Benim şapkalarımı takmak için birkaç tahtanın eksik olması şart

Adana’da doğdu, Ankara’da okudu, İstanbul’da çalıştı, New York’ta tekrar okudu. Bedeni hálá New York’ta ama ruhu Mars’a gitti ve oralarda bir marka yarattı. "Aslı Filinta İstanbul" markasıyla aksesuvar ve kıyafet tasarlıyor. New York’ta herkes onu konuşuyor.

Yaptıkları Harvey Nichols, Urban Outfitters, Henri Bendel gibi çok önemli satış noktalarında satılmaya başlıyor. Aslı Filinta kendini en iyi şapkalarla ifade ediyor. Benim şapkalarımı takmak için birkaç tahtanızın eksik olması gerekir, diyor. Koleksiyonlarımı Björk’ün giyebileceği kadar çıldırabilirsem ne mutlu bana, diyor.

Aslı Filinta
İstanbul markasını görenler iki şekilde tepki veriyor. Birinci gruptakiler "a delinin yaptığına bak" deyip aşık oluyor. İkinci grup da aynı şeyi diyor ama son hızla olay yerinden uzaklaşıyor!

Genç yaşta evlenmiş yaratıcı bir anne ve babanın kızı Aslı. Onlarla birlikte eğlenerek büyümüş. "İkisiyle de bugün telefonda konuştum. Annem Osmanlı motifleri kullanmam gerektiğini söyledi. Mardin’e giden arkadaşlarına kumaş sipariş etmiş. Babam ise
İstanbul’daki trafik sorunu, Haliç’in temizlenmesi gibi insanlığa faydası olabilecek ciddi konularda yaratıcılığımı konuşturmamı salık verdi." En yaratıcı aile bireyi ise anneannesi. Kilometrelerce yol tepip, New York’daki ofise gelerek neyi nasıl yapması gerektiğini anlattığı bile oluyor.

Aslı Filinta Bilkent Ekonomi mezunu. Bir süre
İstanbul’da çalışmayı ve yaşamayı denedi. Ama mutlu olmadı. New York’a taşınıp Parsons’da moda tasarımı okudu. int(11)ince bir dikiş makinesi aldı.

ŞAPKANIN İÇİNDEN DÖRT SİLAH ÇIKIYOR

Aslı Filinta hem elbise hem aksesuvar tasarlıyor ama en önemlisi şapkaları: "Şapka tasarımcısıysanız istediğiniz kadar uçuk tasarımlar yapabilirsiniz. Çünkü herkes şapka takamaz. Azıcık anormal, biraz oyuncu olmak gerekir. Benim şapkalarımı takabilmek için ise birkaç tahtanızın eksik olması şart. Mesela Devandra Banhart’in bir şarkısını dinlerken bir şapka yapmıştım. İsmi "Heard Somebody Say." Savaşla ilgiliydi. Şapka da öyle oldu: Mavi bir berenin üzerine yerleştirilmiş bir orkide, üzerinde bir asker, elinde silah. Şapkayı aldığınızda paketten dört değişik silah çıkıyor. O gün nasıl hissediyorsanız kafanızdaki askerin eline öyle bir silah veriyorsunuz. Bu şapkayı kimse almaz gibi geliyor değil mi? İnanın, yok sattık."

Her renk Aslı Filinta için farklı bir şey ifade ediyor. Sarı eğlenceli ve heyecanı, kırmızı kararlılığı, gücü, canlılığı, mavi dengeyi. Siyahlarda bir duygusallık olduğunu söylüyor. Beyazı fazla saf bulduğu için daha çok kirli beyazı kullanıyor.

Markanın bir numaralı kuralı trendleri protesto etmek. İkinci kural çalışırken çok eğlenmek. Son kural da zaman zaman bu iki kuralı bile protesto etmek. "Naylon poşeti protesto ediyoruz, toprağından koparılmış çiçeklerin satışını protesto ediyoruz, fazla ve hızlı tüketimi protesto ediyoruz" diyor.

Nelerden ilham aldığına gelince... New York’ta metroyu beklerken çalan müzikten, kaldırım sanatçılarından, ama en çok

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Türk tasarımcılar yürekleri hoplattı Türk tasarımcılar yürekleri hoplattı
Tasarım sektörünün gizli kalmış kahramanı Tasarım sektörünün gizli kalmış kahramanı

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ