Baselworld 2008de dünyaca ünlü saat markaları

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Baselworld 2008de dünyaca ünlü saat markaları yeni koleksiyonlarını tanıttı. Önümüzdeki günlerde parıltılı ve pembe altından yapılan modeller dikkat çekecek. Kadranı köşeli saatlerin de popüler olacağını gösteren sinyaller var..
İsviçrenin her şehrinde neredeyse her köşe başında bir saat mağazası var. Geçtiğimiz hafta Baselde gerçekleştirilen Baselworld 2008 sebebiyle şehir, tam anlamıyla büyük bir saat mağazası gibi olmuştu. Panolardan afişlere kadar her yer saatle doluydu. Doğal olarak dünyanın dört bir yanından saat dağıtımcıları da burada buluştu. Ve tarihi 1917 yılına kadar uzanan bu fuar yine saat ve mücevher markalarının gövde gösterisine sahne oldu. 160 bin metrekare bir alanda yüzlerce saat markası, bu yılki trendleri takip etmek isteyenler için yeni koleksiyonlarını tanıttı. Bu yılki trendlere bakılırsa, çoğunlukla parıltı hakim. Üstelik sadece klasik modellerde değil, spor saatlerde de pırlanta ve farklı parlak taşlar kullanılmış. Bunun yanı sıra farklı materyaller bir arada kullanılıyor. Artık sadece altın veya gümüş saat yok. Örneğin gümüş ağırlıktaysa, altın ayrıntılar bulunuyor. Ama en önemlisi pembe altın, takılardan sonra saatlerde de yerini almaya başladı. Üstelik pembe altını hem kahverengi hem de siyahla tamamlamak mümkün. Yeni koleksiyonlarda büyük kadranlı modeller dikkat çekiyor. Yine de küçük modelleri sevenler için de hemen her marka farklı modeller hazırlamış. Zaten artık kadın saatleriyle erkek saatleri de birbirine benzemeye başladı. Önemli olan kendi zevkinize hitap etmesi.


Artık saatte de vintage modası var
Türkiyede çok satan saat markalarının bir kısmı Fossilin bünyesinde. Kendi markası olan Fossilin yanı sıra Armani, Diesel, DKNY, Michael Kors gibi markalar var. Ve bunlar Saat&Saatin distribütörlüğünde Türkiyeye geliyor. Fossilin Başkan Yardımcısı Robert Christiano, her markanın kendine has bir tarzı olduğunu anlatıyor: "Armani biraz daha klasik bir marka ama kendi tarzı var. Dieselin pek çok markaya göre büyük kadranı vardır. Çoğunlukla gümüş ve canlı renkler kullanılır. Özellikle gençlerin en çok tercih ettiği markalardan. DKNYda New Yorkun enerjisini hissedersiniz. Renkler ve kullanılan materyaller bu şehrin hızını, heyecanını yansıtır. Michael Kors natürel renkleri ve farklı materyalleri bir arada kullanır. Bu yıl güneş gözlüklerinin çerçevesinde kullanılan materyaller, saatlerde de kullanılmış. Paslanmaz gümüş ve altın da var. Fossil ise doğal ve modern saatler yapıyor. Artık saatte de vintage modası var. Kullanılan materyaller sanki ağaç gibi. Renkler de doğadan." Robert Christiano Türkiyeyi pek çok kez ziyaret etmiş. Gördüğü ve tanıştığı kişilerin tarz sahibi, modayı takip etmeyi seven insanlar olduğu kanısında. "Örneğin Türkler, Almanlara göre çok daha trendyler," diyor.

 


Gençler taşlı saatleri seviyor
Cindy Livingston, 1997de piyasaya giren Gcnin CEOsu. Son derece hayat dolu ve trendleri takip etmek için neredeyse dünyayı dolaşıyor. Markanın bu yıla kadar üç katı büyüyerek İsviçre saat endüstrisinde en çok satan ilk 10 marka arasına katılmasında önemli payı var. Gcnin açılımı Guess Collection ama Gc olarak tanınıyor. Yani Guessden tamamen farklı bir marka yaratmak hedeflenmiş. Cindy Livingston bu yılki trendleri anlatırken, koleksiyonlarında bolca taş kullanıldığını söylüyor: "Dışarıda elmaslarla süslü pek çok marka var. Ama bizim müşterilerimiz genç ve onlar da taş seviyor. Bunun yanı sıra beyaz, koyu kahverengi ve siyah gibi zıt renkler de kullandık. Bu yıl pembe altın revaçta. Ama altın ve gümüş gibi farklı materyaller bir arada kullanılıyor. Ayrıca hem büyük hem de küçük kadranlı saatler moda." Livingstona göre, saat satın almak bir tutku. Ve bu tutkuyu iyice abartanlar da var. "Neden yeni kıyafetler alırsınız? Modaya uyum sağlamak için. Saat konusunda da aynı şey geçerli. Doğru zamanda, doğru tasarımı yapmak gerekir," diyor. Bu nedenle Gcnin modayı takip etmek isteyenlerin tercihi olduğunu söylüyor. Markanın dünyayı dolaşıp trendleri takip eden 20 tane tasarımcısı var. Yani müşterinin ne istediği yakından takip ediliyor. Livingston Türk müşterileri şöyle anlatıyor: "Türk müşterilerin diğer müşterilerden bir farkı yok. Ama genç, seksi, maceraperest ve modaya düşkünler. 16-25 yaş arasındaki gençleri hedefliyoruz. Günümüzde illa ki bir saate ihtiyacınız yok. Saati cep telefonunuzdan da takip edebilirsiniz. Buna rağmen genç nesil de saat takmayı çok seviyor," diyor
 

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

PembeNar Özel Röportaj: İpek Selek Adıgüzel ile takı trendleri

Endüstri mühendisliği ve ekonomi okumasına rağmen hayalinde hem yaratıcı bir iş yapmak olan Pagme Design kurucusu İpek Selek Adıgüzel ile takı trendleri ve mücevher seçmenin püf noktalarıyla ilgili PembeNar.Com için özel bir röportaj yaptık.Taşların kalitesini nasıl anlayabiliriz?

Aksesuar devinden iflas koruma başvurusu

ABD merkezli Clarie's, 1,9 milyar dolarlık borç yükünü hafifletmek için iflas koruma başvurusunda bulundu. Clarie's'ten yapılan açıklamada 1,9 milyar dolarlık borcun yapılandırılması ve eylülde daha "sağlıklı" bir şirket olarak yola devam etmenin planlandığı belirtildi.

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ