2011 bahar modası

Hangi mağazaya girip bahar koleksiyonlarına şöyle bir göz atsanız, romantik bir resim dikkatinizi çekecektir. 70lerin çiçek çocuklar ruhuyla, 50lerin kabarık etekleri bu yazın romantik detaylarının başını çekiyor. En büyük moda ikonlarından Grace Kellynin zarif ve feminen tarzı bu yazın en güçlü stili diyebiliriz. Zira Gamze Saraçoğlunun 2011 İlkbahar-Yaz Koleksiyonunda Kelly tarzının en fütüristik çizgilerini görebiliriz. Saraçoğlu koleksiyonu Grace Kelly yaşasaydı bunları giyerdi dedirtecek kadar iddialı.
1970li yılların bohem giyim tarzı ise bol bluzlar, kazaklar, mini etekler, elbiseler ve bol pantolonlarla günümüze taşınırken, çiçek desenlerini tepeden tırnağa her türlü detayda göreceğiz. Çiçekli bluzlardan ayakkabılara, tabii ki çantalardan elbiselere kadar bu feminen detay bahar ve yaz aylarına damgasını vuruyor.
Yazın favori parçası ise kuşkusuz çiçekli elbiseler... Tek parça giymenin rahatlığı ve tiril tiril ince kumaşlar yaz günlerinde kadınların vazgeçilmezi olacak. Altına bir babet ya da sandalet dilerseniz topuklu bir espadrille günü kurtarabilirsiniz.

CAMEL KARDEŞLİĞİ
70lerin favori rengi, siyahın günümüzdeki rakibi camel da bahar ve yaz koleksiyonlarının baş tacı edilmiş. Özellikle camel ve morun muhteşem uyumunu keşfetmediyseniz denemenizi tavsiye ederim. Burberry bahar koleksiyonunda bu iki renk kombinini reklamlarına bile taşımış.
Mor demişken bu bahar ve yazın en önemli trendlerinin başında patlayan neon renkler geliyor ki, bu renklerin camel tonla uyumu yine gözlerden kaçmıyor. Neon renkler konusunda şu ton ya da bu ton demek zor çünkü hemen her rengi ve tonunu farklı koleksiyonlarda görmek mümkün; morlar, pembeler, kırmızılar, sarılar...
Bu renkleri baştan aşağı giymek yerine alt ya da üst gurupta başka tonlarla kombinlemek ya da çanta ve ayakkabı gibi aksesuarlarda kullanmak en mantıklısı.

EN KADINSI ASKERLER

Geçen yıl etkisini artıran dantel de hakimiyetini sürdürüyor. Çamaşırların ve fırfırların olmazsa olmazı dantel, artık tamamen bir kumaş olarak düşünülüyor.
Asker etkisi de çok ilgi gördüğünden olsa gerek, az da olsa koleksiyonlarda yerini alıyor. Geçtiğimiz hafta İstinyeparkta yenilenen mağaza konseptiyle bahara merhaba diyen La Senzanın iç çamaşırı ve ev giysisi koleksiyonunda militer etkinin en feminen halini görebilirsiniz.

BELLER YÜKSEKTE
Formlarda ise yüksek beller dikkati çekiyor tabii, söz konusu olan 70ler olunca bu etki tartışılmaz. Eteklerde de pantolonlarda da yükselen beller bele vurgu yaparken kemerler de unutulmuyor. Kalın kemerlerin yerini bu tip pantolonlarda ince kemerler alıyor.

Neon renkleri en iddialı kullanan Burberry

2011 ilkbahar-yaz sezonunda neon renklerin iddiasını ve hareketliliğini koleksiyonuna katan Burberry, tarzını cesurca ortaya koymaktan çekinmeyenlere özel koleksiyonlar hazırlamaya devam ediyor. Neon pembeler, morlar, yeşiller, sarılar ve maviler eşliğindeki tasarımlarla marka, kendine özgü tarzını bir kez daha ortaya koyuyor. Ayrıca marka, yeni sezon ürünlerinde deri detayına bolca yer veriyor.

Retro cazibe

Dünya çapında 3 binden fazla satış noktası ve 900 mağazasıyla kadınların hayatında önemli bir yeri olan Vero Modanın koleksiyonlarına baktığımızda trendleri hemen görebiliyoruz. Romantik bir tarzı olan markanın koleksiyonunda; çiçekli tulumlar, hafif baskılar, parıltılı pantolonlarla yeni bir retro cazibe göze çarpıyor. Büyük çiçek baskılı elbiseler ve ince bluzlar feminen yanını vurgularken, tek omuzlu asimetrik kesimli elbiseler, kıvrımlı jarseler ve kırışık beyaz şehir şortları kombin rahatlığı yaşatıyor.

Fabrikada bahar coşkusu

Fabrika tasarımcılarından Banu Bornovalının hazırladığı koleksiyonda, İngiliz stili ve döpiyesler öne çıkarken, bahar çiçekleri ve payetlerle süslenmiş asker teması öne çıkıyor. Beli lastikli, giyimi rahat kıyafetlerin cupra kumaşı ile yeni bir boyut kazandığı modellerse günlük giyimin tarzını, şıklık ve rahatlıkla kombine ederek değiştirmeyi hedefliyor. Ayrıca payet ve metalik efektli dokuların; cupra kumaş elbiseler, trikolar ve penyelerdeki ağırlığı dikkat çekiyor. Puantiye, ekose ve kırık çizgi etkisindeki geometrik desenler her ne kadar günlük giyimde kullanılsa da bu sezon abiyede de kendini gösteriyor. Ayrıca gece hayatının vazgeçilmezi payetli ve taşlı elbiseler günün her saatine uyum sağlayacak şekilde tasarlandığından günlük ve gece giyiminin dikkat çeken modelleri arasında yer alıyor.

Ayakkabıları çiçek desenleri sarıyor

Ayakkabılara gelince. Topuklar kalınlaşıp burunlar sivrileşiyor. Çiçek desenlerini ayakkabılarda da bol bol göreceğiz. Bir de dantelleri... Başta kısa bir süreliğine moda sahnesine çıktığını düşünsek de bu yıl gladyatör tarzı sandaletler yine var. Babetler ve yine 70lerin etkisiyle espadriller yazın olmazsa olmazları... Ve tabii ki platformlar. Yüksek topukları daha rahat giyilebilir hale getiren platformlar, daha birkaç sezon etkisini sürdürecek. Ancak üzülerek söylemeliyim ki bu platformların da bir ömrü var ve bir iki yıla kadar moda sahnesinden inecekler.

AYSUN ÖZ KAŞİ/AKŞAM

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

İzmir Fashion Week'in açılışı yapıldı

İzmir'de 1-3 Kasım'da Rönesans Ajans ve Ege Giyim Sanayicileri Derneği, İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, İzmir Moda Tasarımcıları Derneği'nin katkılarıyla hayata geçirilen İzmir Fashion Week başladı.

DREAM STYLE AMATÖR MODA TASARIM YARIŞMASI BÜYÜK COŞKUYLA YAPILDI

Ece Türkiye tarafından yönetilen Ankara’nın etkinlikleriyle ünlü alışveriş merkezi AnkaMALL, önceki gün Dream Style Amatör Moda Tasarım Yarışması İç Anadolu Bölgesi Büyük Finali'ne ev sahipliği yaptı.Moda dünyasının kapıları genç tasarımcılar için açıldı...

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ