Doğum sonrası eski halinize kavuşun...

Doğumdan altı hafta sonra podyuma dönen dünyaca ünlü mankenler, ev kadınlarını konu alan dizilerdeki 34 beden oyuncular ve magazin basının yakından takip ettiği formu gayet yerinde yeni anneler…
 
 
Bu manzara gerçekleri yansıtmıyor ve kadınları sosyal anlamda ciddi bir baskı altına sokuyor.
 
Plastik Cerrah Op. Dr. Ali Kanın da belirttiği üzere, "Her kadın Heidi Klum gibi vücuduyla ilgilenen fitness ve imaj danışmanlığı yapan bir ekibe sahip değildir."
 
Gerçekte, hamilelik ve doğum süreçleri çoğunlukla arkada çatlaklar, sarkan deri ve alınan kilolar bırakır. Sonraki süreçte ise emzirme, düzensiz uyku ve doğum sonrası psikolojik etkilerle fiziksel deformasyon ilerler. Bu olumsuz etkileri geri alabildiğinizde ise, aslında doğum kadını güzelleştirir.
 
nne geri dönüşümü, anne olma duygusunu mutlulukla kucaklamak isteyen anneler için tavsiye edilen üçlü bir girişim kombinasyonu. Program, doğal süreçleri inkar etmeden vücudu yeniden yapılandırmayı ilke edinen bir medikal felsefeyle ele alınıyor. Meme Dikleştirme ya da Büyütme, Karın Gerdirme ve LipoShaping’den oluşan bu üçlü kombinasyondaki amaç, doğum sonrası oluşan fazla derinin alınması, doğum çatlakların yok edilmesi ve hamilelik döneminden kalan yağların alınmasıdır. Bu girişimlerin ortak özelliği ise, annelerin sadece kilo verme ile ve egzersiz yaparak geri döndürülemeyecek bölgelerine uygulanıyor oluşlarıdır. Amerikan Plastik Cerrahi Derneğinin yaptırdığı bir araştırmanın sonuçlarına göre, 2008 senesinde dünya genelinde 325.000 kadın "Anne Dönüşümü" operasyonunu tercih etmiş. 
 
Mommy Make-Over yani anne geri dönüşümü programının detayları ise şöyle:
 
1-    Meme Dikleştirme ya da Büyütme:
Meme Dikleştirme ya da Büyütme, emzirme dönemi sonrasında annelere tavsiye edilen ve sonuçları oldukça yüz güldürücü olan operasyonlardır. Emzirme döneminden sonra yapılacak bir muayene, işlemin gerçekleştirebileceği zaman ve sonuçlar hakkında hastaya bilgi verilmesini sağlar. Genel anestezi altında yapılan ve yaklaşık iki ila üç saat süren bu operasyon sonrasında bir hafta içinde sosyal hayata geri dönülebilir.
 
2-    LipoShaping:
LipoShaping de yeni annelere uygun bir işlemdir. Fazlalıkların daha bölgesel ve küçük alanlarda yerleşmiş olduğu vakalarda tercih edilir. Genel anestezi olmadan, yaklaşık 40 dakika içerisinde tamamlanan bir işlemdir. Ağrı, morarma ve şişme gibi yan etkiler seyrek olarak görülür ve ortaya çıkması durumunda da kısa sürelidir. Uygulama sonrasında aynı gün sosyal hayata geri dönülebilir ve dört ila altı hafta içinde bikini giyebilecek forma kavuşulur.
 
3-    Karın Gerdirme:
Tummy Tuck yani karın germe işlemi, yeni annelere tavsiye edilmiyor. Doğumdan sonra en az altı ay ila bir yıl süre geçmesi ve vücudun doğum sonrası son halini almasıyla birlikte uygulanması tavsiye edilen bir işlemdir. Bu işlemle sıkılaşan dikey karın kaslarının yeni bir doğumla birlikte tekrar açılması nedeniyle bir kere daha anne olmayı düşünen bireylere önerilmez. Karın bölgesindeki sarkan deri, çatlak ve fazla yağlar için mükemmel bir çözümdür. Uygulama genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık üç ila dört saat sürer. Operasyon sonrasında bir hafta içinde sosyal yaşama geri dönmek ve yaklaşık 6 ila 8 hafta içinde tekrar bikini giymek mümkün olur.
 
Özellikle hamilelik sonrası dönemde kadınların en çok şikayetçi oldukları konulardan biri de dökülen saçlar. Hamilelik sonrasında hormonların normal seviyelerine dönmesiyle birlikte saç dökülmesi görülebilir. Ancak bu, çözümsüz bir sorun değildir.
 

Hamilelik sonrası saçı zayıflayan ve saçı dökülen annelere Dr. Melike Külahçının ilk tavsiyesi bu sürecin geçici olduğunu bilmek ve bu nedenle de kendini daha fazla saç dökülmesine yol açacak bir endişe durumuna sürüklememek: "Kimi anneler saçlarının dökülmeye devam edeceğini düşünüp oldukça endişeleniyorlar. Oysaki bu durumun geçici olduğunu bilmek onları rahatlatacaktır. Doğumdan yaklaşık bir sene sonra saçlar eski sağlığına kavuşacak ve dökülen saçlar geri kazanılacaktır. Bu süreci hızlandırmak adına yapılabilecek bazı lokal tedaviler vardır. Bunlardan en etkili bulduğumuz yöntem Reversadır." 

Akşam

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Kadın gücünü fark etmeli “Kadın” konulu çalışmaları ve yürüttüğü kampanyalarla konunun öncüsü olan Hürriyet, düzenlediği “Kadının Gücü Konferansı" ile yine ses getirdi. Konferansta ilham verici başarı hikayeleri aktarıldı, Türkiye’nin dört bir yanından kadınlar seslerini duyurma fırsatı buldu.
Kuzey Kore'de kadın askerlere 'tecavüz ediliyor' Kuzey Kore'den kaçan eski bir kadın asker, dünyanın en büyük dördüncü ordusunda stres ve beslenme yetersizliği nedeniyle kadınların regl olamadığını, tecavüzün ise pek çok kadın asker için hayatın bir parçası olduğunu söylüyor.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ