Bitkilerin mucizevi faydaları

 

Daha ilk çağlardan beri otlar insanoğlunun yardımcısı olmuştur. İnsan, deneye yanıla kendisine en faydalı bitkiyi bulmuştur. Peki, insanlara bu denli şifa veren otlar hangileridir?

 

 

Nane

Nane daha ilk dönemlerden beri alternatif tıp için vazgeçilmez bir bitki olmuştur. Naneden sakız, şeker, diş macunu yapılması tabii ki tesadüf değildir. Nane ilk olarak solunum yollarına iyi gelen bir bitkidir. Fakat nanenin faydaları sadece bununla sınırlı değildir. Nane tam anlamıyla bir A vitamini deposudur. Aynı zamanda içeriğinde C vitamini de bulunmaktadır. Kalsiyum, magnezyum ve demir bakımından da çok zengin olan bu bitkinin hâliyle insan sağlığına faydası da çok fazladır.

Eğer sindirim sisteminizde bir sorun varsa ya da mide ağrıları çekiyorsanız, nane derdinize deva olabilir. Çünkü bu bitki çok iyi bir temizleyicidir. Bağırsaklarınıza iyi gelir ve bağırsaklarınızı hareketlendirir. Nanenin diğer faydaları ise baş ağrısına iyi gelmesi, kilo vermeyi kolaylaştırması, yatıştırıcı ve yumuşatıcı özelliğinden dolayı da cilde iyi gelmesidir.

Biberiye

Aktarlarda sıkça gördüğünüz biberiye bitkisi son dönemde oldukça popülerdir. Özellikle biberiye çayı ve biberiye yağı birçok hastalığa iyi geliyor. Biberiye çayının içerisinde kalsiyum, demir ve B6 vitamini bulunur. Sinir, stresten dolayı oluşan baş ağrılarına ve migren ağrılarına iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kan dolaşımını hızlandırır. Kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olur.

Maydanoz

Maydanoz, rahatlıkla ulaşabileceğiniz, yaz kış bulunan bir bitkidir ve vücuda saymakla bitmeyen faydası var. Öncelikle bağışıklık sistemini korur. Vücuttaki ödemin dışarı atılmasına yardımcı olur. Anti-bakteriyel özelliğe sahiptir. Eğer ağız kokusundan şikâyetçiyseniz, maydanoz ağız kokusuna da iyi gelir. Aynı zamanda kalp sağlığını korumaya da yardımcı olur.

Karabaş otu

Mor çiçekleriyle baktıkça içinizi açan karabaş otunun güzel göründüğü kadar vücuda da oldukça faydası var. Karabaş otunun içinde bulunan geraniol maddesinin kansere iyi geldiği bilinmektedir. Kan dolaşımını düzenleyen bu bitki aynı zamanda kan ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Vücuda enerji veren bu bitki daha zinde hissetmenizi sağlar. Özellikle kendinizi sürekli yorgun ve uykusuz hissediyorsanız karabaş otu daha canlı ve zinde olmanıza yardımcı olabilir.

Kaynak:milliyet

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Şekerin bir faydası ortaya çıktı!

Doktorlar şekeri artık farklı bir konuda ciddiye alıyor. Şekerin sağlığa iyi gelen bir özelliği üzerinde çalışma başlatan doktorlar; şekerin antibiyotiğin işe yaramadığı yaraları iyileştirmede etkili tedavi yöntemi olabileceğini söylüyorlar.Yaraya şeker iyi geliyor, şeker yarayı kurutuyor!

İnsan yaşamı üzerinde çok önemli etkileri olan renkler

Dünyanın birçok ülkesinde insan yaşamı üzerinde çok önemli etkileri olan renkler üzerinde çalışmalar yapılıyor.Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr.Mustafa Güler, renklerin insan yaşamı üzerinde çok önemli etkileri olduğunu söyledi.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ