Ayşe Durul un Osenmi aksesuar markası

07.08.2010
Ayşe Durul gerçekten örnek alınması gereken bir isim. Çok iyi bir reklamcı ve iş kadınıyken yakalandığı hastalığı bütün pozitif enerjisi ve inacıyla yenmiş. Duygularını ve enerjisini insanlara geçirmek için de ‘’Osenmi’’ diye harika bir aksesuar markası yaratmış. Hiç abartmıyorum her şey birbirinden şık ve zevkli. Ayşe Durul’un markasını ziyaret edin ve lütfen bu şahane kadınla sohbet edin....

*Çok başarılı bir reklamcıydın değil mi?

Türkiye’de ve dünyada, 80’li yıllar reklamcılığın altın yıllarıydı. Ben o yıllarda Pars McCann Ajans’ta müşteri temsilcisi olarak görev yapıyordum ve hem uluslararası hem de yerli reklam verenlerle çalışıyordum. Reklamcılık; insanın değişik müşterilerle çalışırken her konuda bir şeyler bilmesine ve hem pazarlama hem de sanat konularında uzmanlaşmasını sağlıyor. Tasarım konusunda çalışmalarım o yıllarda başlamış oldu. Reklamcı olunca, genel olarak iletişim, özel olarak marka konularında bilgi sahibi oluyorsunuz. O yıllarda reklam ve marka konusunda edindiğim tecrübeler sonraki yıllarda kendi markam olan “Osenmi”yi ortaya çıkarmamda bana çok yararlı oldu.

* Hastalığını nasıl farkettin ve kendini nasıl tedavi ettin?

Pars McCann’den sonra kendi ajansım olan “Fidel Tanıtım”ı kurdum. Hızla büyüyen bir reklam ajansı olarak ortaya çıkmıştık ki bir gün aniden enerjimin düştüğünü ve iç sesimin “Dur ve kendini kontrol et” dediğini duydum. Ben insanın bir bütün olarak her açıdan kendi kendine yeterli olabileceğini ve hastalıklarını kendini iyi dinlerse kendi başına teşhis edebileceğini, yine kendini iyi dinlerse kendi kendini tedavi edebileceğine inanıyorum. Bu inancımın doğru olduğunu da yakalandığım hastalığı teşhis ederek gösterdim. Bir gün durup dururken gidip bir kontrolden geçmek istedim ve göğsümdeki tümörü çok büyümeden yakaladım. Sonraki üç yıl birbiri ardına gelen ameliyatlar ve tedaviler devresi geçirdim. Ciddi hastalıklar insana ciddi mesajlar da verir.Yaşamında devrimler yapmak, büyük değişiklikleri başlatmak için birer uyarıdırlar. Benim için de başlangıçta talihsiz görünen bu olay hayatımda yeni bir devrenin başlamasına neden oldu.

Hastalığımdan kurtulmak için yeni bir Ayşe yarattım

* Takı tasarımına başlamanda hastalığının etkisi oldu mu?

2004 yılında bir karar aldım ve yeni bir hayata başladım. Eski Ayşe olarak kaldığım müddetçe bu hastalıktan kurtulmama imkan yoktu. Çıkış yolu, yeni bir Ayşe yaratmaktı. Reklamcılığı eski Ayşe’de bıraktım ve altın, değerli taşların pırıltılı dünyasına yeni Ayşe olarak girdim. Aslında altın benim için her zaman çekici gücü olan, tılsımlı bir dünyaydı ve takı tasarımı gençliğimden beri benim ilgi alanımdı. Geçirdiğim hastalık eski ilgilerimin ortaya çıkmasını tetikleyen bir faktör oldu. Böylece hastalığımı eski Ayşe’de bıraktım ve ben yeni Ayşe olarak bu pırıltılı dünyada yürümeye başladım. 2005 yılında sevdiğim dostlarımı topladığım doğum günü partimde yeniden dünyaya geldim.

* Tasarımlarında da pozitif temalar ve sihirler var değil mi?

Artık hayatımda “Osenmi” çağı başlıyordu... Zaten markanın ismi de bir gün ansızın içimdeki enerjinin dışa vurumu olan “İşte o benim”den geldi. Logo öyle olmalıydı ki üzerinde her taşıyana onu hissettirecek gücü vermeliydi. İnsanlığın toplu şuur altının ürünü olan evrensel temalar-şekiller ve imajlardan her zaman etkilenmişimdir. Bütün insanların ortak dili olduğunu düşünürüm bu sihirli şekillerin. Psikolog Jung’un mandala diye adlandırdığı bu şekilleri tasarımlarımda çok sık kullandım. Zaten “Osenmi” logosu da bir mandala. Belki bazıları bana kızacak ama ben kadının iç dünyasının erkekten daha zengin olduğunu düşünüyorum. Mücevherleri, bu zengin iç dünyanın dışa vurulması ve kadının kendini ifade etmesinde bir araç olarak görüyorum. Her kadın taktığı mücevherlerle içindeki zenginliği dış dünyaya taşımaktadır. Kadın, mücevherle bir bütün olmalı, böylece dış dünyaya kendini daha rahat anlatabilmelidir. Mücevherin çok gösterişli olması yerine kadının yapısı ve ruhu ile bir bütünlük teşkil edecek uyumda olması önemlidir. İşte bütün bunları düşünerek yarattığım tasarımlarımla her kadının içindeki “ben”i ortaya çıkaracak bir enerji dokunuşunu oluşturmaya çalıştım.

* Neler seni etkiler, nelerden feyz alırsın?

Tasarımlarımda mağara insanının büyülü resimlerinden ve şamanizm, kabala, sufizm vb. egzoterik inanışlardan esinlendim. Bu kültürlerin sembollerini ürünlerimde bazen açık bazen kapalı olarak kullandım. Takılarım bağıran değil, takan kişilerle bütünleşen hem şık hem günlük kullanıma uygun 24 saat üstünde taşınabilecek, bu özellikleri ile de rakiplerden benzersiz olan bu nedenle de fiyatları ne olursa olsun üstünde taşıyan için çok değerli olan mücevherlerdir.
Tasarımlarımda sade şekiller değil, “I love me” “love heals” “be now here” gibi pozitif mesajlar veren kısa sözcükler de kullanıyorum. 2005 yılindan beri negatif enerjiyi kovalayan kirmizi ipli bilezikler tasarlıyor ve ürettiğim her ürüne sevgimi ve pozitif enerjimi katıyorum.

Ürünlerim hemen taklit ediliyor

* Peki Prens Albert sunumun...

2008 yılında Monako’da saray tarafından yat limanında bir sergiye katılmak üzere davet edildim. Prens Albert dahil kraliyet ailesi tasarımlarımdan çok etkilendiler.

* Markanı taklitten nasıl koruyacaksın?

Çizdiğim modeller hemen taklit ediliyor. Hatta tescilli logomdan ürettiğim şans bileziklerim bile taklit edilip satıldı. Bu taklitler önceleri beni çok üzüyordu, şimdilerde ise çok rahatım çünkü öncelikle taklit edilebilecek kadar beğenilmesi hoşuma gidiyor ve ben ürettiklerime kendi ruhumu kattığım için taklitler hiçbir zaman asılları gibi olmuyor...

* Bize biraz öğüt versene kendimizi tedavi ve şükür etme konusunda...

Ben iş hayatında ve günlük hayatımızda her şeye pozitif bakmanın önemine inanıyorum. Sen nasıl bakarsan dünyayı öyle görürsün. Benim gözlük çerçevelerim bile rengarenk. Çünkü insan dünyada görmek istediğini önce kendinde gerçekleştirmeli ve şükür etmeyi bilmeli. Kendime mutlaka zaman ayırırım. Şık ve güzel görünmeye çalışırım, bu başkasına güzel görünmek için değil aynaya baktığım zaman kendimi güzel görmek içind

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Gelinlik için takı önerileri

Hayatını en özel gününde, hayatının en özel kıyafetini giyecek hanımlar için takı olmazsa olmazların başında geliyor. Gelinliğin üzerine takılacak gösterişli takılar ilgiyi dağıtabilir. Bunun yerine şık ve sade bir küpe ve iki bileğinize de takacağınız şık bir bilezik daha iyi olacaktır.

TASARIM ÖDÜLLERİNE MUHTEŞEM GALA!

Dünyanın en büyük 5 mücevher fuarından birisi olan İstanbul Jewelry Show kapsamında mücevher dünyasının önde gelen isimleri buluştu.Fuarın ilk günü dünyanın en büyük alım heyeti organizasyonu kapsamında İstanbul’da gelen firma temsilcileri ile ihracatçı firmalar buluştu.

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ