Chanel etiketiyle satılan her şey lüksün sembolü

Modanın devrimcisi’ olarak anılan Coco Chanel’in yarattığı birçok şey o gün bugün kadınların arzu nesnesi olmayı sürdürüyor. Coco’nun yarattığı her şey, döneminde yeniliğin ve lüksün sembolü oldu. Şimdi de Chanel etiketiyle satılan her şey lüksün sembolü.

Oysa Coco’nun hayatının tümü lüks içinde geçmedi. Hatta yetimhanede sefalet içinde bir çocukluk geçirdi. Daha sonra yarattığı meşhur zincirli, kapitone Chanel çantanın tüm özelliklerinin esin kaynağı da o yetimhane günleri oldu. İşte tüm kadınların arzu nesnesi meşhur Chanel çantanın hikayesi:

Coco, ‘Chanel 2.55’ adını verdiği bu çantayı 1955 yılının şubat ayında tanıttı. 2 rakamı yılın ikinci ayı şubatı temsil ediyordu, 55 de o yılı. Çanta büyük ses getirdi. Çünkü o güne kadar kadınlar çantalarını elde taşırlardı ve dünyada ilk kez askılı bir çanta yapılmıştı. Coco’ya göre kadınlar çantalarını omuzlarına asmalılar ki, elleri boş kalıp tiyatro fuayesinde program okuyabilsin, davetlerde şampanya kadehini ellerinde tutabilsin, diğer eliyle de sunulan kanepelerden alıp tadabilsin. Coco burada da devrimciliğini göstermişti!

Çantanın askısı zincirden yapılmıştı. Coco, yetimhanedeki görevlilerden esinlenmişti. Görevlilerin anahtarları bellerindeki zincirde asılı dururdu. Çantanın bordo astarı ise rengini, yetimhanede çocukların, yani kendisinin de giydiği üniformadan almıştı.

Chanel 2.55’in kapağının altında gizli bir bölme de vardı. Söylenenlere göre, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi sevgilisi Hans Gunther von Dicklage’nin aşk mektuplarını gizlemekte zorluk çeken Coco, çantada böyle bir bölüm yapmıştı.

Çantanın kapitone derisine gelince, at binmeyi çok seven Coco, jokeylerin giydiği kareli ceketlerden esinlenmiş.

Ünlü çantanın kilidine ise ‘Mademoiselle lock’ deniliyor. Coco Chanel hiç evlenmediği için. Kısaca çantanın değeri, fiyatının 4 bin 500 Euro ve üzerinde olmasında değil. Bu çantada bir hayat gizli. Gabrielle (Coco) Bonheur Chanel’in hayatı. Modası hiç geçmez. 2.55 çantanın da; Chanel’in de. Şimdi Coco’nun hiç unutamadığı çocuklukluğundan esinlenerek yarattığı bu çanta, Karl Lagerfeld tarafından yeniden yorumlanıyor. Lagerfeld’in yorumuyla çanta her yıl yeni sürprizlerle kadınların karşısına çıkıyor.
Kaynak:Posta

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Tişörtlerde çizgi karekter modası

Tişörtlerde çizgi karekter modası...Leman dergisinin en tanınmış karakterlerinden, Mehmet Çağçağ’ın imzasını taşıyan Timsah ve Daral bu yaz Tiffany’nin hem tişörtlerinde hem de terliklerinde olacak. Penguen çizeri Erdil Yaşaroğlu da Mavi Jeans için tişört tasarladı

Mezuniyet gecesi kiyafetlerinde pişti olmayın

Mezuniyet gecesi kiyafetlerinde pişti olmayın..Bir okul yılı daha sona ererken bu yıl mezun olacakların aklında da “Ne giyeceğim?” sorusu çoktan belirdi. Bu hayatta gerçekten doya doya kutlanması gereken bir şey varsa o da mezun oluyor olmaktır.

YORUM YAZIN

Etkin Patent

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

Adana Web TasarımAntep OsgbAtaşehir PatentAdana PatentArnavutköy Web TasarımBalıkesir Web TasarımBaşakşehir Web TasarımAvcılar Web Tasarım
 • Online Marka Tescil Ücreti

  Online marka tescil ücreti ve iş ve işlemlere ait ayrıntılar şu şekildedir;

  Online Marka Yenileme Ücreti

  Online marka yenileme ücreti ödemesi ve Marka Yenileme işlemlerini buradan anında yapabilirsiniz.

 • Marka Takip ve İzleme Ücreti

  Her yıl marka tescil başvuru sayısının hızla artması ve ilgili iş ve işlemlerin hızlandırma isteği, giderek artan benzer marka başvuruların bir şekilde yayına çıkarılması nedeniyle her yıl birbirlerine benzer ve/veya iltibas oluşturan markalar yayınlanmak

 • Online Beşli Tasarım Başvuru Ücreti

  Beş Renkli Görsel Türk Patent Yayın Ücreti