Beş int(11)ki kilo vermeye yardımcı ve yağ yakma özelliğine sahip

Diyet, spor gibi zor yöntemlerin yerine bir televizyon kanalında önerilen beş int(11)kilik zayıflama formülü kilo problemi olanların aktarlara hücum etmesine yol açtı. ‘Biz bu formülü zaten biliyorduk’ diyen aktarlar da uzmanlar da ‘beşi bir yerde’ furyası karşısında şaşkın.

Yaz mevsimi yaklaştıkça önümüzdeki birkaç ayda ne yapsak da zayıflasak diye kara kara düşünenler de arttı. Her pazartesi başlanan diyetler, spor salonlarına hücum etmeler, haplar, iksirler, tarifler havada uçuşuyor. Ama bu aralar öyle bir formül ortaya atıldı ki epeydir ilgimizi çeken ‘doğaya dönüş’ trendine ‘cuk’ oturdu. Üstelik iddialara göre bu formülü bir kibrit kutusu peynire, yarım köfteye talim etmeden hafif bir diyetle birleştirdiğinizde birkaç ayda 15-20 kilo verdirdiği iddia ediliyor. Beş int(11)kinin kuru yaprağından oluşan bu formülü televizyonda duyan kadınlar ‘beşi bir yerde’lerine kavuşup bir an evvel zayıflamak için aktarlara koştu. Öyle ki daha int(11)kilerden birinin adını söyler söylemez aktarlar, ‘beşi bir yerde’ istediğinizi anlıyor. Bazı aktarlarda ise adını pek duymadığımız mate yaprağı gibi az miktarda stoklanan int(11)kiler için ‘Kalmadı’ yanıtını alabiliyorsunuz.

DİYETLE BİRLİKTE ETKİLİ

Peki, birkaç tanesine aşina olduğumuz bu otlar gerçekten bir mucize yaratıyor mu yoksa sonu hüsranla int(11)ecek yeni bir zayıflama hikayesiyle karşı karşıya mıyız? Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü Şefi Prof. Dr. Ziya Mocan ‘Sadece bu int(11)kileri içerek zayıflamak zor’ diyor. Yani hiç boğazdan kısmadan bunları içeyim, yağlarımdan kurtulayım gibi bir durum hala hayal. Ama Mocan’a göre bu int(11)kiler gerçekten de zayıflamaya yardımcı oluyor: ‘Yeşil çay, biberiye, funda yaprağı hastalarıma diyetle birlikte içmelerini önerdiğim int(11)ki çayları. Bu int(11)kiler metabolizmayı hızlandırıp, zayıflamaya yardımcı oluyor. Ama söylenildiği gibi ‘Her şeyi yiyin, üstüne bunları için zayıflayın’ gibi bir mucizevi durum söz konusu değil. Zaten bu int(11)kilerin çaylarının diyetle birlikte yağ çözücü, metabolizmayı hızlandırıcı etkileri olduğu biliniyor.’

Hamile ve tansiyon hastaları bu int(11)kileri kullanmasın

YEDİTEPE Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Erdem Yeşilada bu beş int(11)kinin kilo vermeye yardımcı ve yağ yakma özelliğine sahip olduğunu söylüyor: ‘Mate yaprağında bulunan kafeinin tek başına idrar artırıcı etkisi var. Ancak yeşil çayla birlikte kullanıldığında bu kez yağ yakıcı etkisi ortaya çıkıyor. Funda yaprağı da idrar artıcı etkiye sahip. Biberiye ve kekik yağların emilimini azaltıyor ve kilo verdiriyor.’ Yeşilada’ya göre ‘beşi bir yerde’nin yağ yakıcı özelliğinden faydalanırken şu noktalara dikkat etmek gerekiyor: ‘Artan idrar miktarına bağlı olarak su kaybının fazla olması nedeniyle verilen kiloların geri alınması mümkün. Böbrek taşı, karaciğer fonksiyonlarında yetersizlik, ülser, yüksek tansiyon hastaları ve hamilelerin içmesi sakıncalı olabilir.’

Hepsinin ayrı bir özelliği var

FUNDA: Böbrek çalıştırıcı ve idrar sökücü olarak zayıflamaya yardımcı oluyor. Ancak uzun süre kullanılmasından kaçınılmalı.

BİBERİYE: Yağ eritici ve hazım kolaylaştırıcı bu int(11)ki, vücutta biriken toksinleri atarak kilo vermeye yardımcı oluyor. Ancak hamilelerde düşüğe yol açabileceği de belirtiliyor.

KEKİK: Kekik suyunun kolesterol düşürücü ve spazm giderici etkileri biliniyor.

MATE: Yüksek oranda kafein içeren bir int(11)ki. Bu bakımdan idrar artırıcı etkisi biliniyor. Yağ emilimini engelleyerek vücuttan su atımını kolaylaştırıyor. İştahı kapatarak zayıflamaya yardımcı oluyor.

YEŞİL ÇAY: Antioksidan özelliği olan yeşilçayın yağ yakıcı etkisinin de bulunduğu belirtiliyor.

Sabah programlarını izleyip otları paketlemeye başlıyoruz

‘BEŞİ bir yerde’ formülü zayıflamak isteyen kadınlar kadar aktarların da yüzünü güldürdü. Aktarlar Derneği Başkanı Ayhan Ercan mucize olarak gösterilen otları aslında uzun yıllardır sattıklarını söylüyor. Ercan birkaç yıldır basında çıkan haberlerin int(11)kilere dönüşü sağladığını anlatıyor ve içinde bulunduğumuz durumu şöyle bir örnekle açıklıyor: ‘İnsanlar bir formülü televizyonda duyduğu zaman çok daha fazla etkileniyor. Öyle ki artık aktarlarımız dükkanlarına televizyon koymak zorunda kaldı. Kadınlar sabah programlarında bu tür formülleri görünce, program int(11)er int(11)mez de kadınlar aktarlara koşuyor. Aktarlar ise programları izlerken, int(11)kisel bir formül verildiğini duyar duymaz o otları paketlemeye başlıyorlar.’ Ercan yoğun talebin int(11)kilerin fiyatlarını artırıp artırmadığı sorusuna ise şöyle yanıt veriyor: ‘Fiyatlarda biraz artış oldu. Ama artışın nedeni mate gibi yurtdışından (Paraguay) gelen int(11)kiler nedeniyle oldu. Matenin kilosu birkaç hafta içinde 50 YTL’den 70 YTL’ye çıktı.’

GÜNDE DÖRT BARDAK İÇİN: Uzmanların verdiği bilgiye göre bir litre kaynamış suya beş int(11)kiden birer çay kaşığı koyun ve 10 dakika demleyin. Aktar Abdullah Denli (üstte) bir litrelik çay hazırlamanın sağlık açısından olumsuz olduğunu, int(11)kilerde bakteri üremesinin önüne geçmek için her bardak için yeniden demlenmesi gerektiğini söylüyor. Hazırlanan çaydan günde en fazla dört bardak içilmesi öneriliyor.

ESRA CENGİZ -STAR

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

HORMONLARINIZI SIFIRLAYIN, KİLO VERİN!

İdeal kilonuza kavuşmak için yaptıklarınız yeterli mi? Hormonların kilo almak ya da vermek üzerinde bir etkisi var mı? Vücudunuzda faaliyet gösteren kaç hormon olduğunu biliyor musunuz? Hormonlar, sizi ideal kilonuza nasıl kavuşturur? Bütün bu soruların yanıtı ve ideal kiloya uzanan yola dair açıklamalar, Diyetisyen Emre Uzun’dan geliyor.

Hem kilo verdiriyor hem kanserden koruyor!

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olan kanserin nedenleri arasında genetik ve çevresel faktörler ile sağlıksız beslenme ilk sıralarda yer alıyor. Yaşam tarzı ve beslenme planınızda yapacağınız birkaç küçük değişiklikle kanser riskini en aza indirebilirsiniz.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)