Beslenme yetersizliği tehdit oluşturuyor

Beslenme yetersizliği özellikle hastanede yatan hastaları ve bakımevlerinde kalan yaşlıları tehdit ediyor. Avrupa Birliği verilerine göre, toplumdaki normal bireylerin yüzde 5 ile 15i, hastaneye yatan hastaların yüzde 30 ile 40ı ve bakımevlerinde yaşayan yaşlıların yüzde 60ı yetersiz beslenme riski altında

Antalyada düzenlenen 9. Klinik Enteral ve Parenteral Nutrisyon Kongreside açıklanan ve herkes için iyi beslenme temasını vurgulayan ONCA Projesi (Optimal Nutritional Care For All), yetersiz beslenme konusunda kamuoyunda farkındalık yaratmak istiyor.

Klinik Enteral Parenteral Nütrisyon Derneği (KEPAN) Başkanı Prof. Dr. Mehmet Uyar "Hastalıklar yetersiz beslenmeye, yetersiz beslenme de hastalıklara sebep oluyor. Buradan hareketle Türkiyeçapındaki 29 kamu hastanesinde yetersiz beslenmeyi tespit etmek için bir proje başlattık. Yetersiz beslenme hastalıklarda iyileşmeyi geciktiriyor, enfeksiyon riskini artırıyor, hastanede kalış süresini uzatıyor, ölüm oranlarını yükseltiyor ve ekonomik kayıplara neden oluyor" dedi.

Hacettepe Üniversitesi İç Hastalıkları A.D. Geriatri Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meltem Halil de kronik hastalıkları olanlarda, kanser hastalarında, yaşlılarda, çoklu tramva yaşayanlarda ve büyük ameliyat geçirenlerde yetersiz beslenme riskinin arttığını söyledi. Halil "Yetersiz beslenme konusunda uzman ekipler işbaşında olacak. Rahatsızlığı için herhangi bir bölüme başvuranlara, doktor kısa sorular yönlendirecek. Sonrasında elde edilen verilere göre doktor, hastanın yetersiz beslenme riski altında olduğunu saptarsa hastane bünyesindeki yetersiz beslenme biriminden destek isteyecek ve anında tedavi aşamasına geçilecek. Ekip içerisinde bir uzman hekim, diyetisyen, hemşire ve klinik eczacı yer alacak" dedi.

KİLO KAYBINI ÖNEMSEYİN

Klinik Enteral Parenteral Nütrisyon Derneği (KEPAN) 2. Başkanı Prof.Dr. Sadık Kılıçturgay "Yetersiz beslenme daha az görülür, fark edilmesi güçtür. Hasta kilo kaybetmese de yetersiz beslenebilir; çünkü kas kitlesinde erime vardır. Bu tablo organ yetmezliğine kadar götürür. Kilo kaybedenlerin de bu durumu normal görmemeleri ve mutlaka doktoruna iletmeleri çok önemli" diye konuştu.

Dünya üzerinde yaklaşık 30 milyon insanın yetersiz beslenme sonucu öldüğü ve bu nedenle 171 milyar euro harcandığı belirtiliyor.

PROJENİN AMACI NE?

ONCA (Optimal Nutritional Care For All) Avrupa çapında başlatılan bir proje. Bu projede, Avrupa’da hastalıkla ilişkili yetersiz beslenme riskini ortaya koymak ve riskli hastaları tedaviye yönlendirmek hedefleniyor. 2014 yılında Hırvatistan, Almanya, İspanya ve Türkiyede başlatılan proje, daha sonra Fransa, Polonya, İsrail ve Slovenyada da yürütülecek.

Kaynak Posta

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

HORMONLARINIZI SIFIRLAYIN, KİLO VERİN!

İdeal kilonuza kavuşmak için yaptıklarınız yeterli mi? Hormonların kilo almak ya da vermek üzerinde bir etkisi var mı? Vücudunuzda faaliyet gösteren kaç hormon olduğunu biliyor musunuz? Hormonlar, sizi ideal kilonuza nasıl kavuşturur? Bütün bu soruların yanıtı ve ideal kiloya uzanan yola dair açıklamalar, Diyetisyen Emre Uzun’dan geliyor.

Hem kilo verdiriyor hem kanserden koruyor!

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olan kanserin nedenleri arasında genetik ve çevresel faktörler ile sağlıksız beslenme ilk sıralarda yer alıyor. Yaşam tarzı ve beslenme planınızda yapacağınız birkaç küçük değişiklikle kanser riskini en aza indirebilirsiniz.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)