en prestijli ürünler kişiye özel üretilenler

15.08.2010
"Kişiye özel üretim" dendiğinde aklınıza neler geliyor? Ölçülerinize göre takım elbise mi, derisini ve rengini seçtiğiniz çanta mı, yoksa bir parfüm mü? Bunlar çok klasik! Louis Vuitton ise özel üretimde sınırları zorluyor.

Louis Vuitton genç bir bavul tasarımcısı olarak 1854te işe başladığında, ürünlerinin, stil sahibi gezginlere yolculuklarında eşlik etmesini amaçlamış. Kaliteli el işçiliği, nesilden nesile geçen zanaatkârlık anlayışı ve gezginlerin her tür ihtiyacını karşılama tutkusu markanın en önemli değeri olmuş. Böylece, 150 yılı aşkın tarihi boyunca, özel siparişler Louis Vuitton için bir gelenek halini almış. Bu anlayışın ürünü olarak da, hayalleri gerçeğe dönüştüren pek çok sıradışı tasarım yapılmış: 1878de Georges Vuittonun Fransız kâşif Pierre Savorgnan de Brazza için tasarladığı yataklı sandık, ünlü modacı Karl Lagerfeld için tasarlanmış iPod ve hoparlör kutusu, güneş enerjisi destekli DVD için sandık... Yani Louis Vuitton, kişiye özel tasarımda sınır tanımıyor.

Louis Vuittonun Asnieresdeki tarihi atölyesinde bu özel üretimleri gerçekleştiren ekibin yöneticiliğini, Vuitton Ailesinin beşinci kuşak torunu Patrick Louis Vuitton yapıyor. İlk çalışması, içinde kasetçalar ve pikap barındıran bir müzik sistemi için hazırladığı sandık.
Şampanya kadehleri için özel kutu, saat koleksiyonu ya da satranç takımı için sandık, egzotik deriden yapılmış hayalinizdeki çanta.... Siz hayalinizi anlatın yeter! Özel siparişiniz, teknolojinin imkânları dahilinde üretiliyor. Ama bir şartla: Özel siparişin, Louis Vuittonun yıllardır özenle koruduğu seyahat ruhuna aykırı olmaması gerek. Aksi takdirde reddediliyoR
 

YILDA 450 ÖZEL SİPARİŞ
Louis Vuitton, kişiye özel üretimde iki farklı servis sunuyor.. Birincisinde, markanın saint(11) koleksiyonlarından seçilen ürünler, müşterinin istekleri doğrultusunda farklı materyallerle yorumlanıyor. Bir bavul, çanta, cüzdan ya da aksesuvarın değişebilir tüm renk ve malzemelerinde size alternatifler sunuluyor. Böylece sadece sizde bulunacak bir tasarım ortaya çıkıyor. İsterseniz, ürünün yüzeyine isminizin baş harfleri de işlenebiliyor.

kinci tür serviste ise dünyanın herhangi bir yerindeki Louis Vuitton mağazasına gidip kişiye özel sipariş verebilirsiniz. Siz hayalinizdeki modeli anlattıktan sonra, mağaza görevlileri ilk önce bu tasarımda kullanılabilecek malzemeler konusunda size yardımcı oluyor. Farklı renk ve desendeki deri çeşitlerinin yanı sıra iç döşeme ve metal detaylar için de tercihler belirleniyor.

 

Sonra bu bilgiler, firmanın Asnièresdeki atölyesine gönderiliyor. İki ila dört hafta içinde atölyeden tasarım önerisi ve ortalama maliyet bilgisi geliyor. Her özel üretim, kendine has orijinal bir fikirden yola çıkıyor, detaylı taslak çizimler ve prototiplerle son halini alıyor. Tasarımın onaylanmasının ardından da üretim süreci başlıyor.
Müşterilerin hayalleri markanın zanaatkârları tarafından hayata geçiriliyor. Her yıl, 450 adet özel sipariş hazırlanıyor. Atölyede çalışan zanaatkârların her biri ayrı bir siparişten sorumlu oluyor. Üretimin çeşitli aşamaları, fotoğraflar eşliğinde müşteriye aktarılıyor. Kimi zaman da, son çiviyi çakması için müşteriye atölyeyi ziyaret etme imkânı sunuyor. Sonuçta, eşi benzeri olmayan ürünler çıkıyor ortaya. Peki, siz seyahatinizde size eşlik edecek ne hayal edersiniz?

 
Bunlardan dünyada sadece bir tane var!
* Sharon Stone için güzellik kutusu
* Sofia Copolla için Hi-Fi çantası
* Karl Lagerfeld için iPod kutusu
* Ünlü gezgin ve kaşif Pierre Savorgnan de Brazza için üretilen yataklı sandık
* DVD, kahve seti ya da saat koleksiyonu için kutu
* FIFA, 2010 Dünya Kupası vesilesiyle, dünyanın en çok arzu edilen objesi "dünya kupası"nı taşımak ve saklamak için Louis Vuittona özel bir sandık yaptırdı. Şampiyonanın finalinde, kupa, sahaya özel bir tören eşliğinde ünlü İtalyan futbolcuFabio Cannavaro tarafından getirildi. Sandık tek bir zanaatkâr tarafından 100 saatlik çalışma sonucunda üretildi.

Esra Çoruh / HT Cumartesi

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

İzmir Fashion Week'in açılışı yapıldı

İzmir'de 1-3 Kasım'da Rönesans Ajans ve Ege Giyim Sanayicileri Derneği, İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, İzmir Moda Tasarımcıları Derneği'nin katkılarıyla hayata geçirilen İzmir Fashion Week başladı.

DREAM STYLE AMATÖR MODA TASARIM YARIŞMASI BÜYÜK COŞKUYLA YAPILDI

Ece Türkiye tarafından yönetilen Ankara’nın etkinlikleriyle ünlü alışveriş merkezi AnkaMALL, önceki gün Dream Style Amatör Moda Tasarım Yarışması İç Anadolu Bölgesi Büyük Finali'ne ev sahipliği yaptı.Moda dünyasının kapıları genç tasarımcılar için açıldı...

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ