33 yıl önce böbrek nakli olduğunda 1 yıl ömür biçmişlerdi

Türkiyede 33 yıl önce böbrek nakli yapılan ilk 3 kişiden biri olan Akdeniz Böbrek Hastalıkları ve Organ Nakli Derneği Başkanı Mehmet Şahan, (56) o yıllarda kendisine en fazla 1 yıl yaşar diyen doktorların öldüğünü kendisinin hala hayatına devam ettiğini söyledi.

Son yıllarda yapılan yüz, rahim ve kol nakliyle adını dünyaya duyuran Türkiyede bu ameliyatların başladığı 1970li yıllarda böbrek nakli olan üçüncü kişi hala yaşam mücadelesini sürdürüyor.
1979da Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu tarafından Ankarada böbrek nakli yapılan Mustafa Şahan, o yıllarda kendisine en fazla 1 yıl yaşar denmesine rağmen hayatına devam ediyor.

Kimin ne kadar yaşacağına Allah karar verir. diyen Mehmet Şahan, kendisine böbreğine veren dayısı Ahmet Saygılıya hala dua ediyor. 1979da rahatsızlığı nedeniyle doktora gittiğini burada kendisine böbrek yetmezliği teşhisi konulduğunu belirten Mehmet Şahan, o yıllarda böbrek naklinin bu kadar gelişmediğini ve kendisinin de bunu çok fazla önemsemediğini ifade etti.
Bir süre tedaviye giden Şahana 6 ay sonra böbrek nakli olması gerektiği söylendi. O yıllarda Türkiyede organ naklinin ne olduğunu çok fazla kişinin bilmediğini belirten Şahan, kendisinin de bu konuya yabancı olduğunu kaydetti.
Doktorların tavsiyesi üzerine nakil için uygun böbrek aramaya başlayan Mehmet Şahan, 3 kardeşinin olduğunu ancak hepsinin bağışa soğuk davrandığını ifade etti.

"Hepsi korkuyordu." diye Şahan, o süreci şöyle anlattı: "Kimse böbrek vermiyordu. Amerikadan yeni gelen Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu hocamız vardı. Hocamda hırs vardı. Ben seni ameliyat edeceğim. dedi. Vericin var mı. dedi. Yok dedim. Sonra köyde çobanlık yapan dayım Ahmet Saygılı vardı. O duymuş hasta olduğumu. Ben sana böbrek vereceğim. dedi. İlk başta biraz tedirgin olduk. Dayı olduğu için biraz çekindik. Sonra dayım geldi. Yapılan testler sonucunda dayımın doku gurubu yüzde 39 oranında tuttu. Tüm doktorlar biraz olumsuz baktı. Çünkü dayı böbreği, bir de yüzde 39 tutuyordu. Daha doğrusu böbrek tutmaz atar diye korktular. Ama ben de 14 Kasım 1979da Ankarada nakil oldum."
Dayısı Ahmet Saygılının büyük bir fedakarlık yaptığını söyleyen Mehmet Şahan, 33 yıl bu böbrekle hayatımı devam ettirdiğini söyledi.
25 yıl devlet memurluğu yaptığını belirten Şahan, 2 çocuğu olduğunu ifade etti. Naklin ardından kendisine Sen yaşamazsın, sen ölürsün. diyen doktorlar olduğunu anlatan Şahan, "Maalesef doktorlarımız bu dünyadan göç etti. Herkes korkuyordu. Doku uyumu da yüzde 39 olunca doktorlar olumlu bakmadı. Tuncer hocamız cesaret etti, ameliyatı yaptı. Nakilden sonra herkes umutsuzdu. Yaşamaz dediler. Olsa olsa bir yıl ya da 6 ay yaşar dediler. Bana bir zaman tanıdılar ama 33 yıldır yaşıyorum. Bana sen ölürsün diyen hocalarımız bu dünyadan göç etti. Ama ben hala ayaktayım. Kimin ne kadar yaşacağına Allah karar verir. İşte bir çoban dayının vermiş olduğu böbrek sayesinde 33 yıldır yaşıyorum." diye konuştu.
Şahan, 1970li yıllarda nakil olan ilk 3 kişinden en sağlıklı olanın kendisi olduğunu ifade etti.

ORGAN NAKLİNİN ZORLUĞU DERNEK KURDURTTU
Organ naklinde yaşadığı zorluklar ve sıkıntıları gören Mehmet Şahan, 1994de Akdeniz Böbrek Hastalıkları ve Organ Nakli Derneğini kurdu. "Bu acılar bana çok dert oldu. Ben de bir şeyler yapmak istedim." diyen Şahan, amaçlarının böbrek nakli hastalarına yardım etmek ve insanları organ bağışına yönlendirmek olduğunu söyledi.

Habertürk

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Olimpik Milli Okçumuz Mete Gazoz Dünya Şampiyonu

Milli gururumuz Mete Gazoz, 2018 Okçuluk Dünya Kupası’nda büyük bir zafere ulaşarak dünya şampiyonu oldu.New Balance’ın sponsor olarak desteklediği Milli sporcumuz Mete Gazoz, Almanya'nın başkenti Berlin’de düzenlenen 2018 Okçuluk Dünya Kupası 4. Ayak yarışlarında, erkekler klasik yay finalinde altın madalya kazandı.

Yılın En İyi Halkla İlişkiler Şirketi Seçildi : Avantgarde

Uluslararası aylık ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekovitrin’in 17’ncisini düzenlediği ‘Uluslararası Yılın Starları Ödülleri’ sahiplerini buldu. WOW İstanbul Hotel’de düzenlenen görkemli gecede ‘Yılın Halkla İlişkiler Şirketi Ödülünü’ Avantgarde İletişim Danışmanlığı aldı. 2017 yılında yaptığı projeler ve işlerle adından söz ettiren Avatgarde İletişim Ajans Başkanı Burçak Ilıman, “Bizi böylesine önemli bir ödüle layık gördükleri için seçici kurula çok teşekkür ederiz. Çalışmalarımızın sonucunda böyle bir ödül almak mutluluk verici.Bu ödülü tüm ekibim adına alıyorum” dedi.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ