Erdoğan’ın, Kraliçe ll. Elizabeth’e hediye ettiği “Cennet Bahçesi” isimli yüzüğü tasarladı.

Kendi deyimiyle nev-i şahsına münhasır... Başkalarına göreyse Çılgın...

Sevan Bıçakçı 12 yaşında gönül verdiği tasarım işinde şimdi ödüllü bir dünya markası. Takılarıyla Hollywood ünlülerinin de parmaklarını süsleyen Sevan Bıçakçı son olarak Başbakan’ın eşi Emine Erdoğan’ın, Kraliçe ll. Elizabeth’e hediye ettiği “Cennet Bahçesi” isimli yüzüğü tasarladı.

Türkiye İngiltere Kraliçe’sini ağırladığı günlerde Çılgın Sevan’ın adı bir kez daha gündeme geldi. Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın Kraliçe’ye hediye ettiği ‘Cennet Bahçesi’ adlı yüzüğü tasarlayan Sevan Bıçakçı’dan başkası değildi.
12 yaşında girdiği Kapalıçarşı’da başlayan hikayesini 6-7 yıl önce bambaşka bir çizgiye taşıyan Bıçakçı, bugüne kadar hiç görülmemiş tarzda yüzükler yapınca bir anda hem ülkemizin hem de dünyanın tanıdığı bir ünvana kavuştu; Çılgın Sevan...

Cebinde eşinden aldığı bin dolar ve dayısının verdiği 150 gram altından başka bir şeyi yoktu ama aklında bir sürü hayali vardı. Hayallerinin peşinden koşarken yarattığı yüzükleri görenler ona ‘Çılgın Sevan’ dedi. Çılgınlıklarına her gün yenilerini ekleyen Bıçakçı’nın yüzüklerini artık Hollywood yıldızlarının yanı sıra jet sosyetenin seçkin isimleri de gururla taşıyor. Güler Sabancı başta olmak üzere sıkı birer Sevan Bıçakçı koleksiyoneri olan isimler arasında Celine Dion, Brooke Shields, Halle Berry, Angie Harmon, Kim Raver, Elizabeth Hurley, Liv Tyler, Catherine Zeta Jones gibi ünlüler bulunuyor.
Sevan Bıçakçı ile Çemberlitaş’taki 35 metrekarelik atölyesinde buluştuğumuzda çok özel bir yarışmaya hazırlanıyordu. Siz bu satırları okurken Çılgın Sevan, okyanus ötesinde Amerika’nın en prestijli mücevher tasarım yarışmasında olacak. İki yıl üst üste kazandığı yarışmaya bu yıl ‘Umut Dergahı’ adlı yüzükle katılan Sevan Bıçakçı, büyük ihtimalle ülkemize yeni bir ödülle dönecek. Her geçen gün ününe ün katan, artık dünyada koleksiyonerleri oluşan Sevan Bıçakçı ile çılgınlıklarını yani tasarımlarını konuştuk.

Size neden Çılgın Sevan diyorlar?
Tasarımlarımın kendi şahsına münhasır bir tarzı var. Çünkü tarzım klasik bir mücevher çizgisinde değil. Sevan’ın tarzına baktığınız zaman bir kere eskiye öykünerek yapılmıştır. Bu topraklarda yaşanmış bütün hikayeler benim mücevherimde toplanmıştır. Kullandığımız pırlantalar hep eski kesimlerdir. Üstündeki el işçiliğidir. Aylarca ustalarca dövülerek yapılır. Bir yüzüğün üzerinde 12 bin parça porselen görürsünüz. Ve biz de her yüzükten tek yapılır, eşi bulunmaz.

Bu çılgınlığa siz nasıl cesaret ettiniz?
Bu işe aşığım. Çocuğuma, karıma ve işime aşığım. Yaptığımız yüzükleri satasım gelmiyor. Çünkü çocuk gibi. Ama bir gerçek var ki dükkanı yürütmek zorundasınız.

Dünyanın tanıdığı bir isim haline nasıl geldiniz?
Gece gündüz çok çalıştık. Kadim dostum Emre Dilaver beni fuarlarda dünyayla tanıştırdı. Sevan’ı Sevan yapan kardeşimdir kendisi. Bir başka dostum, Hermancığım sağ olsun bütün buradaki satışları üstlendi. Haçik Bey dayım aldı paramın hesabını kitabını yaptı. Ve ben kendi işime daha iyi kanalize oldum.

Peki hayalleriniz bir yüzük şekline nasıl bürünüyor?
Bir hayal takımımız var. Mesela dünya yeteneklisi bir Ünzile kardeşimiz var. Benimle beraber oturur tasarımlarımı karalar. Kadim dostum Kutlay Usta, Bilgeciğim, Benyamin kardeşim, Akif bütün çalışanlarımız işini, sabah 8 akşam 7 olarak yapmadılar. 24 saat işlerini daha iyi nasıl yaparız diye düşündüler. Ne yaparsak dünyanın en büyük mücevhercileri önümüzde eğilir diye düşündük ve ortaya böyle çılgın şeyler çıktı.

Güler Sabancı da müşterileriniz arasında. Nasıl keşfetti sizi?
Televizyonda tesadüfen benimle ilgili bir program izlemiş. Buraya kadar geldi. Çok severim kendilerini. Müşterimden öte dostumdur. Bir kere çok zevklidir. İnsanlar onu hep iş kadını olarak görür ama müthiş bir sanatseverdir. Koleksiyonumda öne çıkan yüzükler vardır. Ben söylemeden o bakar alır, ayıklar. ‘Bak bu çok güzel’ der. Gözü çok iyidir.

Emine Hanım kendine de yüzük aldı

İngiltere Kraliçesi ll. Elizabeth’e hediye edilen yüzükteki çiçekler neyi temsil ediyor?
Çiçeklerin her biri farklı; papatya, lale, gül. Ama hepsinin toprağı bir. Bu Anadolu toprağı. Toprak bir ama üstünde Ermenisi, Rumu, Türkü, Kürdü herkes kardeş olarak büyüyor. Küçücük bir yüzükte böyle bir şey anlatılıyor.

Emine Hanım nasıl buldu yüzüğü?
O yüzük zaten gözde bir parçaydı.
Hikayeyi de anlattığımız zaman çok büyük keyif aldılar. Kendi inandıkları da bir hikayeydi. Emine Hanım çok etkilendi. Kraliçe de çok etkilenmiş, çok sevmiş.

Emine Hanım da kendisi için bir yüzük almış sanırım, onun aldığı yüzük nasıldı?
Bu konuya girmek istemiyorum. Almış helali hoş olsun, güle güle kullansın, uğur getirsin.

‘Umut Dergahı’ dünya devleriyle yarışıyor

İki yıl üst üste ABD’nin en prestijli mücevher tasarımı ödülü olan Couture Tasarım ödülünü kazanan Sevan Bıçakçı, bu yılki yarışmaya ‘Umut Dergahı’ adlı yüzükle katılıyor: “Yüzüğün formu o ismi getirdi. Kutlay Tansel’in tasarımı. Yüzükte aşk, sevgi kapısı var. İçine girip dua ediyorsunuz. İstanbul’un simgesi laleler oniks taşıyla, sedeften kemer renkli pırlantalar, sutünlar ise deve kemiği ile yapıldı. Kapılar ve merdivenler sedeften. Ayrıca iki aslanlı bir yol var. Müthiş bir işçilik.”

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

‘Hangi aksesuarla göz kamaştırıcı olabilirim?’ ‘Hangi aksesuarla göz kamaştırıcı olabilirim?’
Bronza imzasını atan İtalyan Bronza imzasını atan İtalyan

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ