Arena dergisi, 40 soruda sağlık taramanızı yapıyor...

Arena dergisi, 40 soruda sağlık taramanızı yapıyor... En çok sorulan dile getirilen soruları, alanlarında uzman isimler cevapladı. Örneğin; doğru beslenmeyle sperm kalitenizi artırabilir, 6-14 seansla göğüs bölgenizdeki kıllardan kurtulabilir ve haftada en az üç gün spor yaparak hem libidonuzu yükseltebilir hem de güzel bir vücuda sahip olabilirsiniz..
1. Doğru beslenmeyle sperm kalitesi artırılabilir mi?
Doğru beslenmek, hayatın ve sağlığın kalitesini artırır.  Doğal olarak kalbiniz ve karaciğeriniz bundan nasıl olumlu etkileniyorsa, sperm kaliteniz de aynı oranda, olumlu yönde etkilenecektir.
* Dr. Banu Özmen/Beslenme Uzmanı

2. Bir erkeğin  kilo  ve boyu arasındaki fark ne olmalı?
Boy ile kilo arasındaki fark doğru bir kriter oluşturmaz. Kişinin yağ ve kas oranının belirlenmesi vücut analizi bakımından daha doğrudur.
* Hüseyin Ke-şepli/Essporto Spor-Teknik Danışmanı

3. Göğüs, sırt bölgesindeki tüyler lazer epilasyonla ne kadar sürede yok edilir? Kıllar yeniden çıkar mı?
Erkeklik hormonu nedeniyle erkeklerde, kadınlara oranla daha geç sonuç alınır; tedavi ortalama 6-8 seans olarak kabul edilse de, kıl yapısına bağlı olarak 12-14 seansa kadar uzayabilir. Kıllar ne kadar sert ve koyu renkliyse o kadar erken sonuç alınır. Lazer yüzde 100 sonuç veren bir tedavi yöntemidir ancak kişide hormonal bozukluk varsa kılların tekrar çıkması söz konusu olabilir.
* Est. Saniye Keleş/Özel Okmeydanı Hastanesi-Dermatoloji

4. Aşırı terlemenin nedenleri nelerdir?
Aşırı sinir uyarımı, yani ter bezlerinin normalden çok daha fazla uyarılmasıdır. Dermatoloji alanıyla ilgili olsa da nöroşirurji, yani sinir cerrahisinin de müdahale edebildiği bir durum bu. Özellikle avuç içi, koltuk altı, sırtta yaşanan aşırı terleme sorunu medikal tedaviyle giderilemiyorsa ter bezini uyaran sinirler cerrahi müdahaleyle bloke edilebilir. Blokaj sinirlerin yakılmasıyla sağlanır.
* Asist. Dr. Vural Hamzaoğlu/ 19 Mayıs Üniversitesi-Nöroşirurji

DEPRESYONUN BELİRTİLERİNE DİKKAT
5. Özellikle votka ereksiyon sorununa neden olur mu?
Hayır, olmaz. Bu, bilimsel dayanağı olmayan, kulaktan kulağa yayılmış bir yargı.
* Doç. Dr. Doğan Başak/ MedAmerikan Polikliniği-Üroloji.

6. Depresyon tanısı doktora gitmeden anlaşılır mı?
Depresyonun erken belirtilerini, çoğu zaman kişinin yakınları fark eder. Kişinin üzgün gözükmesi, hareketlerinin yavaşlaması, konuşmasının azalması, alınganlığının artması genellikle yakınları tarafından fark edilen belirtiler arasındayken; uyku bozuklukları, iştah değişiklikleri, enerji kaybı ve dikkat/bellek problemleri kişinin kendisinin daha  kolay fark edebileceği, uyarıcı depresyon belirtileri arasında gösterilebilir.
* Asist. Dr. Sercan Yılmaz/19 Mayıs Ünv. Psikiyatri

7. Ağız kokusunun nedenleri nedir? Ağız kokusu tedavisinde basit yöntemler nelerdir?
Ağız kokusunun sebebi midede oluşan bazı problemler ya da ağız sağlığının bozulması olabilir. Dişlerin iyi fırçalanmaması, dişlerin ya da protezin aralarında yiyecek artıklarının kalması, diş çürükleri, dişeti problemleri ya da iltihaplanmasıdır. Düzenli diş bakımı ve hekim kontrolü sorunun önüne geçecektir.
* Diş Hekimi Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu

8. Erkekler için ideal vücut yağ oranı nedir?
İdeal vücut yağ oranı için genel bir şey söylemek doğru değil. Önemli olan boy ve kilonuz dikkate alınarak hesaplanan beden kitle indeksidir.
* Dr. Banu Özmen/Beslenme Uzmanı

9. Ameliyatla karın kası sahibi olmak mümkün mü?
Ameliyatla karın kası sahibi olunmaz ama yağlar alınarak şekil verilebilir.
* Arş. Görv. Dr. Yakup Topuz/ Trakya Ünv. Tıp Fakültesi

10. Ağır  spor yapmak cinsel performansı azaltır mı?
Yorgunluk performansı olumsuz etkileyebilir belki ancak egzersizler testosteron salınımı dolayısıyla da libidoyu artırır.
* Arş. Görv. Dr. Yakup Topuz/Trakya Ünv. Tıp Fakültesi

11. Prostat kanseri yaşla mı ilgilidir?
Evet, yaşla ilgili bir hastalıktır; özellikle 40 yaş üstü grup riskli gruba girer.
* Dr. Fatih Cezayirli/ MedAmerikan Polikliniği-Üroloji

PROTEZLE KASLI VÜCUT YAPILIYOR
12. Erkeklerde göğüs büyütme ve küçültme operasyonları yapılıyor mu?
Göğüs büyütme erkeklerde çok sık görülmese de göğüs ön duvarında bulunan pektoral kasın olmaması durumlarında özel olarak üretilmiş silikon protezler konulabilir. Bunun dışında pektoral kası yerli yerinde olup sadece biraz daha vücut çalışmış görünümü elde etmek için de bu tarz protezler uygulanabilir.
* Dr. Serhat Totan/Natures Estetik Kliniği

13. Erken boşalmanın nedeni nedir? Tedavisi mümkün mü?
Sebep çoğunlukla psikojeniktir. Tedavisinde tropikal merhemler ve ilaçlar kullanılır. Boşalma fizyolojisinin kontrolünü hedefleyen davranış tedavileri tek başına veya ilaçlar ile kombine edildiğinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Davranış tedavisi ile kişiye ritmik kasılmaların başladığı dönemde, kasların gevşetilmesi ile boşalmanın geciktirilmesi kazandırılır.
* Asist. Dr. Murat Tuncer/Kartal Dev. Eğt. Arş. Hastanesi-Üroloji

14. Beyazlatıcı tozlar dişte etkili mi?
Eczanelerde satılan beyazlatıcı tozlar dişin üst yapısını erozif bir etki ile yok ediyor. İlk başlarda bir beyazlama sağlıyor ama sonra daha çabuk bir kirlenme problemi ortaya çıkıyor.
* Doç. Dr. Kerem Aras/Ağız ve Diş Sağ. SAĞLIK

BOZULURSA EREKSİYON DA GİDER
15. Ereksiyon sorununun nedenleri nelerdir?
Genel sağlık durumunun bozulması, yaşlılık, diyabet, kalp hastalıkları ve hipertansiyon, üriner sistem hastalıkları, nörolojik uzun süreli hastalıklar, geçirilmiş operasyonlar, uzun süre ilaç kullanımına bağlı yan etki, psikolojik ve psikiyatrik sorunlar, sigara ve tütün kullanımı, hormonal dengesizlikler gibi nedenleri vardır.
* Asist. Dr. Murat Tuncer/Kartal Dev. Eğt. Arş. Hastanesi-Üroloji

16. Spordan maksimum fayda görmenin yolu ne?
Uzman bir eğitmen tarafından hazırlanmış bir programı düzenli ve disiplinli bir şekilde yapmanın yanında düzgün beslenme ve uyku düzeni önemli.
* Hüseyin Keşepli/Essporto Spor-Teknik Danışmanı

17. Aşırı uyku şişmanlatır mı?
Aşırı uyku genel olarak gün içinde isteksizlik, keyifsizlik, hareket ve egzersiz azlığı veya yokluğu, iştah artması, düzensiz beslenme, ilaç yan etkileri ve tiroit bozuklukları gibi tıbbi sorunlarla birleşince kilo artışına ve geri verme zorluklarına yol açabilir.
* Dr. Sabri Derman/VKV Amerikan Hastanesi Uyku Kliniği

18. Erkeklerde meme kanserinin risk faktörleri ve belirtileri neler?
Yüksek seviyede ve uzun sürede östrojen hormonuna maruz kalma ve düşük antrojen hormonu... Bu durumlar karaciğer sirozu, testis hastalıklarında ve herhangi bir nedenle östrojen hormonu a

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Yemeğini dışarıda yiyen erkekler bu habere dikkat! Kısır olabilirsiniz

Dışarıda yemek yiyen erkeklere kritik bir uyarı geldi. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, dışarıda yediğimiz birçok yiyecekte bulunan cinsiyete özgü kimyasallar ve etkileri hakkında bilgileri verdi, "Dışarıda yemek, erkeklerde kısırlık yapabilir" dedi.

Jinekomasti nedir, sebepleri nelerdir?

Erkeklerde meme büyümesi olarak adlandırılan bir sorun olan jinekomasti sebepleri arasında birçok farklı etken yer alır. Fazla kilo, alkol ve kullanılan vücut geliştirme ilaçlarına bağlı biçimde ortaya çıkabilen jinekomasti, son yıllarda toplumda yüzde 65 oranında görülebilir..

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ