5 adımda mutlu olun...

Kötü günler geçiriyoruz, ama sakın karamsarlığa kapılmayın! Her şeye rağmen mutlu olmak mümkün. İşte beş adımda mutlu olmanın yolu…

Ekonomik kriz tüm dünyayı vurdu. İşsizlik, maddi sıkıntılar, önümüzü görememek son derece can sıkıcı. Buna bir de memleket meseleleri eklenince depresyona sürüklenmemek elde değil. Ama durun! Bir ihtimal daha var: Mutlu olmak için çaba göstermek. Küresel krizin insanlar üzerindeki ağır etkilerini bertaraf edebilmek amacıyla İngiltere’de hükümetin yeni fikirler üreten kuruluşu Forsight Vakfı ‘mutluluk’ için beş maddeden oluşan bir reçete yayınladı. Bu reçeteye göre yakınlarla sohbet etmek, spor yapmak, yeni şeyler denemek gibi etkinliklerle gününüzü ve ruhunuzu aydınlatabilirsiniz. Mucizevi bir formül olmadığı kesin. Ama depresyonun kıyısında geziniyorsanız hemen teslim olmayın, beş adımda mutluluk formülüne en azından bir şans verin.

1. Aile ve arkadaşlarla vakit geçirin

Aile ve dostlar en kötü zamanlarda bile bize yalnız olmadığımızı hissettirdiğinden onların yanında yüzümüz genellikle güler. Yani bu işe yara bir tavsiye. Eğer ailenizle problemleriniz varsa ya da çok fazla arkadaşınız yoksa yine de başka yakınlıklar kurmak ruhunuzu biraz olsun aydınlatacaktır. Komşularınızla iletişim kurun, olmadı köşedeki bakkalla muhabbete girin. Hiç olmadı parkta veya yol kenarındaki bir bankta oturan teyzeler ve amcalarla konuşmayı, yabancılarla iki kelime etmeyi deneyin. Bir şeyleri paylaşmak ve karşılıklı gülmek sırtınızdaki yükü hafifletecektir.

2. Yeni bir şeyler öğrenin

Öğrenmek insanın hem bedenini hem zihnini meşgul tutan bir şeydir. Yeni ve eğlenceli şeyler öğrenmek de şüphesiz sizi mutlu edecektir. İşte bu tavsiyede sınır yok, mutfağa girip yeni bir yemek tarifini hayata geçirmeyi deneyebilirsiniz; elinize birkaç boya alıp resim yapmayı deneyebilirsiniz. Ya da kapıyı tamir etmek, duvara raf çakmak gibi daha önce denemediğiniz marangozluk yöntemlerini deneyebilirsiniz. Unutmayın, gitar çalmaktan İtalyanca öğrenmeye kadar aklınıza gelebilecek her türlü yeni maharet için kitaplardan ve internetten faydalanmak da pekala mümkün.

3. Hareket edin

Eski atasözünü hepimiz biliriz: Sağlam kafa sağlam vücutta bilinir. Kafanız bozuksa zihninizi temizlemenin ve mutlu hissetmenin yolu da sağlıktan geçiyor. Spor yapmaya zorsunanlardan olabilirsiniz ama sabah erken saatte açık havada bir yürüyüş yapmayı bir kez olsun deneyin, daha iyi ve enerjik hissettiğinizi göreceksiniz. İmkanınız varsa, spor salonlarına gitmek, tenis oynamak, bisiklete binmek, yoga yapmak gibi türlü aktivitelerle hareket halinde olmanız da sizi daha mutlu kılacaktır. Bilimsel olarak da kanıtlanmış bir mutluluk formülü olduğunu ekleyelim!

4. Dikkatinizi verin

Bu tam bir Pollyanna tavsiyesi, ama gerçekten de işe yarıyor. Şehrin göbeğinde, kalabalığın, kokuşmuş çöplerin ve çirkin binaların ortasında bile olsanız bir ağaç gölgesinde durup yapraklarına biraz dikkatli baktığınızda, balkonda açan çiçekleri alıcı gözle seyrettiğinizde ya da oyun oynayan çocukların kahkahalarını dinlediğinizde güzel bir şeylerin de var olduğunu hissetme şansınız var. Pollyanna’yı yabana atmayın, karamsar düşünceleri kafanızdan atmak için biraz çabalayın!

5. Başkalarına yardım edin

Kendi dertlerinizden kurtulmanın en etkili yollarından biri başkalarını dertlerine kulak vermektir. Kendinize yardım edemiyorsanız elinizden geldiğince başkalarına yardım etmek de sizi kesinlikle iyi hissettirecektir. Sokaktaki kedi-köpeklere su vermekten, alışverişten dönen yaşlı teyzenin torbalarını taşımasına yardım etmeye kadar pek çok küçük şey yapabilirsiniz. Ya da en azından yakınlarınızın dertlerini can kulağıyla dinlemeyi deneyin. Herkesin kafasını meşgul eden o kadar çok ve çeşitli mesele var ki, duyunca hayrete düşeceksiniz ve tabii kendinize üzülmekten de kesinlikle vazgeçeceksiniz!
Akşam

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Gizli depresyon nedir ?

Gizli depresyon nedir ? Gizli depresyon son yıllarda birçok insanda görülmeye başlayan ruhsal bir bozukluk olarak tanımlanır. Bu durumun artmasının nedenlerinden biri çok fazla dillendirilmesiyle insanların en ufak üzüntülerinde depresyona girdim diyerek öyle düşünmeleri olduğudur.

Paranoya nedir? Paranoid kişilik bozukluğu nedir?

Paranoya nedir? Paranoid kişilik bozukluğu nedir? Paranoid bozukluk; saçma olmayan bir kurguyla ve iyi düzenlenmiş bir düşünce biçimiyle her şeyden şüphelenmektirdir. Birey bu aşamada ailesinden, eşinden, arkadaşlarından, sosyal çevresinin tamamından şüphelenebilir.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)