Arzu Kaprol ilham kaynağını, işini, hayatını ve İstanbulu anlattı

Hani filmlere bile konu olan ‘yazar tıkanması’ vardır ya;  Dolmabahçe’de  akmayan trafik gibi. Bir araba ilerlese devamı gelecek ama işte sadece kornalar çalar... Teslim tarihleri yaklaşır, içiniz sıkışır ama yani iki satır yazamazsınız. Öyle anlarda biraz yürümek en iyi ilaçtır. Ya da güzel bir sohbet... Kimisi için bir kadeh şarap veya Ajda bardakta tavşan kanı çay da iş görür. Tıkanıklığı açmak zor olsa da, bir işe başlayamamaktan daha kolaydır. Çünkü kimi işler vardır, eline yapışır, asla başlayamazsın. En fenası odur. O zaman ilham perisini beklemek nafiledir... Bir Yudum İlham Sohbetleri’nde her hafta farklı alandan bir profesyonel ilham sırlarını paylaşacak. İlk konuğumuz Arzu Kaprol...

- Tasarımlarınızı yaparken nelerden ilham alıyorsunuz?

Yaşamımın her anından ilham alıyorum.

- Yeni koleksiyonlarınızın fikirleri, temaları nasıl oluşuyor?

Bu bir duygu, anlatılması zor bir içgüdü. Her sezonun teması, o dönemin bana hissettirdiği, daha yakın durabildiğim bir anlam taşıyor.

- Yaratıcılığınızı neler tetikliyor?

Beni saran her şey; gördüğüm, işittiğim, hissettiğim her şey yaratıcılığımı tetikler. Ama hepsinin ötesinde, İstanbul’un başlı başına bir yaratıcı güç olduğuna  inanıyorum.

- Tıkandığınızı, üretemediğinizi hissettiğiniz zamanlarda rahatlamak için neler yapıyorsunuz?

Genelde her zihinsel tıkanma, güçlü bir fikrin ön sessizliğidir. Bir tür doğum arifesidir; beklediğin, istediğin ama sanki hiç çıkaramayacakmışçasına tıkandığın, soluksuzlaştığın bir süreç! Bunu aşmak için sürekli çalışmaya devam ederim. Ama bazen de hiçbir şey yapmamak ve sadece beklemek gerekir! Tam bir formül vermek, özellikle bu alanda mümkün değil!

- Stres altındayken mi, rahatken mi daha kolay üretirsiniz?

Her iki durumda da üretebilirim. Benim mesleğim, yaşamım ve kendimi ifade etme şeklim “yaratmak” olduğu için, her koşul ve zamanda yaratmaya odaklanmış bir bakış açısı oluştu zaman içinde. Yaşamı tasarım üretmek olan kimliklerin, her koşulda ilham gelmesini sağladığına inanıyorum!

- Çeşitli firmalar için kıyafetler, üniformalar da tasarlıyorsunuz. Üniforma tasarlamak daha farklı mı?

Performans tasarımları beni cezbediyor. Özellikle, ürettiğimiz performans odaklı tekstiller, bu alanda gelinen en uç noktayı yansıtıyor. Teknoloji ve yaşama karşı verilmiş müthiş zihinsel yarış, her gün giyilmesi gereken ve güç koşullarda çözüm üreten tasarımları yapmak, bizi heyecanlandırıyor.

ÇOCUKLARIM UMUTLARIMI GÜÇLENDİRDİ

- Bugün Anneler Günü olduğu için biraz da anne Arzu Kaprol’dan bahsedelim... Anne olmak sizi nasıl değiştirdi? Hem iş anlamında hem özel yaşamınızda annelik sizi kısıtlıyor mu, yoksa daha yaratıcı olduğunuzu mu hissediyorsunuz?

Çocuklar benim yaşam enerjimi artırdı, geleceğe dair umutlarımı güçlendirdi. Dolayısıyla yaşama karşı daha duyarlı ve dirençli kıldı.Tüm bunların yaratıcılığım üzerinde de müthiş bir etkisi oluyor tabii.

- Kadınlarla çalışıyorsunuz ama iki oğlunuz var. Kız çocuğu olup da giydirip süsleyenlere, kızlarıyla alışverişe giden annelere özeniyor musunuz?

Bu heyecanımı kuzenler ve arkadaşlarımın çocuklarıyla karşılayabildiğimi düşünüyorum.

- Çocuklarınız Anneler Günü’nüzü nasıl kutluyor, neler yapıyorlar?

Bebeklikten çocukluğa geçerken her günkü heyecan verici gelişimleri tam bir yaşam mucizesi. Anneler Günü’nde okulun yönlendirmesiyle pek çok heyecan verici şey hazırlıyorlar. Ama işin özü; hiçbir şey yapmaları gerekmiyor, yaşamın en büyük armağanı onlar benim için!

- Anne olmanın en zor yanı ne sizin için?

Çocuklarımın geleceklerine dair kararlar vermek zorunda olmak!

- Çocuklarınız için kıyafet tasarlıyor musunuz?

Zaman zaman eğlenceli tişörtler yapıyorum onlar için.

- Ev tekstili üzerine de çalışıyorsunuz. Sizin için ‘ev’ ne anlama geliyor?

Ev benim için yuva demek; beni içine çekip kucaklayacak, rahat ettirecek ve mutlu edecek yer.

BARSELONA LONDRA VE KALKAN

- Kendinizi daha yaratıcı hissettiğiniz şehirler var mı?

Kendimi daha verimli hissettiğim bazı şehirler ve yerler var. İstanbul’dan sonra Barselona, Londra ve Milano benim için yaratma şehirleri. Bir de Kalkan...

- İstanbul’da size hangi noktalar ilham veriyor?

Kuruçeşme’deki yeni ofisim kusursuz bir bakış açısıyla şehri  yansıtıyor. Şu an için en favori noktam burası!

- Eğer İstanbul’da bir noktayı baştan yaratma şansınız olsaydı, neresi olurdu?

Taksim’i çok daha evrensel, geçirgen, kolay ulaşılan ve yaşanan
bir yer yapardım. Bir de Kız Kulesi’ni yaşamın biraz daha yoğunlaştığı bir uygulama alanı olarak görmek isterdim.

Türk kadınlarının giyim zevki kimliksiz

- Türk kadınlarının giyim zevkini nasıl buluyorsunuz?

Genel eğilimi oldukça kimliksiz buluyorum. Ama stil kaygısı taşıyan ve kendi farklılığını ortaya koymak isteyen kadın sayısı da her geçen gün artıyor. Bu çok olumlu bir gelişme.

- Sizce bir kadını güzel ve bakımlı yapan şeyler nedir?

Ruhu!

- Ne itici yapar? Yine ruhu!

KEŞKE demeyi bıraktım

- İstanbul’u bir moda şehri haline getirmek için yapılan çalışmaları, moda haftalarını nasıl buluyorsunuz? Sizce İstanbul bir gün Milano gibi bir şehir olabilir mi?

İstanbul bir tasarım kenti olma yolunda güçlü adımlarla ilerliyor. Moda haftaları, İstanbul’a yaratıcı gücü çekmek adına çok olumlu bir çalışma. Bence İstanbul, Barselona gibi alternatif bir tasarım kenti oldu. Her geçen gün de daha yaratıcı oluyor. Bu şehirde; yaratmak, yaşamak, soluklanmak için dünyaya geldiğini anlıyor insan. Bundan büyük keyif alıyorum.

- Moda şu anda nereye gidiyor, önümüzdeki yıllarda neler giyeceğiz?

Moda, yüzünü geleceğe çevirdi. Önümüzdeki yıllarda her şey aynı anda moda olacağı için, hepsini birden giyeceğiz. Hepsini kendi özgün tarzımızla harmanlayacağız. Çoksesli, çok renkli bir giyim kültürü bizi bekliyor.

- Bu sezonun trendleri içinde “Keşke moda olmasaydı” dediğiniz bir unsur var mı?

Tüm trendler uygulama diliyle belirginleşir. “Keşke” demeyi çok uzun zaman önce bıraktım.

Kaynak: GAZETE HABERTÜRK

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Ünlü moda tasarımcıları İnegölde buluşuyor 26-27-28 Nisan tarihlerinde moda dünyasının ünlü isimlerini İnegöl’de ağırlayacak olan İpekyolu FashionWeek'e katılacak olan moda tasarımcıları ilk kez bir araya geldi.Dünyaca ünlü Hollywood yıldızı Sarah Butler de final defilesinde podyuma çıkacak.
Fashion Week Istanbul heyecanı yarın başlıyor 11. sezonu düzenlenen Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul yarın başlıyor. Moda haftası, 30 Mart’a kadar devam edecek. Her sezon bir tasarımcıyı uluslararası değişim programına katan ‘Mercedes-Benz International Designer Exchange Program’, Fashion Week’te 2. kez düzenlenecek.

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ