • Vajina Ameliyatı İçin Uygun Yaş Kaçtır?
  Ağu012014

  Vajina Ameliyatı İçin Uygun Yaş Kaçtır?

   Uzmanlar, bu yaşların 17-21 arasında olması gerektiğini söylüyor. Prof. Dr. Ateş Karateke, vajina yokluğunun tedavisi hakkında bilgi verdi: “Tanı sonrası acilen tedavi yapılması gereken çoğu tıbbi durumun aksine vajinal agenezi olgularına hemen müdahale edilmez. Hastanın kendini..

  Devamını Oku
 • Meme Kanseri Önlenebilir
  Ağu012014

  Meme Kanseri Önlenebilir

  San Francisco’daki Amerikan Hücre Biyolojisi Topluluğu’nda konuşan araştırma ekibinin lideri Dr. Gautham Venugopalan, laboratuar ortamında gerçekleştirilen araştırma çerçevesinde esnek silikonlara içinde kötü huylu epitel hücre bulunan jel enjekte edild..

  Devamını Oku
 • Kanser ağrısı çözümsüz değil
  Ağu012014

  Kanser ağrısı çözümsüz değil

  Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazıl Aydın, kanserin tüm tedavi aşamalarında olduğu gibi ağrı tedavisinde de çok büyük gelişmeler yaşandığını söyledi. Prof. Dr. Aydın, bir sağlık şirketi tarafından düzenlenen, Ka..

  Devamını Oku
 • ParkinSON Değil sloganı umut oluyor
  Ağu012014

  ParkinSON Değil sloganı umut oluyor

  Hastalık öncesi belirtileri ciddiye almak şart. Koku duyunuzda azalma, uyku bozukluğu, omuz ağrısı ve kabızlık şikâyetleriniz varsa, bunların Parkinson işareti olabileceğini unutmayın Parkinson genel olarak bir yaşlılık hastalığı olarak bilinse de günümüzde başlangıç yaşının 30&..

  Devamını Oku
 • Azheimer tedavisinde yeni bir umut ışığı
  Ağu012014

  Azheimer tedavisinde yeni bir umut ışığı

  İngilteredeki University Collegedan Patricia Salinas ve ekibinin fareler üzerinde yaptığı araştırma söz konusu antikorların, birikimi alzheimera yol açan beta amiloid peptidine yakın Dkk1 proteininin faaliyetini etkisiz hale getirdiğini gösterdi. Amerikan Journal of Nerouscience dergisinde..

  Devamını Oku
 • Çağın hastalığı obeziteye büyük darbe
  Ağu012014

  Çağın hastalığı obeziteye büyük darbe

  Georgetown Üniversitesi Tıp Merkezinde fareler üzerinde yapılan testler, mutasyona uğrayan farenin beyninin iştah hormonlarındaki değişikliklere verdiği tepkinin sekteye uğradığını, bunun da beyne "artık yemek yeme" mesajının gönderilmesini engellediğini gösterdi. BBCnin haberine g&..

  Devamını Oku
 • Her tip kanserde tek tip tedavi mümkün olabilecek
  Ağu012014

  Her tip kanserde tek tip tedavi mümkün olabilecek

  Bilim adamları hayvanlar üzerinde yaptıkları deneylerde, tek bir antikorla insanlarda görülen farklı türdeki kanserli tümörleri küçülttü. İnsan savunma sisteminin, normal koşullarda, kanserli hücreleri bulup yok etmesi gerekiyor, ancak bu olmuyor. Bilim a..

  Devamını Oku
 • Karaciğer kanseri hastalarını sağlığına kavuşturan yöntem
  Ağu012014

  Karaciğer kanseri hastalarını sağlığına kavuşturan yöntem

  Karaciğer kanserinde yeni bir tedavi olan therasphere yöntemi, radyoaktif izotoplar içeren saç telinin yarıçapından ince milyonlarca küçük cam boncuğun kanserli hücreleri besleyen atardamara verilmesi yoluyla tedavide yüzde 89a varan başarı sağlıyor. 2010 yıl..

  Devamını Oku
 • Mesane kanserinden tedavi gören hasta sağlığına kavuşuyor
  Ağu012014

  Mesane kanserinden tedavi gören hasta sağlığına kavuşuyor

  Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, mesane kanserinden tedavi gören bir hastaya, ince bağırsağından alınan 70 santimlik parçayla idrar kesesi yapıldı. Bu sayede hasta, ömür boyu dışarıdan vücuduna bağlı olarak bul..

  Devamını Oku
 • Yeni Dönem acillerde Başlıyor
  Ağu012014

  Yeni Dönem acillerde Başlıyor

  Türkiyede acil servislere giden her dört hastadan üçünün durumunun acil olmaması üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yeni bir düzenleme yaptı.       Sağlıkta Uygulama Tebliğinde (SUT) yapılan değişiklikle acil servislere giden her hasta i&c..

  Devamını Oku
 • AB den Projeye Destek
  Ağu012014

  AB den Projeye Destek

  İSTANBUL Eğitim ve Araştırma Hastanesi (İEAH) KBB Kliniklerinde, 2005-2010 yılları arasında larenks (gırtlak) kanseri nedeniyle ameliyat olmuş tüm hasta ve ailelerinin yaşam kalitelerini ve aldıkları sosyal desteği değerlendirmek, ihtiyaçlarını ortaya çıkarmak amacıyla bir anket uygulandı. Ank..

  Devamını Oku
 • Körlüğe çare
  Ağu012014

  Körlüğe çare

  ABDde ilk kez insanlarda yapılan embriyo kök hücre tedavisi, ciddi göz hastalığı bulunan iki hastada olumlu sonuçlar verdi. Amerikan İleri Hücre Teknolojisi adlı şirketin yaptığı araştırmada, embriyo kök hücre naklinden 4 ay sonra iki hastanın görme yetisinde düzelm..

  Devamını Oku
 • Ağrı kesiciler kanser hücrelerinin lenf bezlerine ulaşmasını engelleyebiliyor
  Ağu012014

  Ağrı kesiciler kanser hücrelerinin lenf bezlerine ulaşmasını engelleyebiliyor

  Avustralyalı bilim adamlarının “Cancer Cell” Dergisi’nde yayımlanan makalesine göre, “nonsteroid antiinflamatuar” (NSAİİ) ilaçlar, kanserli hücrelerin yakındaki lenf bezine ulaşarak buradan da metastaza yol açmasının önüne geçebiliyor. DOKU S..

  Devamını Oku
 • Bilim adamları hücrelere doğrudan ilaç taşıyan DNA robotları geliştirdi
  Ağu012014

  Bilim adamları hücrelere doğrudan ilaç taşıyan DNA robotları geliştirdi

  Uzun DNA sarmallarının daha önceden belirlenmiş bir biçimde katlandığı "DNA origamisi" adı verilen bir yöntemle geliştirilen silindir şekilli robotlar, bir çok hücre türünü belirleyebiliyor.   "Science" dergisinde yayımlanan araştırmaya g..

  Devamını Oku
 • Türk Kâşif proteini ve ölümün yaklaştığı saati buldu
  Ağu012014

  Türk Kâşif proteini ve ölümün yaklaştığı saati buldu

  ABD’de Yale Üniversitesi’nde görevli Prof. Dr. Erol Fikriğ ile ekibi, bağışıklık proteinini keşfetti. Beden saatinin hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde önemli bir role sahip olduğunu ortaya çıkaran Türk bilim insanı başkanlığındaki ekip, tıpta çok öneml..

  Devamını Oku
 • Uyku süresi ayarı yapan gen keşfedildi
  Ağu012014

  Uyku süresi ayarı yapan gen keşfedildi

  Neuron dergisinde yayımlanan araştırmada, bilim adamları, sirke sineğinde bir genin arızalı olması halinde uyku süresinin üçte birine indiğini gördü. New Yorktaki Rockefeller üniversitesi biyologlarından Nicholas Stravropoulos ve ekibi, "insomniac" geninin düzg&uum..

  Devamını Oku
 • Ağız içi dokusundan idrar yolu yapıldı
  Ağu012014

  Ağız içi dokusundan idrar yolu yapıldı

  Elazığda yaşayan 12 yaşındaki Serkan Polata doğduktan kısa bir süre sonra idrar yolunun olmaması anlamına gelen Extrofia vizikalis teşhisi kondu. İdrarını yapamayan küçük çocuk 12 kez operasyon geçirdi, ancak sağlığına kavuşamadı. Serkana son olarak Akdeniz Üniversitesi H..

  Devamını Oku
 • Kahveyi sıklıkla tüketen kadınlarda depresyon riskinin azaldığı belirlendi
  Ağu012014

  Kahveyi sıklıkla tüketen kadınlarda depresyon riskinin azaldığı belirlendi

  ABDli uzmanlar tarafından yapılan bir araştırma, sıklıkla kahve içen kadınlarda depresyona girme eğiliminin, kahveyi nadiren tüketen hemcinslerine göre yüzde 20 oranında azaldığını ortaya koydu. Araştırma ekibinde yer alan Harvard Üniversitesinden Alberto Ascherio, kahve tüketimi..

  Devamını Oku
 • Avustralyada yapılan bir araştırma, gülmenin bunama hastalarının tedavisinde gözle görülür fayda sağladığını ortaya koydu.
  Ağu012014

  Avustralyada yapılan bir araştırma, gülmenin bunama hastalarının tedavisinde gözle görülür fayda sağladığını ortaya koydu.

  Mizahı bir terapi yöntemi olarak kullanan ve daha önce de palyaço kılığına girerek hasta çocuklarla çalışan Avustralyalı terapist Jean-Paul Bell tarafından yapılan araştırma, bunama hastalarının hayatını daha neşeli hale getirerek onların ruh hallerinin, kaygı düzeylerinin, da..

  Devamını Oku
 • İnsanların yürümeyi fareler kediler maymunlar ve kuşlarla aynı biçimde öğrendiği bildirildi
  Ağu012014

  İnsanların yürümeyi fareler kediler maymunlar ve kuşlarla aynı biçimde öğrendiği bildirildi

  New Scientist dergisinin internet sitesinde yer alan habere göre araştırma, bebeklerin yürümeyi öğrenirken, fareler, kediler, maymunlar ve kuşlarla aynı aşamalardan geçtikleri gösterdi. İtalyadaki Rome Tor Vergata Üniversitesinden Francesco Lacquaniti ve iş arkadaşlarının y&..

  Devamını Oku
 • Görüntülerin gözün önüne yansıtılmasına yardımcı olacak kontak lenslerin üretimine bir adım daha yaklaşıldı
  Ağu012014

  Görüntülerin gözün önüne yansıtılmasına yardımcı olacak kontak lenslerin üretimine bir adım daha yaklaşıldı

  Kullanılan teknoloji, lensi takanların akan metinleri, elektronik postaları okumalarına ve bilgisayar destekli görüntülerle görüşlerini artırmalarına olanak tanıyacak. Washington Üniversitesinden araştırmacılar, hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin biyonik lensin güvenli..

  Devamını Oku

Ünlü markaların yeni Moda Erkek Giyim, Kadın (Bayan) Giyim, Spor Giyim, Çocuk giyim, Gece Elbiseleri ve kıyafetlerini, trendler ve moda haberleri ensonmoda’da

Hakkımızda

Etiketler