2008 sonbaharında feminen kadın gidiyor, yerini güçlü ve seksi kadın alıyor"

İngiltere"nin en ünlü stil danışmanı Wendy Elsmore: "Uçuşan kıyafetlerin tadını çıkarmaya bakın çünkü 2008 sonbaharında feminen kadın gidiyor, yerini güçlü ve seksi kadın alıyor"

Wendy Elsmore İngiltere"nin en tanınmış televizyon figürlerinden. ITV"deki "This Morning" adlı programda kadınlara nasıl giyinmeleri gerektiğine dair ipuçları veriyor. Stil danışmanı Elsmore birçok ünlüyü giydirdi; programında ise sıradan ev kadınlarını baştan yaratıyor. Discovery Channel ve E! de çalıştığı diğer kanallar arasında.
Birçok uluslararası moda etkinliğinde konuşma yapıyor. Haber spikerlerini giydiriyor. Londra Moda Haftası"ndan bildiriyor; zaman zaman Cosmopolitan, Glamour ve Marie Claire"de makaleleri yayımlanıyor. Londra Moda Haftası"nın sponsorlarından Philips"in yeni ütüsü Azure"u tanıtması için Londra"daki Haymarket Hotel"de buluştuğumuz Elsmore ile stil üzerine konuştum.

Bir ünlü ile sıradan ev kadınına stil danışmanlığı yapmak arasındaki fark nedir?
Ünlülere stil danışmanlığı yaparken halkın beklentilerini hesaba katmak lazım. Kırmızı halıda ve ekranda neyin iyi duracağını en ince detayına kadar düşünmek gerekiyor. Ama temelde ikisi de aynı. Önemli olan onları kişiliklerini yansıtan ve yaşam tarzlarına uygun şekilde giydirmek. İkinci sırada vücut yapısı geliyor.

Kimlere danışmanlık yaptınız?
Westlife gibi pop grupları ve Ronan Keating gibi şarkıcılarla çalıştım. Judi Dench, Catherine Zeta-Jones, Demi Moore, Anthony Hopkins gibi oyuncular da çalıştıklarım arasında.

Stille ilgili ipuçları verir misiniz?
Trendler ve moda sizi yönetmesin. Size neyin yakıştığını belirleyin ve klasik ürünlerden oluşan bir gardırop oluşturun. Her sezon gardıroba birkaç ürün ekleyin. Yeni bir renk ya da yeni tarzda ürün gardırobunuzu güncelleyip size modern bir görünüm kazandıracaktır. Arada stilinizi değiştirin. Aynaya bakıp "Bu üç yıl önce bana gidiyordu ama ben değiştim, hayatım değişti. Şimdi bu ben değilim" diyebilirsiniz. Ünlüler değişime açık insanlar mesela.

Stil ne kadar önemli?
İyi göründüğünde kendini iyi hissetmeyen birine rastlamadım. Kıyafetler tek başına çok önemli değil. Önemli olan, giyen kişiyi nasıl hissettirdikleri.

"Bol bol şifon var"

Trendler ile moda nerede ayrılıyor?
Tüketiciler sürekli yeni şeyler istiyor. Bir dükkana girdiğimizde sadece iki tarzda pantolon olduğunu görmek hoşumuza gitmezdi. Bu yüzden tasarımcılar her sezon 20 farklı tarz yaratıyor. Bu olumsuz da bir şey. Birçok kişi kendine yakışanı bilmiyor ve karar veremiyor. Bu yüzden birçok yerde stil danışmanlığı hizmeti var. Topshop bunun iyi bir örneği.

En ünlü stil ikonu olan Victoria Beckham"ın tarzını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bir kadın olarak takdir ediyorum. Hayatını spotların altında geçirdi. İyi de idare etti. Ancak zoraki bir stili var. Dokunulmaz görünüyor. İçinizden saçlarını karıştırmak ya da rüzgarda saçlarının dağıldığını görmek geçiyor. Onu jean, beyaz tişört ve spor ayakkabıyla görmek istiyorsunuz. Olmadığı biri gibi görünmeye çalışıyor. Marka kıyafetlerini vintage giysilerle karıştırmalı; daha genç görünecektir. Çok abartılı ve pahalı görünüyor.

"" İlkbahar-yaz modasında neler ön planda?
Kadınsılık ve şifon. Liladan menekşeye uzanan mor tonları ağırlıkta. Bunlar çoğu insana yakışan renkler, giyeni canlı gösteriyor. Şifon bir elbise veya şifon bir bluz, altına jean, üzerine pardösü giyebilirsiniz. Uçuşan kıyafetlerin tadını çıkarın çünkü sonbahar-kış sezonunda feminen kadın gidiyor, yerini güçlü ve seksi kadın alıyor.

Kendilerine yıldız havası katmak isteyenler dolaplarına ne ekleyebilir?
Yıldız desenli birkaç giysi alabilirler. Bütün dergilerde ünlülerin yıldız desenli giysiler içinde fotoğrafları var. Ya da kat kat giyinebilirler.

"80"lerin neon renklerinden nefret ediyorum

Her sezon aldığınız bir şey var mı?
Beyaz tişört. Jean, üzerine beyaz tişört ya da beyaz gömlek kadar iyi duran başka bir kıyafet yok. Yaşı ve vücut yapısı fark etmeksizin her kadın bu kıyafetle seksi görünür.

Hangi trendin yok olduğunu görmek istersiniz?
Modaya geri dönen 80"lerin neon renkleri. Nefret ediyorum. Evden çıkamam o renkte giysilerle.

Nerelerden alışveriş yapıyorsunuz?
Uygun fiyatlı markalardan... Lüks markalar arasından sadece Miu Miu ve Marni"den kıyafet alıyorum. Eskiden kıyafete çok para harcardım ama uygun fiyatlı markaların artık iyi ürünler sattığını düşünüyorum. Bunları vintage giysilerle kombinleyerek giyiyorum.

Gardırobunuzdaki favori ürün nedir?
Çantalarım ve ayakkabılarım.

"It bag" mevzuu aşırıya kaçmadı mı?
Tanrıya şükür "it bag" (sezonun arzu nesnesi olan çantası) olayından uzaklaşmaya başlıyoruz. Zaten saçmaydı.

Ayakkabıların şekli de tuhaflaştı...
Özellikle de topuklar! Neredeyse sanat eseri gibi duruyorlar. İlkbahar-yaz sezonunda ya dümdüzler ya da çok yüksek topuklu. Eğer tek renk kıyafet giyiyorsanız dikkat çekici aksesuarları tercih edebilirsiniz. Ama desenli bir şey giyiyorsanız, altına bu ayakkabıları giymek absürd bir görüntü yaratabilir.
Milliyet

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

50 sinden sonra nasıl giyinmeli?

Bol aksesuar takan, yırtık jean ile dolaşan orta yaş erkeklerin hepsi felaket! Genç görünmeye çalışmak yerine, olgun bir erkek gibi giyinmeye çalışın.52 yaşındayım. Sürekli spor yapıyorum ve vücuduma güveniyorum. Dar tişörtler giymek istiyorum ama eşim yaşıma uygun olmadığını söylüyor.

Şık bir smokin giymenin ipuçları

Şık bir smokin giymenin ipuçları

YORUM YAZIN

Etkin Patent

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

Adana PatentArnavutköy Web TasarımBalıkesir Web TasarımAntep OsgbAvcılar PatentAvcılar Web TasarımAtaşehir PatentAdana Web Tasarım
 • Online Marka Tescil Ücreti

  Online marka tescil ücreti ve iş ve işlemlere ait ayrıntılar şu şekildedir;

  Online Marka Yenileme Ücreti

  Online marka yenileme ücreti ödemesi ve Marka Yenileme işlemlerini buradan anında yapabilirsiniz.

 • Marka Takip ve İzleme Ücreti

  Her yıl marka tescil başvuru sayısının hızla artması ve ilgili iş ve işlemlerin hızlandırma isteği, giderek artan benzer marka başvuruların bir şekilde yayına çıkarılması nedeniyle her yıl birbirlerine benzer ve/veya iltibas oluşturan markalar yayınlanmak

 • Online Beşli Tasarım Başvuru Ücreti

  Beş Renkli Görsel Türk Patent Yayın Ücreti