Büyüğün tadını alanbir daha asla küçük saat takamaz

İngiltere’de Harvey Nichols, Harrod’s ve Selfridges, İspanya’da El Corte Ingles gibi ünlü mağazalarda satılıyor. Üç yıl önce piyasaya çıkmasına rağmen özellikle Avrupa’da kapışılıyor. Büyük kadranlı saatte pazar lideri olan Tw Steel, toplam 40 ülkede satılıyor. Çelikten saat anlamına gelen marka, üç aydır Türkiye’de. Sahibi ve tasarımcısı Ton Cobelens geçtiğimiz hafta lansman için İstanbul’daydı. Cobelens büyük saat tasarlamanın da takmanın da bağımlılık yarattığını iddia ediyor. Ve son noktayı başlıktaki cümleyle koyuyor.

Ton Cobelens (57), 27 yaşından sonra meslek değiştirmiş. Önceden reklam sektöründe çalışıyordu. İsviçre’de bir saat fuarında gezinirken Raymond Weil ve Maurice Lacroix saatlerini gördü. Bu iki markanın Hollanda’da çok satacağını düşündü ve distribütörü oldu. İlk yıllar saat işini ve reklamcılığı harmanladı. Swatches Group’un yedi markası için özel reklam kampanyaları hazırladı. KLM, Martinair gibi havayolu şirketleri için promosyon amaçlı saatler üretti.

Dört yıl önce, büyük kadranlı saatler tüm dünyada çok popüler ama piyasada bu talebi karşılayacak fazla marka yok, diye düşündü. Zaten olanların hepsi de çok pahalıydı. İşte o zaman satın alınabilir fiyat aralığında yeni bir marka yaratmaya karar verdi. TW Steel böyle doğdu.

2005 yılında deneme amaçlı dört model piyasaya sürdü. Yani pazara ufak bir yem attı ve çok balık tuttu. Beklediğinin üzerinde geri dönüş alınca koleksiyonu genişletti ve işine dört elle sarıldı. Ton Cobelens 54 yaşından sonra saat tasarımcısı olmuştu: "Detaycı bir kişiliğim var. Büyük kadranlı saat tasarımı yapmayı bu yüzden seviyorum. O devasa ekrandaki her detayla saatlerce uğraşıyorum. Rakamların arasındaki mesafeler, renk uyumları, gövdenin formu, renginin tonu, ince ince belirliyorum. Hayatımın yarısından sonra kendimi buldum. Ama ya hiç bulamasaydım deyip avunuyorum."

Cobelens sektörün dışında bir insan olduğu için başarılı olduğunun altını özellikle çiziyor: "Önyargılarım yoktu. Beynim piyasada yıllarca çalışmış tasarımcılara oranla çok gençti. İstediğim kadar marjinal davranabildim. Kendi markam için tasarım yaptığım için de uçtukça uçtum."

SANATÇILAR TERCİH ETTİ HAYRANLAR ARKADAN GELDİ

İlk aşamada dört parçalık yuvarlak ve büyük kadranlı saatlere sekiz tane daha ekledi. Bu koleksiyonun adı The Canteen Style’dı. Bir iki ay sonra kare modeller piyasaya çıktı. Geçtiğimiz ay ise The Tech koleksiyonu dünyaya sunuldu. Altın renkli modeller çok beğenildi. Cobelens geçtiğimiz yıl bakır rengi çok satınca bu yıl altını büyük bir cesaretle kullandığını söylüyor. Tasarımcı ilham geldikçe üretmeye, yeni tasarım yapmaya devam ediyor. Markasının /_newsimages/4985434.jpgşu anda 70’ten fazla modeli var.

Görme problemi olan kişileri anlayabiliyoruz da, gözleri sağlam olanlar neden büyük kadranlı saat takıyor? Ton Cobelens sorumu kahkahalar atarak cevaplıyor: "Saati sadece zamanı gösteren bir aksesuvar olarak görmemek lazım. Saat sizin hayat tarzınızı da yansıtır. Özellikle erkekler için bu böyle. Çok fazla aksesuvar takmadıkları için saatleriyle kendilerini ortaya koymayı tercih ediyorlar. Bence büyük saat gücü, kendine güveni ve kararlılığı simgeliyor. Önce sanatçılar ve sporcular tercih etti. Çünkü onların yaptıkları iş fark edilmeyi gerektiriyordu. Sonra o sanatçı ve sporcuların hayranları da büyük saat takmaya başladı."

Cobelens bir kere büyük kadranlı saat takan birinin bir daha kolay kolay küçük kadranlı saat takamayacağını iddia ediyor. Parıldayan taşlarla süslü rengarenk modelleri olmasına rağmen TW Steel, kadın ve erkek ayrımı yapmıyor. Cobelens "Bütün modellerimiz herkes içindir" diyor: "En feminen modelimizi bile erkekler takıyor. En büyük kadranlı, en kaba olanına da bazı kadınlar bayılıyor."

TW Steel marka saatlerin Türkiye’deki satış fiyatı 500 ile 1500 YTL arasında değişiyor. Tasarımcısı vermek istedikleri mesajı şöyle açıklıyor: "Lüks görünen her şey pahalı demek değildir. Dünyadaki son trend şu: İnsanlar çok büyük paralar vererek uzun yıllar saklayacakları saatler almak yerine, çok daha uygun fiyatla daha çok marka ve modeli alarak sürekli değiştirmek istiyor. Kaybederse üzülmeyeceği saatlere para harcıyor. Ya da yakın bir arkadaşı beğenirse çıkarıp kolundan rahatlıkla hediye etmek istiyor. Biz hep bu seviyede olmak istiyoruz. İleride de çok pahalı modeller üretmeyeceğiz."

KOLUNDA SAATLE TENİS OYNAYAN TENİSÇİ

İsmi Tommy Robredo. İspanya’nın en ünlü, dünyanın da yedinci büyük tenisçisi. TW Steel, Robredo ile bir sponsorluk anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre ünlü tenisçi özel hayatında bu saatleri takacaktı. Tommy Robredo’nun tenis maçına da saatle çıkacağı kimsenin aklına gelmedi. Ton Cobelens anlatıyor: "Markaya o kadar inandı, o kadar sevdi ki, maça saatle çıkıyor. Milyonlar Eurosport’dan saatlerce onu izliyor. Bu yaptığının para karşılığı olamaz. Dünyada tenis oynarken kolunda saat olan tek tenisçi Tommy Robredo oldu. Onun dışında da birçok sporcu TW Steel kullanıyor. Ama diğerlerine hiçbir bedel ödemiyoruz. Sadece hediye ediyoruz. Real Madrid takımına hediye bile etmedik. Takım için 100 tane özel saat tasarladık. Hepsinin parasını aldık."
Hürriyet

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

‘Hangi aksesuarla göz kamaştırıcı olabilirim?’ ‘Hangi aksesuarla göz kamaştırıcı olabilirim?’
Bronza imzasını atan İtalyan Bronza imzasını atan İtalyan

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)