2009’da yeni model ‘kocaman’ güneş gözlükleri bizi bekliyor.

Gözümüzden düşürmediğimiz güneş gözlükleri, küresel ısınmanın etkisiyle her yıl biraz daha büyüyor; hatta 2009’da ‘kocaman’ güneş gözlükleri bizi bekliyor. Ancak geçen yılki yuvarlak hatlar yerini yavaş yavaş köşelilere bırakıyor. Saplarda ise incelme görüyoruz, özellikle alttan saplı tasarımlar sezona farklılık katıyor. Son birkaç yıldır yüze ışıltı veren taşları, bu yıl da gözlüklerin bir kısmında en abartılı halleriyle görmek mümkün. Swarovski’nin yanı sıra opal ve mercan gibi taşlar da 2009 gözlüklerine renk katıyor. Kendi gözlük markalarının yanı sıra moda markalarının da gözlüklerini üreten Luxottica Group tarafından bu yıl ilk defa Avrupa’yla aynı anda Türkiye’de de güneş gözlüğü koleksiyonu görücüye çıkarılan mücevher markası Tiffani&Co. ise gözlükte taş kullanmanın hakkını vererek pırlantaya ağırlık vermiş. Mücevher koleksiyonlarının devamını gözlüklere taşıyan Tiffany&Co., klasik ve uzun yıllar kullanılabilecek modelleriyle bu ay vitrinlerde yerini alacak.

En frapan taşlı modelleri bu yaz yine Bvlgari,
Dolce&Gabbana ve Versace’de göreceğiz.

Sezonun en
moda rengi ise kesinlikle mor. Burberry’den Ray-Ban’e, D&G’dan Vogue’a kadar hemen her markanın koleksiyonunda mor gözlüklere rastlamak mümkün. İster köşeli ister yuvarlak, sezonun bu hit rengini tasarımcılar her türlü modelde kullanmış. Moru, kırmızı ve mavi gözlükler takip ediyor. Türk insanının vazgeçemediği siyah ve kahverengi tonları da yine tüm markaların koleksiyonlarında ağırlığını koruyor.

32 markasıyla dünya gözlük sektöründe önemli bir yere sahip olan Luxottica Türkiye Koordinatörü Duygu Biçer ise 2009
gözlük modasını marjinal, cesur, renkli ve aktif olarak yorumluyor. Ancak Biçer, cam kalitesinin önemine de dikkat çekiyor: “Moda yaratmak kadar tüketicilerimizin gözlerini korumayı da hedefliyoruz. Her yıl gelişen teknoloji olanaklarıyla farklı ihtiyaçlara cevap veriyoruz. Gözlük kullanıcıları, yüzlerine yakışan çerçeve kadar muhakkak kaliteli cam seçmeli.”

Peki ya iki sap ve iki çerçeveden oluşan bu
tasarım öğesi nasıl oluyor da bu kadar farklı yorumlanabiliyor; yani Versace ve Ray-Ban nasıl birbirine benzemiyor? Sorumuzun cevabını Luxottica Group Uluslararası Ürün Geliştirme Direktörü Alessandro Beccarini’den alıyoruz: “Çok doğru bir tespit. Her markanın Luxottica bünyesinde tasarım ekibi farklıdır, ayrı bir şirket gibi çalışırlar ve birbirleri ile irtibat kurmazlar. Versace tasarımları kendi kimliğini yansıtır ve Versace’nin o yılki koleksiyonu ile bütünlük taşır. Luxottica’nın kendi markaları olan Ray-Ban, Vogue, Persol, Sferoflex, Arnette ve Killer Loop tamamen gözlük üzerine çalışır. Ray-Ban tüm dünyada gözlük modasını belirleyen markadır. Persol ise her zaman bir klasiktir ve koleksiyonunda trendleri klasik yorumunu etkilemeden yansıtır.” Gözlük dünyasının modayı yakından takip ettiğini belirten Beccarini, “Sezona ters kalamazsınız” diyor ve ekliyor: “Sezonun modası neleri söylüyorsa gözlük modellerinde de ona uygun yenilikler yapılır.

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

‘Hangi aksesuarla göz kamaştırıcı olabilirim?’ ‘Hangi aksesuarla göz kamaştırıcı olabilirim?’
Bronza imzasını atan İtalyan Bronza imzasını atan İtalyan

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ