Banu Kosifoğlu, kendi tasarladığı ve ev kadınlarının ürettiği takılarla dünya kadınlarını süslüyor.

 Herkes ister, günün birinde çekip gitmeyi. Bırakmayı, vazgeçmeyi, artık çalışmamayı... Sağlam bir işi varken riske atılmak ve hayatını yeniden şekillendirmekse bambaşka bir cesaret ister.  Ülkenin en köklü firmalarında iyi mevkilerde çalışırken neden mutsuz olduğunu sorgulamaya başlar Banu Kosifoğlu; kısa sürer bu tedirginlik. Ani bir karar verir ve genç kızlığından beri tutkun olduğu takı tasarımını hayatının merkezine koyar. Nelia adını verdiği firmasında 250 kadar ev kadınına iş imkanı sağlayan ve yurtdışına takı ithal eden Kosifoğlu aynı zamanda kocası Mehmet Kosifoğlu ile tekstil ithalatı da yapmakta. Mavi Jeans, DeFacto, Tabuu ve Next firmalaraının birbirinden güzel takılarının tasarımcısı Banu Kosifoğlunun Hayallerinin peşinden giderek başarıyı kucakladığı başarı öyküsü... 

- İnsan işi gücü bırakır rahat yaşamanın peşine düşer, siz bambaşka ve zorluklarla dolu bir iş hayatına yönelmişsiniz gibi. Nasıl oldu bu kararı almanız?
12 yıllık profesyonel memuriyet hayatımın son yıllarında boş zamanlarımı değerlendirmek için takı yapmaya başlamıştım. Takıyla başlayan bu yaşam şekli gündüzleri iş hayatının devamı, akşamları da kendi zevkime göre ürettiğim takıları arkadaşlarıma ve yakın çevreme pazarlamakla geçti. Bu şekilde yaşanan yaklaşık 2 yılın ardından bir sabah uyandım ve işime doğru giderken; her gün gittiğim işimden, halen yapmakta olduğum işten ve bulunduğum çevreden dolayı neden bu kadar mutsuz olduğumu sorgular buldum kendimi. Ofise geldim odama girdim ve eşime telefon açarak Ben istifa ediyorum dedim. Tüm süreç bu şekilde başladı. 
- Sonra ne oldu, ne yaptınız?
O günden sonra beni sadece takı yapmanın ve hayalini kurduğum görüntülere ulaşmanın hazzı bugünlere kadar getirdi. Kararımdan 10 ay sonra Nişantaşında günün her anı ve organizasyonları için sadece birer adet tasarlanmış sade ve bir o kadar da cesur tasarımların bulunduğu Nelia Takı Tasarım butiğimi açtım. 2 yıl sonra, tekstil sektöründe 15 yıllık deneyime sahip bir çocukluk arkadaşımla ortak olarak hedeflerimizi büyüttük. 300 m2lik bir atölyeye geçtik. Ve ihracata başladık. 
- Tekstili neden düşündünüz, koca fabrikalar sıkıntı yaşarken, sizin tekstile yönelmeniz doğru oldu mu?
Takı ve tekstil birbirini tamamlayıcı ürünler. Herkes tekstile başlayıp aksesuarı da katmaya çalışıyor. Bizde ters işledi. Son bir senedir tekstil ile ilgili ihracat yapıyoruz. Oldukça deneyimli bir ekiple bu işe girdik. Tekstille de eşim ilgileniyor.
- Yurtdışı bağlantılarınızı nasıl kurdunuz, profesyonelleşmeniz ilk nasıl olmuştu ve hangi mağaza ve ülke ile çalıştınız?
Asya ve Uzakdoğuya rakip olarak Türkiye tekstil alanında imalat gücünü tüm dünyaya kanıtlamış ve pastadan önemli pay almış bir ülke. Tekstil ve tekstil aksesuarları konusunda markalarla iletişimi sağlayıp imalatı takip eden mümessil firmalar bizim en büyük iş ortaklarımız oldu. Kurulduğumuz yıldan bu yana merkezi Almanyada bulunan Cecil firması ile düzenli koleksiyon ve imalat yapmaktayız. Onların Türkiyedeki onaylı imalatçılarıyız. Ayrıca Almanyada Bonita, Fransa da Devernois firmaları ile de çalışmaktayız. İç piyasada Mavi Jeans, De-Facto, Next, Tabuu mağazaları düzenli olarak çalıştığımız firmalar. Yeni dönemde Loft ve Colinse de imalata başlayacağız.  
- Takı tasarımda üretim süreciniz nasıl işliyor?
Biz her müşterinin tekstilde hazırladığı koleksiyonunu tamamlayıcı olarak markanın müşteri profiline uygun, hesaplı ve ticari ürünler tasarlamaya çalışıyoruz. Bunu yaparken markanın tasarımcılarından koleksiyonlarının temalarına ve görsellerine ilişkin brifingler alıyoruz.
İşte bu dönemden kendi koleksiyonumuzu hazırlayıp sunacağımız zamana kadar geçen süre bizim için en sancılı, heyecanlı ve sabırsızlıkla geçen süredir. Koleksiyondan seçilen parçaların satış adetleri bildirilir ve işte bu bilgiler geldikten sonra imalata hazırlık, imalatın tamamlanması, kalite kontroller ve teslimatlar yapılır. 
- Bir yerde çalışmak daha avantajlı, daha doğrusu risksiz değil midir?
Evet. Türkiye de her on senede bir çıkan ekonomik krizleri, kalifiye elemanların, yöneticilerin dahi uyduruk açıklamalarla işsiz bırakıldıklarını hesaba katmazsak bir yerde çalışmak daha avantajlı diyebilirim. Ama daha mutlu mu onu da ben size sorarım. Belki de ben riskli ama daha mutlu, daha huzurlu ve benim için daha doğal olanı seçtim. Kendim olmayı seçtim. Zorlukların da beni hayatta daha yukarı taşımak için dosyamda olduğuna inanarak hedefime koştum.   
KEŞKE MEMUR OLSAYDIM!
- Tasarım yapıyor musunuz hala?
Aslında üniversite hayatım boyunca bir şekilde imalat ve tasarımla uğraşmış fakat ticaret yapmak yerine diplomadan sonra öğretilmiş çaresizliğimiz olan iyi ve mümkünse uluslararası bir şirkette, ilerde yönetici olmak üzere çalışma hayatına girmeye kodlanmıştım. Bu kodlanma beni ancak on küsur sene idare etti. Babamın ticaret hayatı ile ilgili bir sözü vardı. Memur olsaydım akşamları yatağa başımı rahat koyardım ve saçlarım bu kadar çabuk beyazlamazdı derdi. Sanki yıllarca duyduğum bu söze inat ticarete girdim... Ama ticareti ve imalatı keyifle, mutlulukla yapmak için elimden geleni yapmayı hedefledim. Sanıyorum öyle de oldu. Tüm yorgunluğumuza ve toplu imalatın zorluklarına rağmen ben ve tüm ekibim başarmanın mutluluğu ile çalıştığımıza inanıyorum.

Erkekler de kadınlar kadar becerikli
- Kaç kişiye iş imkanı sağladınız, kadınların sorumluluklarını da üzerinizde hisseder misiniz?
Yılda ortalama 200-250 ev kadını bizim için imalat yapıyor. Tabii ki aylık imalat kapasitemi düşürdüğümde onların da işçiliklerle doğru orantılı olarak gelirleri düşüyor. Kendim için olduğu kadar onlar içinde işimin sürekliliğini sağlamak amaçlarımdan biri. 
- Ne kadarlık bir ekonomiden söz edebiliriz yaptığınız işlere bakacak olursak?
2010 yılında 900 bin euroluk iş hacmi ile 350 bin adetlik &u

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Herkesin tek tip giyinmesinden rahatsız

Herkesin tek tip giyinmesinden rahatsız... Tasarladığı koleksiyonunu Eylül ayında önce Sırbistan’da ardından da Türkiye’de bir defileyle tanıtacak. Herkesin tek tip giyinmesinden rahatsız olan Türkcan, küçük bir detayla bile olsa her zaman fark yaratmaktan yana.

ünlü tasarımcısı modanın güneşi Cemil ipekçi’nin ‘’Ottoman Fashion Show by Cemil İpekçi’’ defilesi

Cemil İpekçi, ülkemizin, kültürümüzün ve tarihimizin tanıtımı için İsviçreye çıkarma yapacak. İsviçrenin en büyük kenti Zürihte dünyanın ünlü sanatçılarının da sahne aldığı Kongresshausta ünlü tasarımcısı modanın güneşi Cemil ipekçi’nin ‘’Ottoman Fashion Show...

YORUM YAZIN

Etkin Patent

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

Arnavutköy Web TasarımBaşakşehir Web TasarımAdana Web TasarımAtaşehir PatentAdana PatentAntep OsgbBalıkesir Web TasarımAfyon Patent
 • Online Marka Tescil Ücreti

  Online marka tescil ücreti ve iş ve işlemlere ait ayrıntılar şu şekildedir;

  Online Marka Yenileme Ücreti

  Online marka yenileme ücreti ödemesi ve Marka Yenileme işlemlerini buradan anında yapabilirsiniz.

 • Marka Takip ve İzleme Ücreti

  Her yıl marka tescil başvuru sayısının hızla artması ve ilgili iş ve işlemlerin hızlandırma isteği, giderek artan benzer marka başvuruların bir şekilde yayına çıkarılması nedeniyle her yıl birbirlerine benzer ve/veya iltibas oluşturan markalar yayınlanmak

 • Online Beşli Tasarım Başvuru Ücreti

  Beş Renkli Görsel Türk Patent Yayın Ücreti