Dökülen süt dişlerinden alınan kök hücreleri, kaybedilen dişlerin yerlerine ekilerek yeniden diş çıkması sağlanacak

Türkiye’nin ilk diş bankası İstanbul Nişantaşı’nda açıldı. Özellikle süt dişinin özünde bol miktarda bulunan kök hücreleri, gelecekte başta dişsizlik olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde önemli avantajlar sağlayacak. Diş saklamanın bedeli ise 1250 dolar

Kök hücreler, vücutta tüm doku ve organları oluşturan ana hücreler olarak biliniyor. Kendini yenileme, organ ve dokulara dönüşebilme yeteneğine sahip kök hücreler, bebeğin kordon kanında yetişkin insanın da özellikle kemik iliği ve yağ dokusunda bulunuyor.

Günümüzde hastalıkların tedavisinde, hastalanmış hücrelerin sağlıklı hücrelerle değiştirilmesine yönelik “kök hücre tedavisi”nin büyük önem kazandığını belirten Diş Hekimi Protez Doktoru Çağdaş Kışlaoğlu, süt dişi ve 20 yaş dişlerinin, insan vücudunda kemik, kıkırdak, kas, sinir hücre ve dokularına dönüşebilme potansiyeli bakımından ön planda olduğunu söylüyor.

Dr. Kışlaoğlu, kök hücre tedavisi için kordon kanı bankacılığı kadar diş bankacılığının da bu anlamda önemli olduğunu vurguluyor. “Diş bankacılığı sayesinde, dökülen süt dişlerinden alınarak muhafaza edilen kök hücreleri, kaybedilen dişlerin yerlerine ekilerek yeniden diş çıkması sağlanacak” diyen Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, diş bankacılığı konusunda merak edilen soruları yanıtladı.

Kök hücre nedir? Diş kök hücrelerinin diğerlerinden farkını anlatır mısınız?
Kök hücreler, insan vücudundaki tüm hücrelerin gelişimini sağlayan kaynaklardır. Kök hücrelerin sahip oldukları çoğalma ya da başka hücre çeşitlerine dönüşme özelliği, bilim adamlarını bu hücrelerin yeni kullanım alanlarını keşfetmeye itiyor. Diş kök hücrelerinin, yetişkin kök hücrelerine nazaran tam gelişmemiş ve farklılaşmamış olması sebebiyle çok fazla doku tipi oluşturma potansiyeline sahip olduklarına inanılıyor. Diş kök hücreleri; kemik, kıkırdak, kalp, kas, sinir hücre ve dokularına dönüşebilme potansiyeline sahip olmaları bakımından da büyük önem taşıyor.

Hangi dişlerden kök hücre elde ediliyor?
Süt dişleri ve yirmi yaş dişlerinden elde edilen kök hücreler dondurularak gelecekte kullanılmak üzere kök hücre “Diş Bankası”nda saklanabiliyor. Ancak her dişin pulpası olmasına rağmen, özellikle üst ön dört ve alt ön dört süt dişi ile yirmi yaş dişleri kök hücre canlılığı açısından üstünlük sağlıyor.

Çekilen dişleri bankaya nasıl ulaştırmak gerekiyor?
Dişler, pulpanın ve dolayısı ile kök hücrenin canlılığını yitirmemesi için özel solüsyonlu kit içerisinde diş bankasına ulaştırılmalı. Kitlerin içinde, çekimden sonra 15 dakikada dişin içine konulması gereken ve oda sıcaklığında 52 saat bekleyebilen özel solüsyon vardır.

Kök hücrelerimizi neden saklamalıyız?
Tıpta kök hücre nakli ile tedavi edilebilen hastalıkların sayısı her geçen gün artıyor. Bu bakımdan, kök hücrelerin saklanması elde edilemeyen, ailenizin geleceği için adeta paha biçilmez bir sigorta poliçesidir. Kişilerin kendi kök hücrelerini gelecekte mümkün olabilecek tedaviler için alıp saklayabilecekleri çok az durum var. Diş kök hücresinin saklanması bu durumlardan biridir.

Diş bankasının merkezi nerede ve Türkiye’de şubesi var mı?
Diş Bankası’nın merkezi, ADB’nin Massachusetts eyaletinde, Boston şehrinde. Kısa adı NECC olan merkez; 1982 yılında doku, kan ve sperm bankası olarak kuruldu. 1995 yılında kordon kanından elde edilen kök hücreleri depolamaya, 2007 yılında da dişlerden alınan kök hücrelerin bankacılığına başladı. Merkezin Türkiye’deki şubesi, İstanbul Nişantaşı’nda hizmet veriyor.

Sözleşme 20 yıl süreyle geçerliliğini koruyor

Diş çekim tarihi için öncelikle diş bankasını aramanız gerekiyor. Diş Bankası’ndan uzman görevliler gelerek çekim int(11)tikten sonra imzalanan sözleşmeyi ve dişin konulacağı kiti diş bankasının Türkiye şubesine getirecektir. Burada gerekli evrakların oluşturulması sonrasında diş ABD’deki merkeze gönderilecektir.
Pulpadaki kök hücrelerin yeterli sayıda olduğu ve saklanabildiği bilgisinin gelmesini takip eden 6 hafta içerisinde, size özel bir kullanıcı numarasının (ID number) bulunduğu sertifikanız ve beraberinde imzalamış olduğumuz sözleşme onaylanmış olarak iletilecek. Amerika ile doğrudan gerektiği her an kullanıcı kimliğinizle iletişim kurabileceksiniz. Unutmadan söyleyelim; sözleşmeniz 20 yıl süreyle geçerli olacaktır. Bu hizmetin bedeli ise bin 250 dolar.
Vatan

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Çürükleri Engeller, Ağız Kanseri Riskini Azalttır. İşte Probiyotiklerin Ağız Sağlığına Etkileri!

Probiyotik kullanımının; diş çürüklerini engellediğini, diş eti sağlığını koruduğunu, ağız kokusunu giderdiğini ve ağız kanserinin oluşum riskini azalttığını söyleyen Okan Üniversitesi Diş Hastanesi Endodonti Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Elif Çiftçioğlu, önemli açıklamalarda bulundu.

 

Ağız Bakımınızı Doğru Ve Düzenli Yapmazsanız İmplantlarınızı Kaybedebilirsiniz

“İmplantların uzun ömürlü ve sağlıklı olarak görev yapabilmesi için, etraflarındaki diş etlerinin sağlıklı olması gerekir” diyen Okan Üniversitesi Diş Hastanesi Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gökçe Akyol Şahin, implant diş kullanan bireylerin

ağız bakımlarına çok dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

 • Şirket İsimleri Firma İsimleri Bulma

  Yeni marka ismi, firma, mağaza ve işyeri açmak isteyenler için akılda kalıcı ve orijinal şirket isimleri bulmak için öneri ve örnekleri ile 2021 yılına dair trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

  Marka Tescil Ücreti

  2021 yılı Marka Başvuru Ücreti 280, Hizmet Ücretleri 250, Tescil Belgesi Fiyatları 986, Toplam Marka Tescil Ücreti 1.561 TL'dir. (KDV DAHİL)

  Marka sorgulama

  İsim hakkı sorgulama nasıl yapılacağını, tescil kriterlerini uzman görüşün olduğu video anlatımı eşliğinde buradan marka sorgulama yapabilirsiniz.

 • TEK SINIFLI MARKA BAŞVURU

  Tek sınıflı marka başvuru ücreti olan 575 ₺ (KDV DAHİL) kredi kart ile satın alarak anında marka ve logonuzu marka tescil yoluyla koruyabilirsiniz.

  MARKA TESCİL YENİLEME

  Kredi kartı ile Marka Tescil Yenileme Ücreti 1.176 ₺ (KDV DAHİL) Havale/EFT yoluyla ise İNDİRİMLİ marka yenileme ücreti 1.117 ₺’ dir.( KDV DAHİL)

  MARKA DEVİR

  Marka devir ücreti olan 865.36 ₺ + KDV kredi kart ile satın alarak anında marka devir işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Tasarım Tescil Ücreti

  2021 Yılı başvurudan belgenin teslimine kadar Tekli Tasarım Tescil Ücreti toplamı 599 ₺ (KDV Dahil), Tekli Tasarım Tescil Yenileme Fiyatları 777 ₺ (KDV Dahil), Tasarım Tescil Devir Ücreti 960 ₺ (KDV Dahil)' dir.

  Patent Ücretleri

  2021 Yılı Patent ücretleri, Patent fiyatları, ve Resmi ücretleri ve toplam patent maliyetlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz

  TEKLİ TASARIM TESCİL

  Başvurudan tescil belgesine teslimine kadar, toplam tekli tasarım tescil ücreti 599 ₺ (KDV DAHİL)