Erkek stil sahibi olmak için nelere dikkat etmeli

Fransız moda markası Cacharel, yeni baş tasarımcısı Uwe Hessel’in 2010-2011 kış koleksiyonunu Pera Palas’ta tanıttı. Cacharel yeni koleksiyonunda daha genç bir yüz kazanmış. Uwe Hessel’le markanın yeni koleksiyonunu ve öne çıkanları konuştuk.

* Türkiye’ye ilk gelişiniz mi?

Hayır, Türkiye ve İstanbul’a 6 yıldır gelip gidiyorum.

* Moda ile ilişikiniz nasıl başladı?

Aslında benim moda tutkum, ortaokul çağlarında başladı. Ve bu konuda profesyonelleşmeye karar verdim.

* Yani moda okudunuz?

Üniversite değil ama Münih’te özel bir ustalık okulunda yetiştim. Burada moda ve terzilik eğitimi aldım.

* İlk işiniz ne oldu?

Kendi tasarım ofisimi kurdum ve burada hem kendi koleksiyonumu yaptım, hem de başka markalar için tasarımlar hazırladım.

* Bunlar bildiğimiz markalar mı?

Joop, Windsor, Davidoff, Tony Gard ve Cerruti’nin bir grubu gibi markalara hizmet verdim.

Şıklık, vizyonla, zevkle ve eğitimle gelişen bir şey

* Terzilik eğitimi aldım dediniz, bunun size ne faydası oldu?

Doğrusunu isterseniz çok faydası oldu, çünkü erkek koleksiyonunun en önemli parçalarından biri cekettir. İyi bir ceketin kalıbının oturuşunun çok iyi olması gerekir. Ben bir ceketi elime aldığımda, astarından dikişine, kol takımına kadar, olmuş mu olmamış mı anlayabiliyorum.

* Türk erkeğini şık buluyor musunuz?

Şıklık vizyonla, zevkle, eğitimle gelişen bir şey. Markaları her geçen gün daha yakından takip eden insanlar var İstanbul’da. Ama tarz sahibi derseniz, galiba daha az insan var. Ama ben her geldiğimde, giyim zevkinin biraz daha gelişmiş olduğunu gözlemliyorum. Zaten genel olarak, bütün dünyada erkeklerin bu alanda bir ilgisizliği var. Mesela bir erkek arabalar hakkında çok şey bilir. Elektronik aletler hakkında çok şey bilir. Ama elbise konusuna geldiğinde, bu alanda çalışmıyorsa ya da özel bir ilgisi yoksa genelde pek bir şey bilmezler.

Cacharel koleksiyonuna genç renkler koydum

* Peki sizce bir erkek stil sahibi olmak için nelere dikkat etmeli?

Mesela şişman insanlar asla kruvaze ceket giymemeli. Pantolon paçaları asla çok uzun olmamalı. Beden boyu kısa insanlar yüksek belli pantolonlar giymemeli. Boynu kısa insanlar çok büyük geniş yakalı gömleklerden uzak durmalı.

* Bize biraz Cacharel kışından bahseder misiniz? Nasıl bir kış koleksiyonu yaptınız?

Bu koleksiyonda eskisine nazaran daha fit, yani daha oturan ceketler kullandım. Ceket ve pantolon boylarını kısalttım. Bir değişiklik yaparak Cacharel koleksiyonuna daha genç renkler soktum. Fularlar, kaşkoller koleksiyonun vazgeçilmez parçaları arasında. Bu koleksiyonun mottosu zıtlıkların uyumu, sporla abiyeyi bir arada kullanabilmek. Üzerimdeki gibi koton bir pantolonla kaşmir bir ceketi bir arada kullanabilmek. Ve bundan bir harmoni yaratabilmek.

* İmalatlarınız Türkiye’de mi yapılıyor?

Evet yüzde 100’ü Türkiye’de yapılıyor. Tabii koleksiyonda birçok ithal kumaşta kullanıyoruz. Zaten Türkiye bu konuda çok gelişmiş durumda...

Ayşe Brav/Vatan

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Tasarımcı Atıl Kutoğlu, erkek giyimine de giriyor

Kutoğlu, İstanbul Moda Haftası kapsamındaki defilesine Michael Jackson’ın abisi Jermaine Jackson’ın markanın yüzü olacağını söyledi. Jackson ile Kutoğlu, New York’a mağaza açma konusunda işbirliği yapacak.Tasarımcı Atıl Kutoğlu, erkek giyimine de giriyor...

David Beckham ın oğlu Romeo en iyi giyinen erkekler listesinde 26 sırada

David Beckham ın oğlu Romeo en iyi giyinen erkekler listesinde 26 sırada..En iyi giyinen erkekler listesinin daimi üyesi İngiliz futbolcu David Beckham’a rakip geldi: 8 yaşındaki oğlu.Romeo GQ Dergisi’nin hazırladığı en iyi giyinen 30 erkek listesinde 26’ncı sırada yer almayı başardı.

YORUM YAZIN

Etkin Patent

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ

Afyon PatentArnavutköy Web TasarımAvcılar PatentAvcılar Web TasarımAntep OsgbAdana Web TasarımBalıkesir Web TasarımAdana Patent
 • Online Marka Tescil Ücreti

  Online marka tescil ücreti ve iş ve işlemlere ait ayrıntılar şu şekildedir;

  Online Marka Yenileme Ücreti

  Online marka yenileme ücreti ödemesi ve Marka Yenileme işlemlerini buradan anında yapabilirsiniz.

 • Marka Takip ve İzleme Ücreti

  Her yıl marka tescil başvuru sayısının hızla artması ve ilgili iş ve işlemlerin hızlandırma isteği, giderek artan benzer marka başvuruların bir şekilde yayına çıkarılması nedeniyle her yıl birbirlerine benzer ve/veya iltibas oluşturan markalar yayınlanmak

 • Online Beşli Tasarım Başvuru Ücreti

  Beş Renkli Görsel Türk Patent Yayın Ücreti