2011 ilkbahar koleksiyonlarında, pudra tonlarının hakimiyeti

Cavalliden Elie Saaba tasarımcıların koleksiyonlarında ağırlık verdiği pudra tonları romantik, feminen ve duru bir ilkbahar-yazın habercisi. Atletten trençkota, ayakkabıdan aksesuara nereye bakarsanız pudra etkisi var...

Geçen yaz hatta ondan önceki yaz bolca kullanılan pudra tonlarının modası yavaş yavaş azalır derken bugün mağazalara bir girip şöyle bir göz atın, özellikle ilkbahar koleksiyonlarında, pudra tonlarının hakimiyetini göreceksiniz. Pembenin ve somonun en açık halinden bahsediyorum. Pudra tonunda atletlerden tutun da tütülü eteklere, gece elbiselerine, ayakkabılara, çantalara, takılara, trençkotlara kadar her türlü giysi ve aksesuarda bu romantik ton ağırlığını hissettiriyor. Hatta bu ağırlık fırfırlar ve uçuşan kumaşlarla da tasarımcılar tarafından destekleniyor.

Bu renklerin sihri nedir derseniz, kadını feminen göstermesinden öte, daha genç ve duru göstermesi derim.
İlk bakışta hemen her kadını ele geçirecek renkler bunlar. Kolay gibi görünse de tonun ne kadar açık olduğu ve kıvamı oldukça önemli. Kumaş tasarımcıları ve moda tasarımcıları bu tonları yakalamak için nasıl uğraşıyordur kim bilir? Roberto Cavalli, Tarif etmek için edebiyat gerekiyor dediği pudra tonlarını yakalamanın zorluğunu şöyle açıklamıştı: Bu ütopik tonları elde etmek aylar alıyor. Tıpkı kitap yazmak gibi.

ROMANTİK KADININ  EN BÜYÜK SİLAHI
Kadınsı, romantik ve duygusal bir portre çizmek istiyorsanız pudra tonundan daha iyi bir ton biliyor musunuz? Özellikle bu tonu danteller ve uçuşan kumaşlarla desteklerseniz, romantik bir yaz geçireceğinize dair hiç kuşkusunuz olmasın.
Romantizm demişken pudra tonlarını günlük giysilerde görüyoruz ama en iddialı olanları gece elbiselerinde karşımıza çıkıyor.
İpekler ve şifonlarla daha romantik bir hal alan bu tonlar özelikle Elie Saab gibi haute couture ustalarının elinde muhteşem formlara giriyor. Bizde ise Dilek Hanif ve Cengiz Abazoğlu bu tonlarla romantik olduğu kadar çarpıcı tasarımlarıyla dikkat çeken tasarımcılarımız arasında.

H&MDEN CAVALLİYE
Pudra tonlarında geçen yıllardan giysileriniz varsa şanslınız ancak bazı anahtar parçalarla bu trende siz de ayak uydurabilirsiniz. Bir atlet, bir jean ya da hırka almanız yeterli olacaktır. Ancak yazın sıcağında pudra tonlarında tril tiril bir elbiseye de hayır diyeceğinizi hiç sanmıyorum. Zira H&Min doğal kumaşlarla hazırladığı Conscious Collection koleksiyonunda pek çok alternatif bulabilirsiniz.
Bu tonları bu yaz en sık kullanan markalardan biri de Roman ilkbahar-yaz kataloguna şöyle bir baktığınızda bu tonların ağırlığını hissetmemeniz imkansız. Etek ceketten, gece elbiselerine farklı tarzlarda parçalar bulabilirsiniz.
Romantik tarzıyla özellikle genç kızlara hitap eden Forever New de koleksiyonunun önemli bölümünü bu renge ayırmış.
Ve Sarar... Kadın koleksiyonunda da iddiasını ortaya koyan Sarar, kreasyonunda bu renge göndermeler yapıyor.
Geçtiğimiz hafta büyük bir defileyle yaz koleksiyonunu tanıtan Mango da bu trendin önemli temsilcisi zira podyumda yürüyen pudra rengi uçuşan elbiseler, trendin ağırlığını iliklere kadar hissettirdi.
Yine geniş bir koleksiyonla bahara merhaba diyen Kotan da hırkalardan trençkotlara, takılara hatta mayolarına kadar pudra tonları kullanmış.
Bu ton ayakkabı ve çanta da iddiasını ortaya koyuyor. Cavalliden Versaceye her zaman iddialı ve ışıltılı tasarımlarıyla kadınları çeken markalar bile elbiseden ayakkabıya bu tonun etkisinde.

Nasıl giymeli?
Aslında pek çok renge göre kolay bir renk pudra tonu. Beyazdan, grilere kadar pek çok uçuk açık tonla kombinlenebilir. Hatta kahverengiyle de çok iyi bir uyum sergileyen bu tonu lacivert gibi ciddi renklerle kullanıp bir denge tutturabilirsiniz. Geometrik desenleri ya da çizgilileri de bu sakin tonlarla sadeleştirmeniz mümkün.
Romantik ama daha da romantik takılmak istiyorsanız önerim bu rengi danteller ya da ipeklerle desteklemeniz.

AYSUN ÖZ KAŞİ/AKŞAM

 

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

İzmir Fashion Week'in açılışı yapıldı

İzmir'de 1-3 Kasım'da Rönesans Ajans ve Ege Giyim Sanayicileri Derneği, İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, İzmir Moda Tasarımcıları Derneği'nin katkılarıyla hayata geçirilen İzmir Fashion Week başladı.

DREAM STYLE AMATÖR MODA TASARIM YARIŞMASI BÜYÜK COŞKUYLA YAPILDI

Ece Türkiye tarafından yönetilen Ankara’nın etkinlikleriyle ünlü alışveriş merkezi AnkaMALL, önceki gün Dream Style Amatör Moda Tasarım Yarışması İç Anadolu Bölgesi Büyük Finali'ne ev sahipliği yaptı.Moda dünyasının kapıları genç tasarımcılar için açıldı...

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ