Beyefendi ve şık olmak için bilinmesi gerekenler

Atatürk Gibi Beyefendi ve Şık Olmak adlı kitapta giyimden davranış biçimine, saç-sakal tıraşından havyara bir beyefendinin bilmesi gereken her şey yer alıyor

Öğrencilerinin okula hırpani kılıkta gelmesinden rahatsız olan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oktay Kadayıfçı, beyefendi olmanın el kitabını yazdı. Türkiye’de bir ilk olan kitabı işkadını Leyla Özkanoğlu’na okutup ‘Böyle bir beyefendi, bir kadının gözüne girer mi?’ diye sordu. Geçer not alınca da kitap yayımlandı.

Kadayıfçı’nın Atatürk Gibi Beyefendi ve Şık Olmak adlı kitabı üç ayda iki baskı yaptı hatta tümü tükendi. Kitabın üçüncü baskısı ise sürüyor. Giyimden davranış biçimine, saç-sakal tıraşından havyara bir beyefendi olmanın bütün sırlarını veren Profesör Kadayıfçı, Türkiye’nin en şık ve rüküş erkeklerini de star pazar’a anlattı.

O GERÇEK BİR CENTİLMENDİ

‘Kıyafet kişinin kartvizitidir’ diyen Kadayıfçı, Atatürk’ün tüm zamanların en şık erkeği olduğu için kitabında büyük önderden yola çıktığını söylüyor. Elli yıldır modayla ilgilenen Kadayıfçı ‘Robert Kolej’de öğrenciydim. Ankara Gemisi’nde tercümanlık yapardım. İtalya’ya gidince çok sevinirdim. Modanın merkezi olan bu ülkede aslında biz Türklerin daha şık olduğunu düşünürdüm. İbn-i Batuta da 300 yılında yazdığı kitabında dünyanın en şık insanları olarak Türkleri tarif ediyordu. Ancak son zamanlarda insanların giyimi beni çok üzmeye başladı. Onun için bu kitabı yazmaya karar verdim. Mustafa Kemal Atatürk’ten modern giyim tarzını hem kullanmış hem de Türk halkına giydirmeyi başarmış. Çok iyi konuşan, gerçek bir centilmendi’ diyor.

ZENGİNLİK ŞART DEĞİL

Asgari ücret alan birinin bile çok şık giyinebileceğini söyleyen Kadayıfçı şöyle devam ediyor: ‘Şıklık hayata estetik bakabilme sanatıdır. Şıklığın bir numaralı göstergesi ayakkabıdır. İyi giyinmek için eğer 500 liranız varsa, mutlaka 250’sini

ayakkabıya vermelisiniz. Çok ünlü bir marka olmasa bile el yapımı çok şık bir ayakkabı sahibi olabilirsiniz. Bütün Brooks Brothers marka gömlekler (ABD’nin ünlü bir gömlek markası) çok kaliteli demek değildir. 600-700 liralık gömlekler giyerek şık olacağınızı düşünürseniz yanılırsınız. Mahmutpaşa’dan giyinip şık olanları biliyorum. İplik ne kadar ince olursa, sık dokunur kalite artar. Kalın iplikli bir kumaştan dikilmiş bir elbise almayın.


En şık Türk Rahmi Koç


Kadayıfçı Türkiye’nin en şık ve rüküş erkeklerini ise şöyle sıralıyor: ‘Türkiye’nin en şık giyinen erkeklerinden biri Rahmi Koç’tur. İngiliz tarzını çok iyi kullanıyor. Uğur Dündar gerçek bir İtalyan tarzı yansıtır. Ahmet Necdet Sezer, eh işte. Kenan Evren iyi giyinirdi. Süleyman Demirel, dünyanın en çirkin giyinen adamlarından biri. Atatürk’ten sonra en şık siyasi Murat Karayalçın diyebilirim. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, boylu poslu. Elbiseyi iyi taşır, taşıyor. Daha fazla siyah giyerse; beyaz ve mavi gömlekle doğru kravat takarsa en şık olacak. Son yıllarda milletvekilleri özellikle seçim dönemlerinde çok şık giyiniyorlar. Mecliste toplantı olduğu gün de şık giyiyorlar. Ben AK Partili veya CHP’li vekili kıyafetinden tanırım. Çünkü kıyafet bir kültürün parçasıdır. Tansu Çiller’i şıklıkta kadın siyasetçiler arasında tek geçerim. Kendi tarzını yaratmıştır. Yakında kadın şıklığıyla ilgili bir kitapta yazacağım. İncelemelerim sürüyor.’


Gömleğinizi cepsiz seçin


Kaliteli ve klasik gömleklerin hiçbiri cepli yapılmaz. Çünkü gerçek bir beyefendi gömlek cebini asla kullanmaz.

  • Kaliteli bir gömleğin yakasında balen (gömlek yakasının düz durmasını sağlayan ve gerektiğinde çıkarılabilen sert parça) yeri vardır. n Gömleklerin yanındaki çizgiler çift değil tek dikiş olmalı ve ilikleri elle açılmalıdır.

  • İyi bir gömlek düğmesi çapraz dikilir. Plastik düğmeli gömlek almayın. İnce kravat takılacak gömleklerde sedef düğme kullanılmalıdır.
     
  • Gömleğin yakası ve manşetleri ceketten ortalama 1,5 santim kadar dışarıda olmalıdır.
  • Boynun hemen altında gömlek yakasının oluşturduğu ters V kişinin boyu, yüz şekli, kravat bağlama şekli ve ceket yakasıyla uyumlu olmalıdır. n Gömlek alırken biraz geniş alın. Çünkü tüm yakalar çeker.
  • Ceket ve gömlek rengi kontrast teşkil etmelidir.


    Havyar altın kaşıkla yenir

     
  • Bir beyefendi havyar hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalıdır. Havyar alacak paranızın olmaması sizin beyefendi olmanızı engellemez.

  • Havyar balık yumurtasıdır, tamamen doğal bir üründür. n En pahalı ve kaliteli havyarlar iri, siyah taneli Beluga’lardır.
  • Havyarı tatmak için mümkünse altından bir kaşık kullanılmalıdır. Kemik veya bronz da kullanılabilir ama asla bir centilmen çelikle havyar tatmamalıdır.

    Bu görgüsüzlüktür.
     
  • Yumurtalar dille damak arasında hafifçe kaydırılarak ve kokusu alınarak yenir.
    Takımınız yün olsun
  • Koyu lacivert, gri ve siyahın tonları erkeğe en yakışan renkleridir. n Takım elbise en iyi kendini yün kumaşta gösterir. n Göğüs ve kalça boyu ayarlanmalı, ceketi aşağı yukarı çekmemeli. n Omuzlarınız dar ve düşük değilse vatkalı ceket almayın n Gömlek ve takım elbise aynı renk olmamalı. n Kemeriniz takım elbisenizle uyumlu değilse bu, kıyafeti katleder. Kot kemerinizi takım elbiseye asla takmayın. n Pantolonunuzun cebine cüzdan koyuyorsanız, alırken takımınızı yine koyun. Şişlik yapıyorsa almayın. Çünkü bu görüntü sırıtacaktır. n Ayakkabının rengi daima pantolonun renginden daha koyu olmalı. n Pantolonun paçası ayakkabının üzerine yığılmamalıdır.


    Beyaz mendil taşıyın
  • Kaliteli bir kravata dokunarak anlarsınız, kırışmaz. Dokusu iyiyse kravat da iyidir.n İyi bir kravatın ortasındaki bantta kıvrımlar ve dikişler görünmez. n Günlük ciddi kıyafetlerde ipek kravat takılmalıdır. n Desenli gömlekle düz kravat takın. İş seyahatinde mutlaka bir Hermes kravatınız olsun.
  • İş toplantılarında kaliteli, aşırıya kaçmayan renk ve desende olmalıdır. n Fransa’da en iyi el yapımı kravatları Charvet’te bulursunuz. Napoli’de

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Türk tasarımcılar yürekleri hoplattı Türk tasarımcılar yürekleri hoplattı
Tasarım sektörünün gizli kalmış kahramanı Tasarım sektörünün gizli kalmış kahramanı

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ