Amacı, tasarımlarıyla küresel ısınmaya dikkat çekebilmek

Erhan Gürşen, tüm dünyanın tanıdığı bir mücevher tasarımcısı... 24 ayar altın, pırlanta, yakut gibi değerli malzemeleri bakır, tahta, zeytin, hurma çekirdeği gibi doğal malzemelerle karıştırıyor. Doğadan gelen her şeyin onun için çok değerli olduğunu söyleyen Gürşen’in amacı, tasarımlarıyla küresel ısınmaya dikkat çekebilmek

Takı tasarımına olan ilgisi 7 yaşında başlıyor Erhan Gürşen’in... Daha o yaşlarda annesinin mücevherlerini büyük bir dikkatle inceliyor. Arkadaşları sokakta oynarken, o vaktini kuyumcularda geçiriyor.

12 yaşına geldiğinde ise ne yapmak istediğinden emin, işi en ince ayrıntılarına kadar öğrenmeye karar veriyor. Bir ustanın yanında işe başlıyor. Haftalıklarını biriktirip, malzeme satın alıyor. Hatta evde kendisine mini bir atölye bile kuruyor.

Satın aldığı gümüşleri bilezik yapıp, annesine hediye ediyor. 15 gün sonra çalışabilecek malzeme bulamadığı için bilezikleri annesinden geri alıp, bu kez ablasına yüzük yapıyor. Ancak belirli bir noktadan sonra vizyonunu daha genişletmesi gerektiğine inandığı için “taşı toprağı altın” diyerek Malatya’yı bırakıp, İstanbul’a geliyor.

Şişli’de bir arkadaşının dükkanında çalışmaya başlıyor. Sonrasında ise küçük bir atölye kuruyor kendisine...

Çalışmadığında gündüzleri müze müze geziyor, geceleri ise kitap okuyor. Başta Likya dönemi takılarının reprodüksiyonlarını yaparak kendini ifade ediyor. Daha sonra değerli taşlarla, değersizleri birleştirerek yarattığı özgür tasarımlarla, dünyanın dikkatini üzerine çekmeyi başarıyor.

Takılarında altın, pırlanta, gibi değerli malzemelerle birlikte bakır, tahta, hatta zeytin çekirdeği gibi malzemeleri biraraya getiren Gürşen, şu an Amerika’nın en beğenilen mücevher tasarımcılarından biri...

Bir kolye iki ayda yapılıyor

Gürşen, Malatya’dan dünyaya uzanan yolcuğulunda geldiği son noktayı ise şu sözlerle değerlendiriyor: “Ben tasarımlarımda sadece 24 ayar altın ve pırlanta kullanmıyorum. Bu değerli taşları doğayla birleştiriyorum. Mesela bu değerli malzemelerle bakır, tahta, zeytin ve hurma çekirdeği kullanıyorum. Bunlar da beni dünyayla buluşturuyor. Kendini, hayatı ve çevreyi seviyorsan bir şeylere takık oluyorsun. Bu tabiatta sadece insanlar yaşamıyor. Canlıların ilk nefesleri çok değerli. O nedenle ‘İlk Nefes’ koleksiyonunu tasarlarken bir yumurtanın kırılışını ve civcivin ilk çıkışını resmettim. Orada vermek istediğim mesaj ‘Nefes almak için çevreyi koruyun’du. Daha sonra Zeytin koleksiyonunu tasarladım. Zeytin barışın simgesi. Dünyada savaşlar oluyor. Ayrıca çevre, insanlar tarafından katlediliyor. Onlara ‘Durun, yapmayın’ demenin bir yolunu planlarken, zeytin çekirdeğinin tasarım için uygun olduğunu gördüm. Ve 24 ayar altını zeytin çekirdekleriyle birleştirdim. El işçiliğiyle yapıldığı için bir kolyenin hazırlanması 1.5-2 ay sürüyor.”


En iyi müşterisi Katie Holmes

Gürşen’in sahip olduğu Likya markası sadece Türkiye’de değil, Amerika, İsrail ve Yunanistan’da biliniyor. Uluslararası fuarlara katılan ve şu anda Miami’de Bal Harbor, New York’ta Fifth Aveneu, Los Angeles’ta Beverly Hills gibi çeşitli satış noktalarında tasarımları satılan Gürşen’in müşterileri arasında; Bo Derek, Courteney Cox ve Katie Holmes, Bahreyn Prensi Şeyh Salman bin Hamad bin İsa El Halife gibi ünlüler var. Türkiye’den de Ümit Boyner ve Ayşegül Dinçkök onun mücevherlerini tercih eden isimler.


Bu yılın modası turmalin taşı

Gürşen, bu yılın takı modasıyla ilgili ise şunları söylüyor: “İnsanları belli kalıplar içerisine sokmak istemiyorum. Herkes nasıl bir ruh halindeyse, ruh halini yansıtan takılar kullanabilir. Ancak bu yılın modası turmalin taşı olacak. Bu taşın bordo, yeşil, kırmızı ve mor renkleri 2008 yılında tercih edilecek. Büyük, gösterişli takılar ve sallantılı küpeler, bu yıl da popülerliğini sürdürecek. Ama önümüzdeki 10 yıla damgasını sarı altın vuracak.”
Vatan

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

‘Hangi aksesuarla göz kamaştırıcı olabilirim?’ ‘Hangi aksesuarla göz kamaştırıcı olabilirim?’
Bronza imzasını atan İtalyan Bronza imzasını atan İtalyan

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)