Ben başörtülü ama dekolte çizebilen bir tasarımcı olarak dikkat çektim

İsminin önüne eklenen türbanlı, başörtülü, İslamcı sıfatlarını bir kenara bırakırsak Rabia Yalçın bir modacı. Üstelik geçtiğimiz hafta New York Moda Haftasında En Yenilikçi Haute Couture Tasarım Ödülü almış bir isim. Rabia Yalçınla New Yorkta kendisine neden bu kadar ilgi gösterildiğini, dekolte kıyafetler tasarlamasının altında yatanları konuştuk.

- Üçüncü kez New Yorka davet ediliyorsunuz, şahane tasarımlar yaptığınız için mi yoksa başörtülü oluşunuz dikkat çektiği için mi?
- Bu sefer bu konsepti bilmeden çağırdılar. Kadınların ilgisini çekiyor tasarımlarım. Ben de kendilerinden farklı birisi olarak dikkat çekiyor olabilirim. Özgünlüğüm, cesaretim, geniş yelpazem dikkat çekiyor. Batının Müslümanlara, Türklere karşı önyargısını kırıyorum. New York Times ile yaptığım bir röportajda hakaret gibi "Bu nasıl olur hem Müslümansınız, hem Türksünüz hem de A plus bir kalite?" diye bir soru soruldu. Hakaret içerse de bizim de kendimizi tanıtamamamız nedeniyle böyle sorulara muhatap oluyoruz. Beni yurtdışında imkânsızı yapan, çığır açan tasarımcı olarak görüyorlar, yeni guru diyorlar.

- Başörtünüzle ilgi çekiyor olmanız sizi rahatsız ediyor mu?
- Eğer önyargıyla hareket etmiyorlarsa rahatsız etmiyor. Dünya o kadar kutuplaşmış durumda ki, benden olmayan ölsün yaklaşımı hakim. Ben bu yaklaşımın tersiyim, dikkati çeken bu. Benim gibi düşünmediği, giyinmediği için kimseyi cezalandırma hakkım yok. Bir başka tasarımcının şık olmak isteyen tesettürlü bir bayana Hayır ben sizin düşüncelerinizi benimsemiyorum, deyip kıyafet yapmaması benim dünya görüşüme aykırı.

- Türbanlı, İslamcı, başörtülü sıfatlarıyla yan yana anılmak konusunda ne düşünüyorsunuz?
- Bunlardan rahatsız oluyorum çünkü sanatımla değil yaşamımla ilgili yaklaşımlar bunlar. Cinsiyetini reddeden modacılar var, kimse onlara gay modacı diyor mu? Ama bu tür sıfatlara takılıp da kalmıyorum, takılıp kalsam ilerleyemem.

- Ama basının dikkatini çekişiniz başörtünüzle oldu, yani dikkat çekmek için bir farklılığa ihtiyaç var, siz başörtünüzü kullandınız...
- Yanılıyorsunuz, ben başörtülü ama dekolte çizebilen bir tasarımcı olarak dikkat çektim. Ben tesettür kapsamında bir defile yapmamaya özen gösterdim. Tesettür böyle dile alınıp, ayak altına alınacak kadar basit bir şey değil. Dini bir durumdur, bir inançtır, saygı gösterilmesi gerekir. Bir kadın inancından dolayı tesettür kurallarına uyuyorsa çok fedakâr bir insandır. Bunu malzeme olarak kullanmaktan kaçtım.
Siyasi yapılanma parlamama engel oluyor
-Siz örtünüzü türban mı , başörtüsü olarak mı tanımlıyorsunuz?
- Ben başörtüsü kullanıyorum. Türbanın bağlama stili farklıdır. Türban saçı kapatır, bir saç aksesuarıdır. Türbanı siyasetçiler uydurdu. Ben türban takmıyorum, etrafta da türban takan çok az kadın var. Başörtü boyundan bağlanır ben başörtülüyüm.

- Başörtülü değil de, başı açık ama inançlı bir kadın olsanız da bu kadar ilgi çeker miydiniz New Yorkta?
- Evet, hem açıkların hem de başörtülülerin kullanabileceği tasarımlar yaptığım için dikkat çekerdim.

- Tasarımlarınız için fikir aldığınız birileri var mı?
- Hiç kimseden fikir almam, hiç modayı takip etmem, gördüğünüz her şey bana aittir. Bunların hepsi benim kendi özel düşlerimdir.

- Bu denli dekolte bir kıyafet bilinç altınızda varsa, bu şu anlama geliyor. Dininize bağlısınız ama bir yandan da dekolteyle göğsünüzü göstermek istiyorsunuz...
- O göğüs benim değil. En uzun rüya 19 saniye sürermiş; eğer siz o rüyanın içinde 20 saniye kalıyorsanız o zaman ruh bedene dönmüyor ve siz uykuda ölüyorsunuz. Eğer ben de hayalimdeki kadınlara takılıp kalırsam kimlik ve kişilik bunalımı yaşarım. Dekolte kıyafeti hayal eden içimdeki seksi Rabia. Ben dekolte diye tanımladığınız kıyafetlerimle eşimin karşına, kadınların karşısına çok rahat çıkarım. Kendi inandığım sınırlar içerisinde bu elbiseleri kendime yasak görmüyorum.

- Türkiyedeki siyasi gelişmelerin sizin parlamanızda etkisi olduğunu düşünüyor musunuz?
- Hiçbir şekilde etkisi olduğunu düşünmüyorum, aksine engel olduğunu düşünüyorum. Bu da onun adamı yaklaşımı oluyor. Oysa ben hiçbir siyasi gruba, cemaate mensup değilim.
Moda camiasından dostum yok
- Moda camiasından tebrik edenler oldu mu?
- Hayır olmadı, moda camiasından hiç destek görmüyorum. Bunun nedenine takılmadım, moda çevresinden dostu bırakın, tanıştığım kimse yok. Yarışım kendimle. Destekleseler arasalar çok sevinirim, ama desteklemiyorlar diye üzülmüyorum. Bugüne kadar aklımdan hiç ödül almak geçmemişti ama ödülü aldığım anda benim en iyi tasarımcı ödülünü de almam gerekir.

- Ama Kuranda hırs günah olarak belirtilir...
- Kuranda bir de yarın ölecekmiş gibi diğer taraf için, hiç ölmeyecekmiş gibi bu taraf için çalışın der. Orada sözü edilen hırs başkasına zarar veren hırs. Benim hırsım kendimi geçmekle ilgili. Benim için aile birinci sırada gelir eşim bırak dese, bırakırım.
Pet şişelerden Amerikada kumaş ürettirdi
- New York Moda Haftasına en güzel tasarımlarınızla katılmak varken nereden çıktı geri dönüşüm teması?
- Kuranda Su o kadar kıymetli olacak ki su savaşları olacak dünyada, diye bir ayet vardır, beni çocukluğumdan beri etkiler. Küçük yaşlarda çevreye hassasiyetim bu ayeti duyduğum zaman başladı. Benim medyatik gücüm var, bir sanatçıyım. Bu gücümü sadece kendimi tanıtma adına değil, sosyal sorumluluk adına kullanabilirim diye yola çıktım.

- Sokaklarda pet şişe mi topladınız?
- Aslına bakarsanız evet... Plastikten, polyesterden birden bire kurtulmak mümkün olmadığı için en az nasıl kullanabiliriz diye düşündüm, kumaşların polyester kısmını bu etraftaki pet şişelerden elde edebilirsek geri dönüşüm sağlamış oluruz dedim. Türk firmalarını aradım, geri dönüşüm çalışması için, ama neden bahsettiğimi bile anlamadılar. Pet şişeleri Amerikadaki laboratuvarlarda ürettirdik. Ama olayın fikir anası benim. Pet şişelerden kumaşın polyester kısmını, ağaç liflerinden, ağaç kabuklarından ve soya liflerinden elde edilen kumaşları kullandık, Neredeyse bir kimyager gibi çalıştım.

- Geri dönüşüm çok yeni bir konu değil, neden bu ödül size verildi?
- Başka maddelerin dönüşümüyle giysiler yapılmış ama günlük giysilerde. Ben bunları gece e

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Ünlü moda tasarımcıları İnegölde buluşuyor 26-27-28 Nisan tarihlerinde moda dünyasının ünlü isimlerini İnegöl’de ağırlayacak olan İpekyolu FashionWeek'e katılacak olan moda tasarımcıları ilk kez bir araya geldi.Dünyaca ünlü Hollywood yıldızı Sarah Butler de final defilesinde podyuma çıkacak.
Fashion Week Istanbul heyecanı yarın başlıyor 11. sezonu düzenlenen Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul yarın başlıyor. Moda haftası, 30 Mart’a kadar devam edecek. Her sezon bir tasarımcıyı uluslararası değişim programına katan ‘Mercedes-Benz International Designer Exchange Program’, Fashion Week’te 2. kez düzenlenecek.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)