Burdur, Antik Sagalassos`un görkemi ile yeniden ayaklandı

Sagalassos Antik Kenti Burdur’un Ağlasun ilçesine 7 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İlk yerleşim izleri M.Ö 4200 yılına kadar uzanan Sagalassos’un 1800 yıllık görkemli yapıtlarından Antoninler Çeşmesi, 13 yıl süren restorasyonun ardından yeniden suyla buluştu.

Her yıl gerçekleştirilen kazılarda ortaya çıkan eserlerle bütün dünyanın dikkatini üzerine çeken Sagalassos Antik Kenti’nin görkemli yapıtlarından olan Antoninler Çeşmesi’nin açılışı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. Açılışta Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Burdur Valisi Süleyman Tapsız, Belçika’nın Ankara Büyükelçisi Pol De Witte, Sagalassos Antik Kenti Kazı Başkanı Belçikalı Arkeolog Prof. Dr. Şövalye Marc Waelkens, çeşmenin ana sponsoru Aygaz Genel Müdürü Yağız Eyüboğlu, Leuven Üniversitesi Onursal Rektörü Marc Vervenne, Belçika’dan gelen sponsor aileler, üniversite yetkilileri ve tarihseverler katıldı.
Günay, geçen yıl buraya bir akşam üzeri geldiğini ve bekçiden başka kimse bulunmadığını ifade ederek, “Bir bekçi bir de ben vardım. Sonra kazı sorumlularından Semih Ercan geldi. Burada bir yıl içinde inanılmaz bir güzelliği görebileceğimizi anlattılar ve bu söz tutuldu. Bütün çalışanlara minnetlerimi sunuyorum” dedi.
Günay, şöyle devam etti: “Bu topraklarda ne varsa, hangi dönemden kaldıysa, bunların hepsinin adı Anadolu... Bugün bu topraklarda ne varsa, hangi dönemden kalmışsa, ayrım yapmaksızın hepsine Sagalassos gibi sahip çıkmaya, korumaya ve hepsini insanlığın emaneti olarak, insanlığın ortak malı olarak geleceğe taşımaya çalışıyoruz.”
UNESCO’nun, yaptıkları başvuruyu kabul ederek, Sagalassos, Afrodisyas, Perge, Çatalhöyük ve Likya kalıntılarını dünya mirası geçici listesine aldığını anımsatan Günay, “Hayalim yakın gelecekte Sagalassos’un kalıcı listeye katılması. Bunu birlikte yapacağız” dedi.
Leuven Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sagalassos Hafriyatı Başkanı Mark Waelken yaptığı kısa ve duygulu konuşmasında, 1994 yılında Sagalassos’a geldiğini, yaptığı yüzey araştırması ve incelemesinde toprak yüzeyinde gördüğü tarihi eser parçalarının kendisini çok etkilediğini, ömrünün sonuna kadar Sagalassos’ta kalmak istediğini belirtti.

3500 parça yeniden birleştirildi

Sagalassos Antik Kenti’nde 1994 yılında yapılan kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkarılan Antoninler Çeşmesi, 2007 yılında tüm parçaları birleştirilerek ayağa kaldırıldı. Restorasyon ekibi tarihi çeşmeyi yeniden hayata döndürmek için 3500 parçayı tek tek bir araya getirdi. Antoninler Çeşmesi’nin depreme karşı güçlendirme çalışmaları 2008 yılından bu yana devam etmekteydi. Aygaz ise 1990 yılından bu yana devam eden “Kayıp Şehir” Sagalassos’un uyandırılması projesi kapsamında 2005 yılından beri tek Türk sponsor olarak devam ediyor.

Tarihin görkemi ile yeniden ayaklanan Sagalassos Antik Kenti’nin Antoninler Çesmesi’ne yakında Dionysos heykelinin replikası yerleştirilecek. Çeşmenin yapımında 7 ayrı renk taş kullanılmış. Eserin bulunduğu Burdur’da, 25 antik şehir daha bulunuyor.
VATAN

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Sarı, sıcak bir hafta sonu: Adana

Uzun bir aradan sonra tekrar yollara düşme vakti geldi deyip; keskin Şubat soğundan sıcak iklimlere inme çabası ve tabiki ülkenin en değerli lezzetlerini yerinde tatma hayali, arzusu içinde hızlı bir karar ile aldık.

Antalya'da Rus turist rekoru

ANTALYA'da 2016'nın ilk 6 ayında 25 bin olan Rus turist sayısı, 2017'nin aynı döneminde 1.1 milyona yükseldi.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)