Cildi korumak önemli

Güzellikten, estetikten, kozmetikten bahsettiğimiz zaman, aklımıza genellikle derin çizgiler, haritaya dönüşmüş iz ve lekeler, her yıl biraz daha çoğalarak taşlaşan selülitler gibi ağır vakalar geliyor. Tabii bu sorunlarla ilgileneceğiz, her aşamada "Zararın neresinden dönülse kardır" diyeceğiz. Ancak asıl önemli olan nedir biliyor musunuz? Bütün bunların gizemli bir alın yazısı, talihsiz bir piyango değil, eşyanın tabiatı kadar net bir şekilde başımıza gelebileceğinin bilincinde olmak, önlem almak, ilk belirtileri görür görmez çaresini bulmaktır!

Genç Botox
Örneğin bazı çocuklar devamlı çatık kaşlı gezerler. Kimileri ergenlik çağında da bu mimikleri sürdürmeye devam eder. Bu alışkanlığın sonucu; iki kaşın ortasında erkenden bir oluk belirmesi veya kaz ayaklarının ortaya çıkmasıdır. Bu, "Ben geliyorum" diyerek haber vermiş olan bir sorundur! Biz bu durumda, 17-18 yaşında botox yapmayı öneriyoruz. Böylece mimiklerin değişmesini sağlıyoruz. Yani ağacı yaşken düzeltiyoruz! Bu kadar genç bir insana 2-3 kere botox uyguladığımızda, alışkanlık değişiyor ve mimik kendiliğinden ortadan kalkıyor. Sonra da tekrarlamaya gerek kalmıyor. Böylece kaz ayakları, çatık kaş mimiği bir kader olmaktan çıkıyor. Diğer bir sorun da lekelerdir. Hele ergenlik sivilceleri çıkmaya başladığında, güneşten korunulmazsa ciltte birçok leke meydana gelir. Zaten ileri yaşlardaki lekelerin yüzde 80"i, çocukluk çağındaki güneşlenmenin sonucudur. Bu nedenle, yediden yetmişe herkese, güneşten iyice korunmalarını, sonra da her kış başında 6 seans peeling yaptırmalarını öneriyorum. Gerekiyorsa dermatolog kontrolünde leke çıkartıcı kremler de kullanılabilir. Akneli ciltlerin ise dikkatle tedavi edilmeleri şart. Unutmayın, lekeler birer birer gelirler, çoğalırlar, kararırlar ama azar azar silinirler... Düzenli bakımlar, bu lekelerin birikmesini ve zamanla bir kabusa dönüşmesini, daha radikal tedavilere gerek duyulmasını önler.

Günlük bakım
Günlük cilt bakımının özü temizlik ve nemlendirmedir. Cildin suya ihtiyacı sınırsızdır. Temizlik de nemlendirmeye destek olur. Nemlendiriciler cildi doğal olarak nemlendiren, cildin en üst tabakasındaki (korneum) su kaybını telafi eden ürünledir. Böylece cildi dış etkenlerden koruyarak, esnek ve yumuşak kalmasını sağlarlar. Ayrıca deri ile makyaj malzemeleri arasında bir tabaka oluştururlar. Makyajı çıkarırken arada bir krem olduğu için cilt tahriş olmaksızın arınır. Özetle nemlendiriciler, belki cildi fazla geliştirmezler ama yaşlanmayı geciktirirler. Kuşkusuz yağlı ve akneli ciltlerin de uygun ürünlerle nemlendirilmesi gerekir. Cildi korumak için küçük yaştan itibaren nemlendirici sürmek, 17 yaşından sonra da göz çevresi kremine başlamak gerekir.
Dr. Yasemin Fatih Amato -Sabah

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Kendi SPA’nızıevde kendiniz yaratın Kendi SPA’nızıevde kendiniz yaratın
Sahara, Depresif ve Şapka Sendromu. Sizinki hangisi? Sahara, Depresif ve Şapka Sendromu. Sizinki hangisi?

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ