Dantel, yataktan sokağa çıktı...

Anneannelerimiz çeyizlerinin bir numarası danteller artık günlük hayatımızın da bir parçası. Dünyaca ünlü modacıların bu sezon koleksiyonlarında sıkça yer verdiği danteller, doğru kullanıldığı zaman kadınları seksi ve oldukça cazibeli bir havaya sokuyor. Dantellerre öne çıkan renkler ise siyah, beyaz ve kırmızı.

Elişi klasiği çeyizlerin baş tacı olan dantel, sandıklardan, yatak odalarından gün yüzüne çıktı. Ve bu kış sezonunun yeni akımı olarak sokak modasına geri döndü. Anneannelerimizin işlediği örtülerde, 1980’lerin filmlerinde, okul yakalarında görmeye alışık olduğumuz danteller, artık ünlü modacıların sihirli ellerinde yeniden tasarlanmaya başladı. Eskilerde el emeği göz nuru dantel kumaşlar pahalı olduğu için kadın kıyafetlerinde, etek altından, göğüs dekoltesinden, elbise kollarından kendini gösteren küçük kadınsı bir detay olarak kalırdı.
Bugünse davetlerde, partilerde, plajlarda sıkça rastlayacağımız dantel, kadınların yeni gözdesi haline geldi.

Ünlü markalar koleksiyonlarında sıkça yer veriyor

Dantel, aksesuar olarak kullanıldığında gizem ve masumluğu simgelerken, ana parçada dişiliği ve seksiliği vurgulamayı başaran başlı başına bir yıldız artık... Dünya moda devlerinden Dolce&Gabbana, Valentino, Burberry ve Prada bu sezon koleksiyonlarında dantelin yeniden doğuşunu gözler önüne serdi. Ofiste ve gündelik hayatta şıklığından ödün vermek istemeyen kadınların gözdesi dantel, elbiseden ayakkabıya geniş bir kullanım alanına sahip. Her yaştan kullanıcıya hitap etmesi, ekonomik olması bu akımın hızlı yayılmasını sağladı. Küçük bütçelerle satın alabileceğiniz dantel kumaşlarla kendi elbiselerinizi süsleyebilir, eski kıyafetlerinize yeni görünüm verebilirsiniz.

Transparanlarını giymek cesaret ister

Bu yıl düzenlenen Amerikan Müzik Ödülleri’nde Rihanna’nın kırmızı dantel elbisesi gecenin en iddialı kıyafetlerindendi. Bu sezonun trend dantel renkleri ise siyah, beyaz ve kırmızı. Dantel bluzları jean pantolon ya da etekle spor hale getirebilirsiniz. Kıyafeti deri montla tamamlarsanız tam modaya uygun bir görüntüye sahip olursunuz. İç gösteren dantel modelleri ise giymek oldukça cesaret istiyor. Omuzlar ve kollardaki şeffaf kısımlar, dövme hissiyle sıra dışı ve şık bir etki yaratıyor. Kıyafetinizin gecelik etkisi yaratmaması için seçeceğiniz çanta ve ayakkabı büyük önem taşıyor. Yapacağınız kombinasyonlarla romantik veya seksi olmak tamamen sizin elinizde.

MODACILAR NE DİYOR?

Cengiz Abazoğlu

"Koleksiyonlarımda severek yer veriyorum"

Koleksiyonlarımda severek yer veriyorum. Yer yer romantik görüntüye bürünse de, transparan haliyle seksi algılanan bu malzemenin en özellerini Fransa’da bulmak mümkün.

Uygun tasarımlarla her vücut tipinin kullanabileceği dantel kıyafetlerde, trend renkler siyah, beyaz ve kırmızı. Günlük hayatta jean ve eteklerle kombine edilebilir.

Vural Gökçaylı

"Günlük yaşamda kullanılmamalı"

Dantel hayatımızdan hiçbir zaman gitmedi, hep vardı. Sadece dönem dönem az ya da çok kullanıldı.

Özel davetler ve kokteylerde dantel kıyafetler şıklığı ortaya koyarken, günlük yaşamda kesinlikle kullanılmamalı. Üzerine çeşitli işleme yapılması da mümkün... Dantel kıyafetler, doğru tasarımlarla her vücut tipine uygun. Pastel, siyah, somon ve açık tonları bu sezon sıkça göreceğiz.

Özgür Masur

"Kadınları olduğundan şişman gösterebilir"

Benim için her zaman kullanabileceğim bir malzeme. Romantik yapısının yanında ayrıca iyi bir desen.

Sezonda, dantel renkleri olarak her zaman siyah, asaleti ile başı çekiyor. Bunun yanında kırmızı ve saks mavisi de sezonda göreceğimiz iddialı renkler. Dantel elbise kullanıldığı yere göre her vücut tipine uygundur. Bazı vücut tiplerinde almış olduğu ışık ve kumaşın görsel hacmi ile kadınları şişman gösterebilir.

Vatan

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Diktiği Amazon kadın savaşçısı kıyafetleri ilgi görüyor SAMSUN'da ziraat yüksek mühendisi Asuman Kanca (41), evinin bir odasında kurduğu atölyesinde Terme İlçesi Gölyazı bölgesinde yaşadıkları rivayet edilen Amazon kadın savaşçılar ile ilgili kostümler tasarlamaya başladı. Kanca'nın hazırladığı günlük kıyafetler, kısa sürede ilgi gördü.
Dünya Kadınlar Günü’ne özel 'Moda ve Kadın' yarışması düzenlendi İstanbul Gelişim Üniversitesi’nin Güzel Sanat Fakültesi’nin üniversiteye dinamizm kattığını belirten Rektör Burhan Aykaç, “Öğrencilerimiz çok yetenekli ve yaratıcı. Yaptıkları projelerle, açtıkları sergilerle güzel işlere imza atıyorlar. Bizler her zaman öğrencilerimizin yanındayız .

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ