Ara öğünler kilo vermeyi kolaylaştırıyor

 

Kanda şeker oranı düştüğü zaman beynimiz bize “git-ye!” sinyali veriyor. Biz de gidip yiyoruz. Burada amaç şeker dengesini sağlamak, çünkü kendimizi ancak o zaman tam iyi hissedebiliyoruz. Ara öğünlerde yarım veya 1 paket light bisküvi kan şekeri dengenizi tekrar sağlamanıza yardımcı olacaktır. Öğün araları açıldıkça kişi daha çok yemeye, normalde alacağından daha çok kalori almaya başlıyor. Bu da kilo aldırıyor, şişmanlığa yol açıyor. Öğün aralarını atlamayın!

* Liften zengin beslenme neden çok önemli?

Lif nedir, bilmeden önemini anlamak zor! Lif, int(11)kilerin hücre duvarında bulunan bir tür karbonhidrat. int(11)kilerin hücre duvarı birçok şeker molekülünün yan yana gelmesiyle oluşmuştur. Bunlar birbirine öyle sıkı bağlıdır ki, sindirim sistemi enzimlerimiz parçalayamaz. İşte sindirilemeyen bu karbonhidrat türüne lif denir.

Liften zengin besinler ne sağlıyor?


Liften zengin besinler fazla çiğneme gerektirir. Bu da yeme hızımızı yavaşlatır ve daha çok tükürük salgılarız. Tükürük yediğimiz yiyeceğin hacmini artırır. Bu da daha az yiyecekle yetinebilmeyi sağlar, dolayısıyla şişmanlamayız.

Mideye ulaştığında liften zengin yiyecek suyu emer ve suda çözünebilen kısmı (viskoz) yapışkan hale gelir. Tüm bunlar midenin boşalmasını geciktirir. Böylece daha geç acıkmamızı sağlar. Lifli besin ince bağırsakta yavaş hareket eder; besinlerin rahatça emilebilmesi için zaman sağlanmış olur. Kalın bağırsağa gelince, çözünebilir lif bağırsaktaki bakterilerin büyümesi ve çoğalması için uygun ortamı sağlar. Çözünebilir lif suyu tutup şişer ve kalın bağırsak içeriğine hacim kazandırır. Dışkı büyür, yumuşar ve çıkması kolaylaşır.

Su içmek kilo vermeyi kolaylaştırıyor


Hiçbir sağlıklı yaşam biçimi, günde en az 8 bardak su içmeden sağlanamaz. Su çok önemli bir “kilo verme yardımcısı”dır. Neden mi?

* Suyun kalorisi yoktur.

* Mideyi doldurur. Böylece daha çabuk tokluk hissederiz.

* Tamamen zararsız bir iştah azaltıcıdır.

* Su etkili bir kilo verme yardımcısıdır. Atıştırmaları önler.

* Diyet yapmakla oluşan toksinlerin atılmasını sağlar.

* Metabolizma için gerekli mineraller sağlar.

Yeterli su içip içmediğinizi nasıl kolayca anlayabilirsiniz?

Basit bir yöntem var:

Eğer idrarınız koyu renkli ve kokulu çıkıyorsa içtiğiniz su miktarı yetersiz demektir. Berrak ve açık renkli idrar yeterli su içtiğinizin göstergesidir. (Bazı ilaçlar idrarda renk ve koku değişikliğine yol açar.)

Su içmeyi nasıl alışkanlık haline getirebilirsiniz?

En çok zaman harcadığınız yerlerde su bardağı veya şişesi bulundurun. Ofiste, arabada, TV seyretmekten hoşlandığınız koltuğun yanı başında, egzersiz yaparken... Böylece su içmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Acaba doğru hızda yürüyor muyum?

Bana çok sorulan bir sorudur bu. Son araştırma San Diego Üniversitesi’nden... Araştırmacılar deneye katılanların egzersiz sırasında ne kadar oksijen tükettiğini öçtüler. Kararları şu: dakikada 100 veya daha fazla adım -ister yürüyüş, ister koşu veya başka egzersiz olsun- doğru şiddeti gösteriyor. Önerim bir pedometre edinin. Sağlıklı olmak ve hastalıklardan korunmak için ne kadar mı yapmalıyız? Haftada en az 2,5 saat!

5 çayını kaçırmayın!

Vücudumuzun gün ışığında ve karanlıktaki kalori harcama hızı farklı. Gün ışığında yediklerimizi çok daha hızlı yakıyoruz. Sadece akşam yediklerinize dikkat edin, porsiyonlarınızı küçültün; hızla kilo vermeye başladığınızı görürsünüz. Bu yüzden danışanlarıma 5 çayını hiçbir zaman kaçırmamalarını öneriyorum. Çünkü defalarca gördüm ki, 5 çayını kaçıran akşam yemeğinde normalin neredeyse 2 katı fazla yiyor ve kilo alıyor! 5 çayında kan şekerinizi dengeleyecek birkaç kepekli light bisküvi, akşam gereksiz atıştırmaların önüne geçecektir.

Sık sık iş gezilerine çıkanlar...

Gerçekçi olalım, kilo almadan dönen kaç kişi var?

Genellikle 3-4 günlük bir iş gezisinde bile çoğu kişi en az 1 kilo alıp dönüyor. 1 haftalık gezilerde bu 2-3 kiloyu bulabiliyor. Tabii ki moraller bozuluyor! Önerim...

1- Yanınızda mutlaka spor ayakkabılarınızı götürün. 1 haftalık bir gezide hiç olmazsa 3 gün, sabah veya akşamüstü 30 dakika otelin spor salonunda yürüyün. Egzersiz yapıp yerimize oturduktan sonra bile vücut 10-12 saat daha hızlı çalışıyor! Bu hızlı çalışma fazladan yediklerinizi daha iyi yakmanızı, geziden kilo almadan dönmenizi sağlayacaktır.

2- Akşam yemeğinde deniz ürünleri, salata, otlar, 1 kadeh içki, 1 porsiyon meyve, 1 top vanilyalı dondurma veya sorbeyle sınırlayın.

Göreceksiniz, azıcık dikkat bile işe yarıyor!

Kiloyu korumanın sırrı yok!

Genellikle beni güzel bir tatlıyı keyfini çıkartarak yerken görenler hemen kilomu nasıl koruduğumu soruyorlar. En son Paris’te, konferans sonrasındaki yemekte bir Endonezyalı profesör yanıma yaklaştı, aramızda geçen konuşma aynen şöyleydi:

* Söyler misiniz sırrınız nedir? Bu yaşta bu kiloda nasıl kalıyorsunuz?

Yanımdaki arkadaşım da ince!

Ama o çok genç daha! (23 yaşında)

Sır yok! Danışanlarıma da söylüyorum: 40 yaş üstündeki kadınların artık 20’li yaşlardakiler gibi yeme lüksü yok! O iştah bizde de var, üstelik çoğumuz daha iyi yerlerde yeme lüksüne de sahibiz. Ama artık int(11)ti! Her zaman böyle yediğimi düşünmeyin! Şimdi deplasmandayım. Artı; yorucu bir gün geçirdik, daha fazla yemeyi hak ettiğimi düşünüyorum. Günde 1 öğün iyi yiyorum. O da öğlen olur genelde. İstediğim gibi, tatlısıyla-tuzlusuyla... Akşamları çok hafif yiyorum, hava karardıktan sonra da atıştırmıyorum!

* Peki kilo alınca ne yapıyorsunuz?

Herkes eşsizdir, herkese farklı bir program uyar. Ama bana çok uyan bir beslenme programım var tatil şişkinliğinden kurtulmak için.

Kahvaltı:

1 yeşil elma

Öğlen:

Izgara tavuk veya et

Salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı+ limon suyu)

Ara

1 yeşil elma

Akşam

Semizotu veya roka salatası (çok büyük-yağsız-limonlu)

1 yeşil elma +1 greyfurt

Bol su

Bu programı 1-2 gün uyguladığımda tatilde aldığım 1 kilo da gidiyor zaten....

İnce olan ve kalanlardan açık büfe sırları

Şişmanlar ve normal kilolu insanlar arasında a&cc

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Yaptığınız diyet depresyona girmenize neden olabilir! Diyet sağlıklı bir yaşam ve fit bir vücut için mükemmeldir.Fakat yanlış ruh haliyle,alışkanlıklarla ve beslenmeyle yapılan diyetler kişiyi depresyona sokabilir.Bu yüzden beslenme programına ve diyet psikolojisine iyi hazırlanmalıdır.Diyet yapıyorsanız biraz sonra söyleyeceklerimize mutlaka dikkat edin.
Milenyumda Taş devri diyeti

Vejetaryen beslenmeyi sağlıksız bulanların geliştirdiği diyette sınırsız et yemek serbest. Ancak un, şeker ve tahıl ürünleri yasak. Yemeklerde zeytinyağı, sofrada süt ürünleri tavsiye ediliyor. Mönüde sucuk ve pastırma da var.Türkiyede Prof. Ahmet Aydının taş devrindeki ilken...

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)