En doğru deodorant nasıl seçilir

Yazın sıcakları yavaş yavaş kendini gösteriyor. Bu da demek oluyor ki terlemeye hazır olmalıyız... Peki terlemeden ve her daim güzel kokarak yazı atlatmak mümkün mü? Doğru seçilmiş bir deodorantla tabii ki bu mümkün...

İster sprey olsun, ister roll-on veya kristal deodorantlar... Hepsi yaz aylarını gönül rahatlığıyla geçirmemize yardımcı oluyor. Çantalarımızdan eksik etmememiz gereken deodorantlar, bugün sadece bir hijyen ürünü değil, aynı zamanda bir yaşam şekli de... Ama hava sıcaklığı yükseldiğinde koltuk altlarınızı nasıl kuru tutacağınızı biliyor musunuz? Gelin sizin için en iyi deodorantı nasıl seçeceğinize bir göz atalım.
Başlarken dikkat etmeniz gerekenler
Deodorant alırken en önemlisi içinizi rahatlacak, kendinizi güvende hissedeceğiniz türden olmalı. Bu nasıl mı oluyor? Şöyle bir resmi kafanızda canlandırmaya ne dersiniz? Tam da canlı renklerin başımızı döndüreceği aktüel bir yaz modası sırasında, koltuk altlarınızdaki büyük ter lekelerini düşünün... Hiç de güzel bir görüntü değil... Pahalı olmayan ama bu ter lekelerine karşı sonuna kadar savaşacak bir deodoranta ihtiyacımız var o zaman. Raflarda yerini almış olan deodorantlar arasında en sevilenleri sırasıyla roll-on’lar, kristal deodorantlar ve spreyler.
Hangi ürünü satın alabileceğiniz ise vücudunuzun verdiği tepkiyle doğru orantılıdır. Birçok insanın vücudu deodorantlara, kızarıklıklarla karşılık verir. Cildi hassas ve alerjisi olanlar bu nedenle deodorantların içeriklerini dikkatle okumalıdır. Çoğunlukla problem yaratanlar emulgatörler, konserveleme veya koku maddeleridir. En çok problem yaratanlar ise koku maddeleridir. Eğer cildinizin hassasiyetini biliyorsanız, parfümeri ürünlerini tercih etmeniz gerek. Bunlar, kurallara göre, anlaşılabilir bir şekilde etiketlenmiştir ve çevrenizdeki bir markette bile bulabileceğiniz kolaylıktadır. Son dönemlerin yeni trendlerinden biri de alkolsüz deodorantlar... Cilt tahrişini minimuma indiren bu ürünlere de rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
Doğru ürünü bulmak için bir uzmana danışın
Birçok insan kendisi için doğru deodorantı ararken şaşkın bir şekilde rafların arasında gezinir. Deodorantların içeriğindeki maddeleri ararken genelde karşımıza hiç anlayamadığımız birtakım kimyevi terimler ve isimler çıkar. İçeriklerinde bulunan bazı maddeler ise çok az miktarda olduğundan ve kanunen listelenmeleri gerekmediğinden isimleri geçmez. Sonuçta, cildinizi tahriş etmeyeceğine inandığınız bir ürünü satın almış olmanıza rağmen, bu şekilde, alerjik bir reaksiyonu tetiklemiş olursunuz. Eğer cildinize uygun bir deodorant bulamıyorsanız, en iyisi bir parfümeriye veya eczaneye gidip uzmanlara danışmalısınız.


Spreyler, püskürtücüler ve diğerleri...


Deodorant spreyler: Sprey şeklindeki deodorantlar, kolay ve eşit şekilde cilde uygulanabildiklerinden ve sonrasında kuru bir his verdiklerinden birçok insan tarafından rahat bulunur. Fakat çoğu deo-sprey’in içeriğinde alkol olduğundan, cildi kurutabilirler. Bunun dışında spreyin içeriğindeki alkol tıraştan sonra cildin yanmasına sebep olur.
Deo-roller: Tükenmez kalem prensibiyle, sıvı bir deodorantı cildimize uygular. Deo-roller kullandıktan sonra cildinizi kurulamayı ihmal etmeyiniz, yoksa elbisenizde hiç de hoş olmayan deodorant lekeleri oluşur.
Pompalı püskürtücüler: Deodorant bu formda aynı sprey gibi ince bir tabaka halinde cildinize püskürtülür. Pompalı püskürtücüler, püskürtücü maddeler ihtiva etmediğinden, deo-sprey’lerden daha çevre dostudur.
Deo-mendiller: Parfüm ve deodorant sıvısı emdirilmiş mendiller rahatça cepte taşınabildiklerinden oldukça pratiktirler. Bu mendiller bilhassa yolculuklarda büyük kolaylıktır.
Deo-çubuklar: Katı formda deodorant içerikli, çevirerek çıkarılan kalem formunda deodorantlardır. Katı formda olması sebebiyle, cilde kalın bir tabaka halinde uygulanıp, ter porlarını tıkaması tehlikesi bulunur. Ayrıca, deo-stick’lerin bir tehlikesi de elbiselerde deo lekeleri oluşturma ihtimalidir.
Deo-taşlar: Doğal taştan yapılmış bir deodoranttır, içinde kimyevi yan ürünler ihtiva etmediğinden, yan etkileri de yoktur. Deo-taşlar hafifçe ıslatılarak koltuk altlarına sürülür. Çok uzun ömürlü olmakla beraber çok kırılgandır. Bir deo-taş yere düştüğünde küçük parçası kırılıp taşın yüzeyine yapışabilir ve bir sonraki kullanımda insanı yaralayabilir.
Deo-kremler: Burada bir deodorantın kokusu ve etkili malzemeleri bir kreme işlenmiştir. Bu krem koltuk altına sürüldükten sonra cilt tarafından kolayca emilir ve krur bir his bırakır. Ama deo-kremlerin içeriğinde çoğunlukla ucuz krem malzemeleri, petrol ürünleri, silikon veya parafin kullanılır. Bu ürünler genelde cilt üzerinde bir tabaka oluşturarak, cildin hava almasını önler.


Yazın ferah kokuları tercih edin

Yazın parfümlerinizi çoğunlukla hafif notalardan seçmelisiniz. Çünkü aromatik ve oryantal gibi ağır içerikleri bulunan parfümler yaz sıcağı ve terle bi

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Kendi SPA’nızıevde kendiniz yaratın Kendi SPA’nızıevde kendiniz yaratın
Sahara, Depresif ve Şapka Sendromu. Sizinki hangisi? Sahara, Depresif ve Şapka Sendromu. Sizinki hangisi?

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ