30 ve 40’lı yaşlarda cilt bakımı

Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Buket Pençe, bu kırışıklıkları önlemek için cilt bakımı kadar, doğru beslenmenin ve düzenli bir hayatın da çok önemli olduğunu anlatıyor.


30’lu ve 40’lı yaşlarda ciltte ne gibi değişimler görülür?
30’lu yaşların sonuna doğru mimiklerle oluşan ve çok derin olmayan kırışıklıklar yüzde görülmeye başlar. Ciltte lekelenmeler ve kalınlaşmalar olabilir. Foto yaşlanma bu dönemde orta şiddetli olarak görülebilir. Ağız kenarlarında gülmeye bağlı çizgilenme oluşur. Tabii eğer cilt güneşten korunmamış, solaryum gibi cilt için zararlı olan işlemlere maruz kalmışsa bu belirtiler daha ileri derecede görülebilir.

30’lu ve 40’lı yaşlarda ciltle ilgili en çok nelerden şikayet edilir?
30’lu ve 40’lu yaşlarda en çok ince çizgiler, porların açık gözükmesi, elastikiyet kaybı, nem azalması ve ciltteki düzgün renk tonunun kaybından şikayet edilir.

Her iki yaş grubunda da farklı bakım uygulamaları mı gerçekleştirmek gerekir?
Genel olarak 30 ve 40 yaş arasında aşırı bir fark yoktur ancak kişisel farklar varsa tedaviler buna göre düzenlenmelidir. Örneğin erken menopoza girme, güneş hasarının çok olması, ruhsal sıkıntılar, yanlış kozmetik kullanımı, dahili hastalıklar, yanlış uygulanan diyetler, kansızlık, cinsel hayatın olmaması, stres, spor yapmamak, sigara ve alkol kullanımı ile kişisel yaşlanma genetiğinin rolü insanların ciltlerinde önemli etkiler yapar. Bu nedenle kişi 40 yaş civarında olup cilt açısından son derece sağlıklı görünebildiği gibi, tersi de mümkündür.

Cilt için nasıl bir bakım önerirsiniz?
Her iki yaş grubu ve tüm yaşlar için güneşten korunmak ön planda olmalıdır. Bakım ise sağlıklı beslenme, spor yapmak, uyku düzeninin sağlanması ve stresle baş ederek yapılır. Dahili herhangi bir hastalık varsa tedavi edilmelidir. Örneğin vitamin, mineral eksiklikleri, tiroit hastalıkları, deriyi bozan sağlık sorunları arasında yer alır.

Güzel bir cilde sahip olmak için ideal yaşam biçimi nasıl olmalıdır? İnsanlar hayatlarında nelere öncelik ve önem vermeli, nelerden vazgeçmeliler?
Güzel bir cilt için en önemli nokta, sağlıklı yaşamdır. Uyku, güneşten kaçınmak ve her şeyden önce mutlu olmayı öğrenmek cilt güzelliğinin birinci kuralıdır. Ruhsal durum ciltteki kan dolaşımı, endorfin salınımı ve erken yaşlanma ile yakından ilgilidir. İç organların sağlığını korumadan, kolesterol dengenize dikkat etmeden, kansızlığı tedavi ettirmeden ve ruhsal çalkantıları düzenlemeden güzel bir cilde sahip olunamaz.
Kaynak:Vatan

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Kendi SPA’nızıevde kendiniz yaratın Kendi SPA’nızıevde kendiniz yaratın
Sahara, Depresif ve Şapka Sendromu. Sizinki hangisi? Sahara, Depresif ve Şapka Sendromu. Sizinki hangisi?

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ