Cildinizi elma ekstresi ile nemlendirin

Yaz boyunca güneş ışınlarından zarar gören, yıpranan cildimizi yenilemek ve kışın soğuk günlerine hazırlamanın vakti geldi

Cilt uzmanı Almıla Karamısır, “Proteinlerden zengin özellikle soya proteinleri ve Aloe Vera içeren bakım kürleri uygulanmalı. Elma ekstresi ile cildi nemlendirip aydınlatılmalı” diyor.

Dünyaya geldiğimizde incecik pırıl pırıl bir tenimiz varken gün ışığındaki ultraviole ile tanışır tanışmaz cildimiz kendini bir yaşlanma hikâyesinin içinde buluyor. Yaş ilerledikçe de bu süreç hızlanarak devam ediyor. Doğru bakım ve doğru beslenme ile cildin yaşlanmasını yavaşlatmak elimizde. İsviçre menşeili cilt bakım ürünleri Skincode’un Genel Müdürü ve Cilt Uzmanı Almıla Karamısır, “Cildimiz 18 yaşına kadar ne kadar fazla ultraviole ışınına maruz kalırsa yaşlanma da o kadar hızlı olur. Bu sebeple güneşin faydalı ışınlarından yaralanırken süreyi fazla uzatmamak, uygun güneş koruyucusu kullanmak ve özellikle solaryumdan uzak durmak cildimiz için yapabileceğimiz en büyük iyilik” diyor.
Güneş ışınlarının zararı konusunda söylenenlerin ciddiye alınmadığını belirten Almıla Karamısır, tabii ki cildin tek düşmanının da bu ışınlar olmadığını anlatıyor: “Ergenlik döneminde her ciltte hormonal değişim nedeniyle birtakım değişiklikler oluyor. Bu dönemlerde cilt bakım ürünleri kullanmadığımız takdirde sivilce akne gibi sorunlar kalıcı hasar bırakabiliyor. Ardından hamilelik sırasında oluşan lekeler yine bakım kremleri kullanılmadığında kalıcı oluyor. Böyle dönemlerde cildimize hassas davranmamız gerekse de hep arka plana atmışız. O yüzden genellikle ergenlikten ve hamilelikten kalma cilt sorunlarıyla ömür boyu uğraşıyoruz.”
Kadınların en büyük şikayetlerinden biri olan siyah noktalar konusunda ise Almıla Karamısır şunları söylüyor: “Temel sorun cildi temiz tutamamaktan kaynaklanıyor. Tüm gün makyajlı bir ciltle dolaştığımızda gözenekler tıkanıyor. Bunları temizlemeden, tonikle sıkılaştırmadan uyumak siyah noktaların oluşmasına neden oluyor. Cilt gözeneklerini büyüttükten sonra yeniden daraltmaksa çok uzun bir süreç gerektiriyor.”


Göz çevresini esnetmeden temizleyin


Cilt temizliğinin mutlaka doğru ürünlerle, yeterli sıklıkla ve doğru şekilde yapılmasının önemli olduğunu vurguluyor Karamısır: “Örneğin T bölgesi dediğimiz burun-alın-çene bölgesinde gözenekler daha açık ve yağ üretimi daha fazla olduğundan bölgenin temizliğine ayrı bir özen göstermek gerekir. Makyajımızı temizlerken dikkat etmemiz gereken çok daha ince olan göz çevresindeki cildimizi esnetmemek ve hırpalamamak. Cilt bakım ürünlerini seçerken özellikle parfüm, renklendiriciler, paraben gibi koruyucu katkı maddeleri ve hayvansal içerikler bulunmamasına dikkat edilirse, cildimiz gereksiz kimyasallarla karşı karşıya kalmayacağı gibi pek çok cilt rahatsızlığından da korunacaktır.”
Cilt bakım kremlerinin işe yaramadığına inanarak yüzüne hiçbir şey sürmeyen ve tam tersi kremlerin gücüne inanan ve her şeyi kremlerden bekleyen iki ayrı grup var. Almıla Karamısır bu duruma şöyle açıklık getiriyor: “Çağımızda o kadar fazla reklam kirliliği var ki... İnsanlar ya ne tarafa kulak vereceğini şaşırıyor ya da en iyisi hepsini kulak ardı etmek gerek diye düşünüyor. Bir kesim var ki bunun sadece para tuzağı olduğunu düşünerek cildini bu bakımdan mahrum ediyor. Oysa dermatologlarımızın, eczacılarımızın ve dermokozmetik danışmanlarımızın önerileri ile minimum bütçelerle ciltlerine bakım yapabilmeleri mümkün.”


Henüz gençken yaşlı bir cilde sahip olmayın


Tabii cilt için gerekli ürün seçimini yapılırken nelere dikkat edileceği de çok önemli: “Öncelikle kullandıkları ürünlerin cilt tiplerine, ciltlerinin o günlerdeki ihtiyaçlarına uygun olması, renklendiriciler, koku vericiler ve paraben gibi koruyucu katkı maddeleri içermemesi gerekiyor. Burada yapılan en önemli yanlış kremlerin sihirli değnek gibi görülmesi. Bu kişiler krem kullanmanın süreklilik isteyen bir bakım olduğunu kabul etmiyor, piyasaya gelen her şeyi deniyor ama asla int(11)irmiyor ve bakım süreçlerini tamamlamıyorlar. En tehlikelisi de cilt yaşlarına uygun olmayan ürünleri çok erken yaşlarda kullanmaları. Bunun sonucunda da, yaş almaktan uzaklaşıp daha gençken yaşlı bir cilde sahip oluyorlar.”

Cilt bakımında esas olanın “temizle, nemlendir, koru” emirlerini yerine getirmek olduğunu söyleyen Almıla Karamısır, son cilt devrimini İsviçreli bilim adamlarından geldiğini belirtiyor: “İsviçreli bilim adamlarının yarattıkları ürün, cildi dış etkilere karşı koruyarak savunma gücünü artırıyor. Aynı zamanda cildin nemlendirip sıkılaştırıyor. CM-Glukan’dan sonra kaçınılmaz yaşlanma sürecine girmiş ciltler için, kırışıklık mekanizmasını geriye doğru çalıştıran son basamaktaki protein ihtiyacını karşılayan, peptidleri kuvvetlendirerek “savaşma durdur” sloganı ile botox benzeri etkiler elde ettikleri yeni ürünler geliştirdiler. İlk kullanımdan itibaren etkileri fark edilen 6 haftalık kullanım sonrası fotoğraflarınızda dahi sizi çok daha genç gösterebilen bu ürün her cilt tipine uygun olması amacıyla serum formunda üretildi.”


Kışın soğuklara karşı önlem alın


Peki tüm yaz boyunca, güneş ışınları nedeniyle yıpranan cildimizi nasıl onarabiliriz? Almıla Karamısır yapılacakları şöyle sıralıyor: “Özellikle 35-40 yaş üstü ciltler mutlaka ciltlerine uygun, cilt yapısını onaran proteinlerden zengin, özellikle soya proteinleri ve Aloe Vera içeren bakım kürleri kullanabilir. Ciltlerini kışın soğuk şartlarına karşı güçlendirebilirler. Bu dönemde cildin yenilenmesi cildi daha aydınlık ve kış şartlarına daha hazır hale getirecektir. Bu sebeple elma ekstresi ile cildi nemlendirip aydınlatan ve salatalık ekstresi ile yağ seviyesini dengeleyen Panax Ginseng ekstresi ile cildin oksijenle beslenmesine yardımcı olan hassas bir cilt yenileyici tüm ciltler için uygun olur. Cilt yenilenmesinin ardından cilt tipinize uygun kremlerle yapacağınız bakım sizi çok daha mutlu edecek, aynadaki sizi çok daha fazla seveceksiniz.”
Vatan

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Kendi SPA’nızıevde kendiniz yaratın Kendi SPA’nızıevde kendiniz yaratın
Sahara, Depresif ve Şapka Sendromu. Sizinki hangisi? Sahara, Depresif ve Şapka Sendromu. Sizinki hangisi?

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ