Ai Weiwei'nin dört yıldır beklediği an!

Çinli muhalif sanatçı Ai Weiwei’nin yıllardır beklediği an geldi. 4 yıldan fazladır Çin hükümeti tarafından el konulan pasaportunun geri verildiğini Instagram hesabından duyurdu. Sanatçı yeni pasaportunu tuttuğu fotoğrafını “ Bugün bana bir pasaport geldi” başlığıyla paylaştı.

2011’de Pekin’den Hong Kong’a uçacağı sırada pasaportuna el konularak ülke dışına çıkması yasaklanan sanatçı, NBC’nin pasaportunu geri almasıyla ilgili sorusunu “Sanırım sadece ‘Neden olmasın?’ cevabını verebilirim. Bu pasaport kesinlikle benim ve çok uzun zamandır el konulmuştu, o yüzden geri vermeleri gayet doğal bir hareket” diyerek yanıtladı ve yetkililerin bir bilgi vermediğini belirtti. Weiwei’nin avukatı Liu Xiaoyuan da “Pasaportunun neden geri verildiğiyle ilgili bir yorum yapamıyorum ama 2011’de pasaportuna el koyulmasının da yasal bir dayanağı yoktu” dedi.

57 yaşındaki sanatçı bir yıldır Almanya’da yaşayan 6 yaşındaki oğlunu ziyaret etmek için bir seyahat planladığını ve önceden de bunun için vizeye başvurmayı düşündüğünü söyledi. Pasaportuna el konulduğu sürece başka ülkelerdeki sergilerini uzaktan idare etmek zorunda kalan sanatçının Eylül ayının başında Londra’da Royal Academy of Arts’ta kurulacak sergisine katılımının önündeki engel de kalkmış oldu. Röportajında Londra’ya gitmeye karar vermek için çok erken olduğunu şimdilik Almanya seyahatini gerçekleştirmeye odaklandığını belirtti.

2008 Pekin Olimpiyatları için inşa edilen “Kuş Yuvası Stadyumu”nun tasarım danışmanlığını da yapan Weiwei 2011’de pasaportuna el konulduktan sonra vergi kaçakçılığı suçundan 81 gün hücre hapsinde tutulmuş sonrasında da para cezasına çarptırılmıştı. Pasaportsuz ve baskıyla geçirdiği yılları da bir sanat eseri haline getirmiş stüdyosunun önüne kilitlediği bisikletinin sepetine her gün koyduğu çiçekleri fotoğraflayıp sosyal medya hesaplarında paylaşmıştı. Geçtiğimiz aylarda Çin hükümetinin sanatçının Pekin’de arka arkaya 4 sergi açmasına izin vermesi hükümet baskısının azaldığına bir işaret olarak yorumlanmıştı.

Kaynak Radikal

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Türkiye’nin İlk Deneyimsel Çocuk Eğlence ve Kültür Merkezi Açıldı

Türkiye’nin ilk deneyimsel çocuk eğlence ve kültür merkezi ‘Imagineer Kids’ içerisinde yer alan interaktif aktiviteleri ve sürekli yenilenecek olan alanlarıyla 42 Maslak’ta kapılarını açtı.

‘80’li Yıllardan Çizgiler’ karikatür sergisi!
 

Ünlü karikatür ustalarının eserlerinin genç kuşaklar tarafından tanınması amacıyla düzenlenen, “80’li Yıllardan Çizgiler” isimli karikatür sergisi açıldı. Gazete Habertürk'te yer alan habere göre; karikatürist Ersin Burak’ın arşivinden seçilen çizimlerin yer aldığı sergi,

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)