Ayşe ve Ece Ege, İstanbul Contrast adlı sergide kentin zıtlıklarından doğan kültürel değerleri kıyafetlerle anlatıyor.

Boğaziçi, Ayasofya, Dolmabahçe, erguvanlar ve lokum denilince kuşkusuz pek çoğumuzun aklına ilk gelen İstanbul oluyor. Kentin barındırdığı bu görkemli tarih ve eşsiz lezzetler aynı zamanda mimarlardan şairlere, yazarlardan müzisyenlere hemen herkesin de ilham kaynağı. Birçok kişinin eserlerine yansıttığı İstanbul, modacıların da dikkatini çekti. Dice Kayek markasının yaratıcıları Ece Ege ve Ayşe Ege kentte zıtlıkların yarattığı kültürel değeri yansıtan yeni tasarımlarını İstanbul Modern’de sergilenen İstanbul Contrast ile ortaya koydu.

AHENGE ÖVGÜ

26 farklı tasarımın yer aldığı sergi için Ayşe Ege şunları söylüyor: “İstanbul’un iç içe geçmiş kültürü, karmaşasının ortaya çıkardığı hoş zıtlıklar, eşsiz tatları, kokuları hatta çiçekleri ilham kaynağımız oldu. O muhteşem zıtlıklarını, hayret ve heyecan uyandıran ahengini giysilerle yorumladık. Aslında İstanbul Contrast bizim bu ahenge olan övgümüzü temsil ediyor.”

Sergideki tasarımların birçoğuna ışıltılı taşlar hakim. Bu taşların İstanbul’un ışıltısını yansıttığını belirten Ege, koleksiyonla ilgili şu ayrıntıları veriyor: “Tasarımların her biri el işçiliği olduğu için hazırlamak bir yılımızı aldı. Gösterişine önem verdiğimiz  kadar günlük yaşamda giyilebilmesine de çok dikkat ettik ama bunu sağlamak çok zor. En zorlandığımız tasarımlar Ayasofya ve Kumru oldu. Özellikle Kumru’nun kumaşı sert olduğu için elde diktik ve parmak uçlarımız parçalandı. En keyif aldığımız kıyafet ise Boğaziçi. Çünkü pırıl pırıl parlıyor, sanki kendi içinde yaşıyor gibi...”

İSTANBUL GİBİ IŞIL IŞIL

Sergide Dolmabahçe Sarayı’nın kış bahçesi dantellerle bezenmiş bir kıyafette, Galata Köprüsü’nün ferforjeleri ise metal parçalarla işlenmiş bir başka siluette karşımıza çıkıyor. Ece Ege diğer temalarda nelerden esinlendiklerini ise şöyle anlatıyor: “Lokum deyince Mısır Çarşısı’nda çuvalları dolduran pembe, beyaz lokumlar aklımıza geldi. O yüzden giysinin rengi tozpembe. Ayasofya’da ise onarıldıktan sonra ortaya çıkan melek figürü ve mozaiklerden ilham aldık. Topkapı kıyafetlerinde sarayın hazine dairesindeki zenginliğini yansıttık.” Sergi, 16 Eylül’e kadar açık.

En güzel koleksiyonumuz

İSTANBUL Contrast’ta kendileri için en önemli şeylerden birinin yalınlık olduğunu belirten Ece Ege şunları söylüyor: “Koleksiyonda bir tek renkli bir ürün tasarladık, onda da fuşyayı kullandık. Bu tasarımımızı erguvanlardan esinlenerek hazırladık. Koleksiyonun zamansızlığı çok önemli. Mesela Kanuni Sultan Süleyman’ın kaftanının kumaşından bir kıyafet tasarladık. O uzay çağını da temsil edebilir, ilk çağları da yansıtabilir. 12 sene önce aldığınız bir bluzu hala giyebiliyorsanız o başarılı bir tasarımdır. Dolayısıyla bu koleksiyon şimdiye kadar yaptıklarımız arasında en güzeli.”

Aslı Gür/Star Gazetesi

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Ünlü moda tasarımcıları İnegölde buluşuyor 26-27-28 Nisan tarihlerinde moda dünyasının ünlü isimlerini İnegöl’de ağırlayacak olan İpekyolu FashionWeek'e katılacak olan moda tasarımcıları ilk kez bir araya geldi.Dünyaca ünlü Hollywood yıldızı Sarah Butler de final defilesinde podyuma çıkacak.
Fashion Week Istanbul heyecanı yarın başlıyor 11. sezonu düzenlenen Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul yarın başlıyor. Moda haftası, 30 Mart’a kadar devam edecek. Her sezon bir tasarımcıyı uluslararası değişim programına katan ‘Mercedes-Benz International Designer Exchange Program’, Fashion Week’te 2. kez düzenlenecek.

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ