BİR ŞANLIURFA GEZİSİ…

bir şanlıurfa gezisi
   
 

  Güneydoğu Anadolu’da son yıllardaki değişimi görmek ve o güzel tatları bizzat yerinde keşfetmek için eşsiz bir imkan doğmuş oldu. Ayrıca paneldeki diğer konuşmacılar da son derece enteresan isimlerdi. Mesela Gastronomi Turizm Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar gibi...  Çok fazla zamanım olmadığı için hiç vakit kaybetmeden doğruca Göbeklitepe’ye gittim. Rehberim Serdar Avcı’yı dinlerken neden bugüne kadar gelmemişim diye epey hayıflandım. Uzun bir süredir kapalıymış ve nisan ayında yol inşaatı bitince tam olarak açılacakmış.

sanliurrfa yemekleri
   Sadece Göbeklitepe bile bu büyük değişim içindeki şehri, dünyanın en çok ziyaret edilen tarihi yerlerinden biri yapmaya yeterli. Muhteşem bir arkeoloji müzesi de var. Ayrıca mutfak müzesi de gezilebilir.  Harran Ovası ve Keban Barajı şehri bambaşka bir kisveye büründürmüş. Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar’ın bölgelerindeki gastronomi atılımlarını dinledikçe, gayri ihtiyari hem sevindim hem de ‘Neden tüm bu vasıflarımıza rağmen dünya turizm pastasından yeterli payı alamıyoruz?’ diye düşünmeye başladım.
 ESKİ SLOGAN BİTTİ

Deniz, kum ve güneş her yerde var. Yenilikler yapmalıyız. Bizim gibi eski medeniyetlere sahip bir ülke, sadece tarihi mirasını öne çıkarsa ve layığıyla sunsa bile yeter... Ev sahibimiz Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci’yle bol bol sohbet etme fırsatı buldum. Tanıtımla ilgili konularda son derece istekli. Sürekli bir yaratıcılık içinde; birbirinde kıymetli eserler bastırmış ve tüm fuarlara katılıyor. Şehirdeki lüks otel yatak sayısının 3 binlerde olduğunu ama birkaç beş yıldızlı otelin daha bitmek üzere olduğunu öğrendim. 
En önemli tanıtım araçlarından biri de sıra geceleri. Eskiden sohbet ederek birlikte vakit geçirmek anlamına gelen bu etkinlik, şimdilerde biraz şekil değiştirmiş. Fikir alışverişinin yerini yeme-içme ve halk müziği almış. Aslında bunu doğru şekilde, ritüeline uygun yapan yerler de yok değil. 
Dönüşe geçtiğimizde uçakta kabin içi bagaj konan bölümler, konuklara yetmedi. Zira herkesin elinde baklavalar, fıstık, isot, sumak ve acı biber torbaları vardı. Sonuç olarak bu toplantı bir gerçeği gösterdi; Güneydoğu’nun bu bölgesi de bir Bolu, bir Hatay olabilir. Yeter ki mahalli idareler, üniversiteler ve turizm otoriteleri birlik olsun ve tanıtım ataklarında bölgesel olarak  doğru stratejiler yapılsın. 

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Trabzonlu Gönül Elçileri Urfa’da

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti ev sahipliğinde yapılan ve İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen “Basın mensupları Gönül Elçisi” projesi kapsamında Trabzonlu Gönül Elçileri Urfa’ya geldi.

Karadeniz'den Güneydoğu'ya basın mensupları gönül elçisi oldu

Aleyna BAYRAM/TRABZON (DHA) - KARADENİZ'den yola çıkan gönül elçisi basın mensupları Güneydoğudaki meslektaşları ile buluştu.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ