Doğru beslenerek kilonuzu koruyun

Dr. Kuşhan’ın kliniğinde hayatını kaybeden Dila Kurt ve yıllarca sürdürdüğü yanlış diyetlerin kurbanı olan Leyla Akçağlılar...

Arka arkaya gazete manşetlerinde yer alan bu iki olay benim yıllardır verdiğim mesajı pekiştirdi:
Esas olan doğru beslenme kurallarını öğrenmektir. Doğru beslenip, egzersiz yaparak kilo verebilir, kilonuzu rahatlıkla koruyabilirsiniz.
Fazla kiloları vermek için tabii ki başta kalorisi kısıtlanmış bir beslenme programına girmek şart. Ama ayda perhiz
4-5 kilodan fazla kaybediyorsanız frene basın! Çok hızlı gidiyorsunuz!

Kilonuzu korumak için öneriler

Sürekli diyet psikolojisi içinde olmadan kilonuzu korumak için işte önerilerim:

n Yiyeceklerden zevk alın: Yaşam zaten birçok sorunla dolu. Bir de yediklerinizden dolayı kendinizi sürekli suçlu hissedip cezalandırmaya çalışmayın. Bu tür negatif düşüncelerin sağlığınız üzerinde yediklerinizden daha ters etkileri olacaktır.

n Tek tip beslenmeyin: Hep aynı gıdalara yönelirseniz, vücudunuz birçok değerli besinin eksikliğini çekecektir. Kof beslenme kilo sorununa yol açar. Yiyeceklerinizi çok çeşitli olmasına özen gösterin.

n Japonların felsefesini uygulayın: Sofradan hafif kalkın. Bir şeylere daha yer olmalı hep, ama o boşluğu tıka basa doldurmaya çalışmayın.

n Yavaş yiyin: Bu yiyeceklerin gerçek tadını almanızı ve daha az yemenizi sağlar. Üstelik
sindirim sistemi sorunlarını da hafifletir.

n Kalorisi düşük ama büyük hacim kaplayan yiyecekleri tercih edin: Özelikle de çok aç olup yiyeceklere saldırıya geçmeye hazırlandığınızda! Mide hacim reseptörleriyle çevirilidir. Mide dolduğunda bu sinirler aracılığıyla beynimize iletilir ve ‘doydun, dur’ komutu alırız. Bu komutu erken alabilmenin yolu hacim kaplayan yiyeceklerdir. Bu amaçla kullanabileceğiniz yiyeceklere örnek mi? Salatalar, yağsız çorbalar, marul yaprakları, kereviz sapları, salatalık, domates.

n Serbest öğün kullanın: Haftada bir öğün kahvaltı-öğlen veya akşam yemeğini seçin. İsterdiğiniz yiyecekleri yiyin. Canınız o hafta bol çikolata soslu bir brownie mi çekiyor? Serbest öğünde afiyetle yiyin. Uzun süredir mantı mı yemediniz? Tamam, serbest öğünü bu hafta mantı için kullanın.

n Hareket edin: Ben koşu bandında haftada en az 4 kez 40 dakika yürüyorum. Dikkatli yiyip, haftada 1 serbest öğün kullanıp bu kadar yürüyüş yaptığımda kilomu koruyabildiğimi saptadım. Her insan farklıdır. Kendinizi iyi gözlemleyin. Kaç kez yürüyüş veya bir başka egzersizi yapınca daha rahat kilo koruduğunuzu belirleyin, her hafta bu rakamı tutturun.

SEPETTEKİ SAĞLIK

DOMATES
n Bir sağlık deposu
n Besleyici ve enerji verici
n Vücudu temizleyici özelliği var.
n Bol C vitamini bulunuyor; bu yüzden cilde ve diş etlerine çok iyi geliyor.
n Güçlü bir antioksidan olan likopen içeriyor; yaşlanmaya ve kansere karşı etkili.
n Prostatı koruyor.
n 100 gramı 17 kalori.

SOĞAN
n Binlerce yıldır hem yemeklerde hem de ilaç olarak kullanılıyor.
n İtalya-Salerno’da MS. 9.yy’da açılan ilk tıp okulu tüm virüs enfeksiyonlarıyla başa çıkmayı sağlayan yiyecek olarak tanımlamış.
n Nezle ve gribi önlemede çok etkili.
n Güçlü bir diüretik; yani vücuttan su atılmasını sağlıyor.
n Bol C vitamini içerdiği için kansere karşı koruyucu, yaşlanmayı geciktirici.
n 100 gramı: 36 kalori.

MAYDANOZ
n Demir, A, B, C vitaminlerinden zengin.
n Vücuttan su atılmasını sağlıyor.
n Kanı temizliyor.
n Kadınlarda adet kanamalarını düzenleyici etkisi olabiliyor.
n Adet öncesi sendromunu hafifletici
etkisi olabiliyor.
n Kabızlığı çözmede etkili.

Dikkat sarı alarm! Nezle-grip kapıda!

Sizi bilmem ama ben hapşırmaya başladım bile. Bu mevsimde iki noktaya dikkat:
1 Bağışıklık istemini güçlendirici yiyecekleri bol tüketin. Meyve ve sebzeyi artırın.
2Vücutta antikor; yani savunma elemanı üretiminin hammaddesi proteindir. Et, tavuk, balık, yumurta gibi güçlü proteinlere ağırlık verin.

Can boğazdan gidiyor!

Eğer şişmansanız;
n Kalp hastalığından ölme riskiniz 2 kat
n Şeker hastalığına yakalanma riskiniz 7 kat
n Kanserden ölme riskiniz yüzde 40 daha fazla.

Bağışıklık sistemine destek vermeliyiz

Şeker bağışıklık sistemini baskılar, bu yüzden kaçınmalısınız. Nezle veya gribe yakalandığınızda bol meyve, sebze, et, tavuk, balık yiyin. Portakal, C vitamini için iyi bir kaynak; 1 portakalda 50 mg kadar C vitamini var. Sigara içiyorsanız bu dönemde bırakmaya veya azaltmaya çalışın, çünkü her bir sigara vücuttan 25 mg C vitamini götürüyor. Taze sıkılmış portakal suyu için. Hazır portakal sularına dikkat; çünkü çoğu şeker ilaveli, üzerlerini kontrol etmeden almayın.

Egzersize devam edebilir miyiz?

Ilımlı egzersizde sorun yok; örneğin aşırı terletmeyen 30 dakikalık yürüyüş gibi... Ilımlı egzersiz bağışıklık sistemini güçlendirirken, aşırı egzersizin tam tersi etkisi var, hastalığın şiddetini artırabilir. Vücut tüm savunma mekanizmalarını seferber etmişken bizim de ona yardımcı olmamız, yormamamız gerekiyor.

İlk belirtiler ortaya çıktığında ne yapmalı?

Eğer hapşırık, boğazda yanma, ağrı gibi ilk belirtiler ortaya çıkar çıkmaz hemen önlem alırsanız, önlemeniz veya şiddetini azaltmanız mümkün olabilir.
n Bol bol su ve int(11)kisel çay için .
n Meyve, sebze, et, tavuk, balığı artırın.
n Hafif ama besin değeri yüksek yiyecekleri tercih edin. Süt ürünleri mukus (sümük) üretimini artırır, azaltın.
n Dinlenin ve kendinizi sıcak tutun.
n Doktorunuza danışarak C vitamini, çinko minerali, ekinezya ve sarımsak kapsülleri alabilirsiniz.

C vitamini en fazla hangi yiyecekte var?

Çoğunuz bu soruyu portakal-limon greyfurt diye yanıtlayacaktır. Oysa yanıt kırmızı biber! Hastalıklara karşı direncimizi artıran, kilo vermemizi hızlandıran, daha enerjik olmamızı sağlayan, cildimizi güzelleştiren, yaşlanmayı önleyen, bizi kansere karşı koruyan çok güçlü bir antioksidan olan C vitamini en fazla taze kırmızı biberde var. Kırmızısını da, yeşilini de sofranızdan eksik etmeyin.
Vatan

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

HORMONLARINIZI SIFIRLAYIN, KİLO VERİN!

İdeal kilonuza kavuşmak için yaptıklarınız yeterli mi? Hormonların kilo almak ya da vermek üzerinde bir etkisi var mı? Vücudunuzda faaliyet gösteren kaç hormon olduğunu biliyor musunuz? Hormonlar, sizi ideal kilonuza nasıl kavuşturur? Bütün bu soruların yanıtı ve ideal kiloya uzanan yola dair açıklamalar, Diyetisyen Emre Uzun’dan geliyor.

Hem kilo verdiriyor hem kanserden koruyor!

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olan kanserin nedenleri arasında genetik ve çevresel faktörler ile sağlıksız beslenme ilk sıralarda yer alıyor. Yaşam tarzı ve beslenme planınızda yapacağınız birkaç küçük değişiklikle kanser riskini en aza indirebilirsiniz.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)