2008 yaz makyajında farklı temalar

Sıcakların bastırmasıyla birlikte gardıroplar kabuk değiştirdi, kışlıkların yerini sezonun son trendleriye uygun yeni yeni giysiler aldı. Peki ya makyaj çantaları, onlar yaza hazır mı? 2008 yaz makyajında farklı temalardan söz etmek mümkün. Zira farklı markalar trendleri farklı yorumluyor.

Nivea Beaute’nin uluslararası makyaj danışmanı Mario De Luigi, yazın coşkusunu yaşamak isteyen kadınlar için sezonun tatlı ve sıcak renklerle tamamlandığını söylüyor. “Kendi koleksiyonumuz Solar Energy’de olduğu gibi bu yaza sıcaklığı ve dinamizmi yansıtan sarı, turuncu, kahve ve bej tonları hakim” diyen Luigi şöyle devam ediyor: “Enerjiyi, saflığı ve doğallığı ön plana çıkaran göz makyajı dikkat çekiyor. Sarı tonlarından turuncuya, mora ve bejden kahveye uzanan renklerle belirginleştirilen gözler, gölgeler ve düzensiz dokunuşlarla renklenip, aydınlık bir görünüm kazanarak, dolgunluk veren maskarayla vurgulanıyor. Yaz meyvelerinin tazelik ve lezzetini yaşatan kayısı ve şeftali tonları, dudakların daha az ön planda olmasını sağlarken, kadınların doğallığını ve enerjisini koruyor. Koyu tenlilere açık renkte rujlar ve parlatıcılar, açık tenlilere ise pembe, turuncu ve kayısı tonları öneriliyor.”

Shiseido’nun makyaj serisi için yeni çalışmaya başladığı sanat yönetmeni Dick Page ise makyaja farklı bir bakış açısı getiriyor: “Makyaj biraz resim sanatı gibidir, ancak yüz boş bir tuval değildir. Yüz enerji ve boyutlarla hayat bulur. Eklenecek tek şey biraz neşe ve eğlence.” Page sezonun trendleri içinse şunları söylüyor: “2008 ilkbahar-yaz sezonunun ürünleri bu eğlenceyi vurguluyor. Akıcı görünümdeki transparan renkler, renklerin sağlığı ve sıra dışı yapılar. Komplike teknikle alakası yok, nasıl kullanacağınıza siz karar verin.”

Sezonun moda ve makyaj trendlerinin belirlendiği moda haftalarında ortaya çıkan sonuçlara göre ise bu yaz; ‘rockmantik makyaj’, ‘çekik gözler’, ‘patlak dudaklar’ ve ‘naturel kızlar’ moda…

‘Rockmantik’ yaz

2008 yazının en çok ilgi görecek trendi Rockmantik. Zira, Roberto Cavalli, Alberta Ferretti, Anna Sui ve Emilio Pucci moda devlerinin yaz defilelerinde bu makyaj ön plana çıkıyor. MAC’in Baş Makyaj Artistlerinden Massimiliano Della Maggesa’nın, Cavalli defilesinde de uyguladığı bu makyajı şöyle anlatıyor: “Geçtiğimiz sezonun devamı diyebiliriz… Hem diva gibi görünen ve ‘ben çok güzelim’ diyen bir makyaj hem de çok saf ve sade… Yoğunluk gözlerde; portakala çalan bir kahverengiyle tüm göz kapağını boyadık. Kaşları biraz silikleştirdik. Gözlerin içine ve dışına siyah göz kalemi sürdük ki bu gözleri daha yoğunlaştırdık. Ancak bu makyajda renklerden çok göz makyajının şekli önemli. Üstten yuvarlak gelip aşağı iniyor. Ruj yokmuş gibi ve yanaklarda çok az renk var.” Önümüzdeki yaz sert rock tarzının ön plana çıkacağını ancak aynı zamanda kadının romantik yanında vurgulanmaya çalışıldığını anlatıyor makyaj artisti ve 60-70’lerin Barbara Strazing gibi ikonlarından etkilenen bu yazın makyajında gözlerde hep renk olduğunun altını çiziyor.

MAC’in bir başka baş makyaj artisti Philippe Chansel gözlerde çok renk göreceğimizi söylüyor: “Normalde ilkbahar yazda kullanılmayan renkler kullanılacak.”

Naturel kızlar

Birkaç sezondur kadınlar tarafından çok tercih edilen doğal makyaj, bu yaz da etkisini sürdürecek. Hiç yokmuş gibi görünen makyajın temelini kusursuz bir ten oluşturuyor. Ten renginize uyun seçeceğiniz bir fondöten ve üstüne pudra işinizi görecektir. Ancak burada en önemli nokta yüzde maske gibi durmayacak bir fondöten seçimi. Gözaltlarınızda morluklar varsa iyi bir kapatıcıyla giderebilirsiniz. Gözlerde renksiz bir mascara ve dudaklarda ise parlatıcı makyajı tamamlamaya yeterli olacaktır.

Çarpıcı dudaklar

YazIn en pratik trendi, çarpıcıcı dudaklar… Özellikle koyu kırmızı, pembe ve mor bu yaz çok kullanılacak. Kusursuz, açık tonlarda bir ten makyajı, siyah kirpikler ve kıpkırmızı ya da pespembe dudaklar…

Bu makyajda far ve allık yok. Ancak sadece hatlarınızı belirginleştirmek için koyu ton allıklardan yardım alabilirsiniz.

Çekik gözler…

Bir süredir ön plana çıkmayan eyeliner’lı çekik gözler bu yaz geri dönüyor. Gözün üstüne çekilen ve dışına kadar uzatılan siyah eyeliner siyah göz kalemiyle tamamlanıyor. 70’li yılların starlarının andıran bu makyajda dudaklarda sadece hafif renkli bir parlatıcı var. Far olarak daha ağırlıklı olarak ten renginize uygun toprak ve altın tonlarını tercih edebilirsiniz. Gündüz kullanılması zor bir makyaj olsa da gece için ideal.

AYSUN ÖZ KAŞİ-AKŞAM

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Kendi SPA’nızıevde kendiniz yaratın Kendi SPA’nızıevde kendiniz yaratın
Sahara, Depresif ve Şapka Sendromu. Sizinki hangisi? Sahara, Depresif ve Şapka Sendromu. Sizinki hangisi?

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ