Bikini tasarlamak

Mayo ve bikini, bugün pek çok kadın için plajlarda göz doldurmanın dayanılmaz hafifliğini yaşatan bir parça. İtiraf edin, kışın ortasından itibaren gelecek yazı düşünüp, diyet reçeteleriyle kafayı yemeler, spor salonlarında rehin kalmalar hep yazın avuç içi kadar bikinilerin içine sığmak için değil mi? Bikini ya da mayo giymeyecek olsak 3-4 kilo fazlanın ne zararı olabilir ki?
Mayonun 100, bikinin ise 62 yıllık bir mazisi var. Tabii bugün gördüğünüz haliyle tasarlanmamışlar. İlk olarak iki parça ve dize kadar uzanan bir giysi olarak düşünülüp, zaman içinde neredeyse evrim geçirerek, bugünkü formuna kavuşmuşlar.
Özellikle bikiniler için, avuç içi kadar kumaş kullanıyorlar ama bu iki parçayı nasıl bu kadar farklılaştırabiliyorlar diye pek çok kişinin aklından geçirdiğine eminim.

 

07.08.2010 İstanbul

HAKAN YILDIRIMDAN NOTLAR
Daha önce Sunset ve şimdi de Kyo My Frend için mayo ve bikini tasarlayan Hakan Yıldırıma bir sohbetimiz sırasında bu soruyu sormuştum. Yıldırım bir örnekle çok iyi anlattı derdini:  Önünüzde gri zeminli bir kumaş var ama onu tek başına kullanmak istemiyorsunuz. Griye hiç yakıştırmayacağınız bir rengi yanına getirip bir biye yaptığınızda birden onu başka bir yere taşıyıveriyorsunuz. Bazen de çok beğendiğim desenler oluyor, aşkla alıyorum ama olmuyor. O kumaşa üç gün bakıyorum ve sonra öyle bir sürpriz çıkıyor ki o sezonun modeli oluveriyor.
Küçücük parçalarla bir şey yapıyor olmak, bir yere kadar yetenektir; kabul ediyorum ama aynı zamanda bir matematik ve zeka işi. Yoksa, en çıplak halimizle göründüğümüz ve 10 cm. kumaşla tüm kusurlarımızın kapatılmasını beklediğimiz sihirli bir giysi bu.
Ben de şu konuda Yıldırıma katılıyorum ki, tasarımın en zoru, vücut kusurlarını kapatan mayo ve bikini tasarlamak. Gelelim doğru mayo seçmenin püf noktalarına...
Yine Yıldırımın bir önerisiyle başlamak istiyorum. Altı kaval üstü şeşhane biçiminde dengesiz bir vücut yapınız varsa, tek parça ve dikine derin kupları olan mayoları seçin.
Göğüsleri bastıran mayolardan kaçının. Aşağısı iyi olsun diye üstten fedakarlık yapmayın.

KORKMAYIN DENEYİN
Evet, bu önerileri her yaz başında plaj modası haberleri yaparken yazıyoruz. Ama bunlar sadece kadınlara yol gösterecek küçük ip uçları. Yoksa her kadın vücudunu iyi tanıyor ve kusurlarını nasıl kapatacağını ve nasıl bikini giymesi gerektiğini iyi biliyor. Mayo alırken mağazada saatler geçiren biri olarak şunu söyleyebilirim ki, özellikle bu iki küçük giysi söz konusu olduğunda en iyi yol deneme yanılma yöntemidir.
Bir yaz aldığınız bikiniyle rahat edemediyseniz, diğer yaz bir başka modeli deneyebilirsiniz. Bence asıl konu, üzerinizde sırıtmayan, tarzınızı yansıtan ve rahat edebileceğiniz modeli bulmakta. Bunun için de bikinileri takım şeklinde giymek yerine, vücudunuza en iyi oturduğuna inandığınız altı ve üstü kombine etmek. Korkmayın, farklı kombinler yapmayı deyin, sonunda güzeli bulacaksınız. Moda artık o kadar ulaşılabilir bir hale geldi ki her fiyata bikini bulmak mümkün.
Türk kadını olarak bizim tek eksiğimiz, yeni tarzlar, yeni kombinler deneme cesaretimiz.
Deneyin deneyin! Ne kaybedersiniz? En fazla bir gün şaşkın bakışlara maruz kalırsınız.
Yoksa farklılığı nasıl yakalayabiliriz?
Sizce denemeye değmez mi?

AYSUN ÖZ KAŞİ/AKŞAM

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

jean pantolonları Hollywood yıldızları gibi giymeye ne dersiniz?

JEAN PANTOLONLARI HOLLYWOOD YILDIZLARI GIBI GIYMEYE NE DERSINIZ?Beyaz yıpranmış jean KİM GİYMİŞ: Ashley Tisadale
NASIL GİYMİŞ: Özellikle yaz aylarının favorisi olan beyaz jean’i tercih eden Ashley Tisadale,trendi ve modern bir hava yakalamış.küçük deri ceket ve bootie’lerle tamamlayan Tisadale,

Siyah rengin marifetleri

Sıkıştığımız zaman siyah ayakkabılarımız, siyah elbiselerimiz aklımıza gelmezmi? Ya da kilo aldığımız zaman hangi renk fazlalıklarımızı kapatır? Tabii ki siyah. Peki siyahın başka nemarifetleri var?Aksesuvarlarda siyah, klasik ve zamansız bir renktir. Görünümü en iyi siyah...

YORUM YAZIN

Etkin Patent

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

Arnavutköy Web TasarımAvcılar PatentAdana PatentAvcılar Web TasarımAdana Web TasarımAntep OsgbAtaşehir PatentAfyon Patent
 • Online Marka Tescil Ücreti

  Online marka tescil ücreti ve iş ve işlemlere ait ayrıntılar şu şekildedir;

  Online Marka Yenileme Ücreti

  Online marka yenileme ücreti ödemesi ve Marka Yenileme işlemlerini buradan anında yapabilirsiniz.

 • Marka Takip ve İzleme Ücreti

  Her yıl marka tescil başvuru sayısının hızla artması ve ilgili iş ve işlemlerin hızlandırma isteği, giderek artan benzer marka başvuruların bir şekilde yayına çıkarılması nedeniyle her yıl birbirlerine benzer ve/veya iltibas oluşturan markalar yayınlanmak

 • Online Beşli Tasarım Başvuru Ücreti

  Beş Renkli Görsel Türk Patent Yayın Ücreti