Cinsel sorunun anahtarı eşlerde

Sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin ancak yüzde üçü tedavi arayışında. Bu sorunu yaşayan erkeklerin doktora başvurması yine eşler sayesinde oluyor

Ayşeğül Aydoğan Atakan
Sertleşme güçlüğü olan her 10 erkekten ancak biri hekime başvuruyor. Hekime başvuran erkeklerin de ancak yarısı ilaç tedavisini başarıyla sürdürüyor. Araştırmalara göre sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin hekime başvurması yine kadınlar sayesinde oluyor.
Tüm dünyada 152 milyon erkek, sertleşme sorunu (ED - erektil disfonksiyon) yaşıyor. 2025’te 322 milyon erkeğin bu sorunu yaşayacağı tahmin ediliyor. ED’nin erkeklerdeki psikososyal etkileri; özsaygı, ilişkilerde sürtüşme, aşağılanma, dışlanma, konsantrasyon sorunları, sosyal olarak kendini soyutlama ve depresyon olarak kendini gösteriyor.
Ancak ED, erkeklerde olduğu kadar kadınlarda da fiziksel ve psikoseksüel iyilik hali üzerinde etkili. Yeni çalışmalar ED’nin yalnızca doğrudan sıkıntıyı çeken erkeği değil, ilişkiyi bir bütün olarak etkilediğini ortaya koyuyor.
Avrupa Cinsel Tıp Birliği Genel Sekreteri Dr. John Dean, ED’nin çok yıkıcı psikolojik etkileri olduğunu söylüyor. Dean, ""Ancak ED’li erkeklerin kadın eşleri de kendi başına cinsel sorunlar yaşıyor ve eşinin sertleşme sorunu kadının cinselliğinde de olumsuz etki bırakıyor. Daha doğrusu kadınlar ED’yi eşleriyle birlikte yaşıyor. ED iki kişi arasında etkileşimi olan bir durum. ED bazen kadın eş sorgulandığında da ortaya çıkıyor"" diyor.

ED’li erkeğin eşinde tatmin azalıyor

ED’li erkeklerin eşlerinde genital tepkileri, orgazm sıklıkları ve tatminleri azalıyor. Kadınların yüzde 50’si erkeğin ereksiyon sorunlarının kalıcı olduğuna inanıyor. Bu nedenle yüzde 33’ü ""Eşimin sertleşme sorununun tedavisi ne olursa olsun elimden geleni yapardım"" diyor.
Dr. Dean, bu noktada da, ""ED’si olan erkeğin kadın partneri, erkeğin doktora gidip tedavi isteyip istememe kararı vermesini güçlü şekilde etkiler. ED’li bir erkeğin doktora gitmesinde ve tedavi almasında eşinin söylediği sözler çok etkili oluyor"" diyor.

Tedavide en güçlü etki partnerden

Araştırmalara göre sertleşme sorunu yaşayan erkeğin tedavi aramadaki en güçlü etki eşlerinden kaynaklanıyor. Erkeklerin yüzde 54’ü tedavi almalarındaki en önemli etkinin eşleri olduğunu dile getiriyor. Eşlerinin dışında yüzde 25 oranında basının, yüzde 20 oranında da doktorun etkili olduğunu belirtiyorlar.
""ED’li erkeği tedavi etmek kadının cinsel hayatına da katkıda bulunuyor. Bu nedenle kadın eşleri, erkeğin ED tedavisine dahil etmek hem gerekli hem de yararlı"" diyen Dr. John Dean, sertleşme sorunu yaşayan erkeklerde kullanılan Vardenafil’le depresyon ve duygu durum bozukluklarının düzeldiğini belirtiyor. Dr. Dean, şöyle devam ediyor:
""Sorunu olan erkeklerin yüzde 71’i tedavi sonrasında hayatlarının düzeldiğini, daha iyi bir cinsel yaşama sahip olduklarını söylüyor. Erkeğin ED tedavisinin ardından kadının tatmini ve kadın cinsel sağlığı da normale dönüyor.

"" Kadınlar ED hakkında ne düşünüyor, ne istiyor?

 • Kadınların yüzde 20’sinden fazlası halen beraber oldukları veya eski eşlerinin en az bir kez ED yaşadığını belirtiyor.
 • Eşlerinde ED olan kadınların yarısından fazlası (yüzde 58) daha iyi bir cinsel yaşam istediklerini ifade ediyor. Bu oran eşlerinde hiç ED olmamış kadınlarınkinden yüzde 17 daha fazla.
 • Araştırmalar, kadınların yarısından fazlasının ED’nin kadından çok erkeğin sorunu olduğuna inanıyor.
 • Kadınların yüzde 60’ından fazlası ED’nin ilaçlarla tedavi edilebileceğine inanıyor.
 • Kadınların yüzde 69’u ED’yi güçlü psikolojik boyutu olan bir durum olarak algılıyor.
 • Kadınların dörtte üçü, ED’nin beraberliklerini derinden etkileyebileceğine inandığını söylüyor.
 • Kadınların yüzde 29’u, erkeklerin ED’sini ılımlı, yüzde 27’si ise şiddetli bulduğunu ifade ediyor.
 • Kadınların yüzde 73’ü ilaç tedavilerinin etkili olduğuna inanıyor ama saedce yüzde 21’i eşlerinin bir doktora gitmesi konusunda tavsiyede bulunuyor.

  Kadınların cinsel hayatı da etkileniyor

  Aile Sağlığı Araştırmaları Derneği Genel Sekreteri İrem Hattat da sertleşme sorununun kadın partnerler üzerinde belirgin bir negatif etkisi olduğunu belirtiyor. Partnerlerin hastanın tedavisi için önemli bir rol üstlendiğini vurgulayan Hattat, sertleşme sorunu yaşayan hastaların partnerlerinin, düşük libido, azalmış lubrikasyon, azalmış orgazm yaşadığına dikkat çekiyor.
  ESDA Türkiye ofisinin 10 bin internet üyesi üzerinde yaptığı bir çalışma da hem erkeklerin hem de kadınların kendine güvensizlik, endişe yaşadığını ve kendilerini daha az çekici hissettiklerini ortaya koyuyor.
  Erkeklerin yardım istemesinde en çok partnerler etkili;
 • Partner : Yüzde 54
 • TV, radyo : Yüzde 43
 • Gazete, dergi : Yüzde 26
 • Doktor : Yüzde 17
 • Eczacı : Yüzde 8
 • Hemşire : Yüzde 7
 • Telefon hatları : Yüzde 7
  Milliyet/Cafe
 • BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

  Kadınlar için orgazm diyeti! Kadınlar için orgazm diyeti!
  Cinsel isteği neler azaltır Cinsel isteği neler azaltır

  YORUM YAZIN


  Oylama:0 puan ( 0 oy )

  MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

  • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

   Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

   Marka Tescil Ücreti

   2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

   Marka sorgulama

   İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

  • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

   Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

   MARKA TESCİL YENİLEME

   Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

   MARKA DEVİR

   Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

  • Tasarım Tescil Ücreti

   2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

   Patent Ücretleri

   2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

   TEKLİ TASARIM TESCİL

   Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)