Ağız kokusu sadece hastalık sonucu ortaya çıkan bir olgu değildir

Ağız kokusunun sadece hastalık sonucu ortaya çıkmadığını belirten uzmanlar, dil üzerinde biriken bakteriler, diş eti ve diş destek dokularının iltihabı, diş çürüklerinin yanı sıra, uzun süren kulak burun boğaz enfeksiyonları, sindirim sistemi hastalıkları (mide ülseri), karaciğer, böbrek yetmezliği ve şeker hastalığına dikkat çekiyor..
Acıbadem Bursa Hastanesinden Dişhekimi Beyhan Kasapoğlu ve Acıbadem Kocaeli Hastanesinden diş hekimi Mehtap Uysal, ağız kokusu konusunda en çok merak edilen konulara açıklık getirdi.

Ağız kokusuna neden olan hastalıklar hakkında bilgi veren Acıbadem Bursa Hastanesinden diş hekimi Beyhan Kasapoğlu, "Ağız kokusu sadece hastalık sonucu ortaya çıkan bir olgu değildir. Ağız içi ve ağız dışı kaynaklı olmak üzere iki başlık altında incelenebilir. Çoğunlukla ağız içi sebeplerden kaynaklanır. Ağız içi sebepler başlıca dil üzerinde biriken bakteriler, diş eti ve diş destek dokularının iltihabı, diş çürükleridir. Ağız dışı sebepler ise, uzun süre devam eden kulak burun boğaz enfeksiyonları (sinüzit, bademcik iltihabı). Sindirim sistemi hastalıkları (mide ülseri) Karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği ve şeker hastalığı gibi hastalıklardır." dedi.

Kasapoğlu, ağız kokusunun tedavisinde koku ağız kaynaklı ise öncelikle ağız hijyeninin üst seviyeye çıkartılması gerektiğini söyledi. Kasapoğlu, şu önerilerde bulundu: "Diş ve diş etlerinin günde en az iki kez fırçalanması, dil üzerindeki bakterilerin fırçalanması, diş hekimi tarafından diş ve dişeti tedavilerinin yapılması gerekiyor, özel gargaralar da kullanılabilir, ağız dışı kaynaklı olanlarda, daima altta yatan hastalığın tedavi edilmesi ile ortadan kaldırılabilir."

"AĞIZ KOKUSU KİŞİDE ÖZGÜVEN KAYBINA YOL AÇAR"

Acıbadem Kocaeli Hastanesinden diş hekimi Mehtap Uysal ise, ağız içi nedenlere ağız dışı nedenlerinde eşlik etmesi halinde kokunun oldukça şiddetli olacağını kaydetti.

Şiddetli ağız kokusunun hastanın psikolojisini etkilediğini ve kişide özgüven kaybına yol açtığını ifade ederek, şunları dile getirdi: "Ağız kokusunu kişi kendisi ya da yakınları fark edebilir. Diş hekimine başvuran hastaların çoğu kendisi ve yakınları tarafından fark edilen bir kokudan bahseder. Seyrek aralıklarla da ortaya çıksa bile bu durum hastayı doktora getiren en önemli nedendir. Buna karşın kişinin bunun farkında olmaması veya farkında olup tolore etmesi de mümkündür."

Uysal, ağız kokusu olan insana bunun direkt söylenmesinin sakıncalı olabileceğini vurguladı. Uysal, ayrıca eğer hasta başka bir konu için doktora gelmişse, doktorun hastanın dikkatini bu konuya çekmesi, ya da sosyal ortamda yakınlık derecesi bulunan insanların bu konuyu hatırlatmasının yararlı olacağını sözlerine ekledi.
Sabah

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Çürükleri Engeller, Ağız Kanseri Riskini Azalttır. İşte Probiyotiklerin Ağız Sağlığına Etkileri!

Probiyotik kullanımının; diş çürüklerini engellediğini, diş eti sağlığını koruduğunu, ağız kokusunu giderdiğini ve ağız kanserinin oluşum riskini azalttığını söyleyen Okan Üniversitesi Diş Hastanesi Endodonti Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Elif Çiftçioğlu, önemli açıklamalarda bulundu.

 

Ağız Bakımınızı Doğru Ve Düzenli Yapmazsanız İmplantlarınızı Kaybedebilirsiniz

“İmplantların uzun ömürlü ve sağlıklı olarak görev yapabilmesi için, etraflarındaki diş etlerinin sağlıklı olması gerekir” diyen Okan Üniversitesi Diş Hastanesi Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gökçe Akyol Şahin, implant diş kullanan bireylerin

ağız bakımlarına çok dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)