Erkekler artık örtünmek için değil giyinmek için giyiniyor

Pierre Cardin erkek giyim koleksiyonlarına son yıllarda bir haller oldu, farkında mısınız? Özellikle son kış koleksiyonu çok daha genç, çok daha modern görünüyor. 16 yaşındaki genç, kendine son derece trendy hırkalar da bulabiliyor, 25 yaşında iş hayatına yeni atılan bir işadamı İtalyan tarzı slim fit bir takım elbise de. Bu gençleşmenin altında ise çok önemli koleksiyonlara imzasını atmış bir isim, tasarımcı Faruk Kalaycı yatıyor. Kalaycının dokunduğu tüm koleksiyonlar büyük rağbet görüyor, satışları üçe katlanıyor. Nasıl katlanmasın? Kalaycı 23 yılını erkek giyimine adamış. Erkeklerin ruh halinden vücut yapılarına kadar artık genetik kodlarını bile çözmüş olan Kalaycı ile erkek giyimi üzerine sohbet ettik.

- Hazırladığınız koleksiyonda hırkalar, rahat kumaşlardan pantolonlar çok gördüm. Takım elbiseden sıkılan erkek rahatlık mı arıyor?
Erkekler artık görüntüye önem veriyor. Eskiden örtünmek için giyiniyorlardı ama birkaç senedir giyinmek için giyiniyorlar. Bir de kadınların zevklerini dikkate alıp, ona göre tercih yapan çok erkek var. Kadınların gözünde popüler olmak istiyorlar.

- Kadınların kalbine giden yol, giyinmekten mi geçiyor?

Benim fikrim, kadın önce dişlerine, eline, ayakkabılarına ve en son üstüne başına bakıyor. Erkeğin sıralaması farklı tabii. Şimdi onu sormayın ama!

ERKEĞİN EN BÜYÜK DERDİ KOMBİN

- Herkes tahmin ediyor sıralamayı... Peki erkekler iyi giyinmenin bir silah olduğunu yeni mi keşfediyor ?
Erkekler giyinmenin sırlarını yeni keşfetmeye başladı. Daha önce sadece belli statüde olanlar giyimine dikkat ederdi. Şimdi herkes dikkat etmeye çalışıyor. Bir de artık müşteri bilinçlendi. Her şey hakkında bilgisi var. İletişim bu kadar artınca, tasarımcıların da işi kolaylaştı, çünkü derdimizi anlatmakta zorlanmıyoruz. Neyi neden yaptığımızı daha kolay anlıyorlar. Eskiden mağazaların girişlerine erkek ürünlerini koyarlardı, kadınlarınkileri ise en geriye. Çünkü kadınlara müsaade etseniz depoya kadar gezer. Erkek ise ilk gözüne çarpanı alırdı ama artık onlar da seçiyor ve kombinlemeye çalışıyor.  Nasıl bir şey istediğini daha iyi biliyor.

- 23 yılınızı erkek giyime vermişsiniz, erkeklerin derdi ne sizce?
Eskiden derdi yoktu, şimdi var. Eskiden bir takım elbisesi, gömleği, kravatı vardı. Oysa şimdi o kadar farklı olmaya çalışıyor ki... Gidişat android tipe doğru zaten.

- En büyük problemi nedir?
Kombin yapma sıkıntısı var, kendini yormak istemiyor, önüne gelsin ve seçsin istiyor. Farklı markalardan almak işine gelmiyor.

- Türk erkeği artık değişiyor diyorsunuz ama...
Eskiden bu kadar açık değildi. Türk erkeği de dünya erkeği gibi farklı, ayrıcalıklı olmak istiyor ama çok da sırıtmak istemiyor. Bizim koleksiyonlar gibi... Karşıdan basic gibi görünüyor ama yaklaştıkça detayları algılıyorsunuz.

- Kadınlar kadınlar için giyinir, erkekler de mi kadınlar için?
Erkekler kendi aralarındaki rekabetten ziyade, bir kadına hoş görünmek için giyinir. Bir kadın, bir kadına daha çok bakıyor. Geldim 44 yaşına, hala anlayamadım kadınları.

- Kadınların ruh halini giyiminden anlarsınız peki ya erkekler öyle mi?
Piyasalarda olan bu krizler, ekonomik sıkıntılar ya da evinde eşiyle yaşadığı sorunlar, erkeği de etkiliyor ama yine de kadına göre daha az. Erkek her gün aynı takımı giyebilir, ruh hali bozukken bunu daha çok yapar. İyiyken farklı giyinmek ister. Son yıllardaki krizler, erkeklerin ruh halini baskı altına aldı, biz de bunu kırmaya çalışıyoruz.

- Tercihleri ne yönde Türk erkeğinin?
Artık daha çok slim fit istiyor. Fazlalıkları istemiyor, daha sportmen durmak istiyor. Paça ve kol boyları biraz daha kısaldı.

- İtalyan tarzını niye yakın buluyor Türk erkeği?
Sonuçta Akdeniz insanıyız, aynı heyecanı, aynı yaygaracılığı, aynı telaşı yaşıyoruz. Bir Paris, bir Londra bambaşka bize göre. Kuzeye doğru çekildikçe tarzlar farklılaşıyor.

ŞALLAR, KRAVATTAN ROL ÇALDI

- Türk erkeği aksesuarla hesabını kapattı mı sizce?
Erkek de artık kadın gibi önem veriyor. Erkeğin en önemli aksesuarı başta kravat sonra saat, ayakkabı ve kemer. Biz de koleksiyonlarımızda bunları bir bütün olarak vermeye çalışıyoruz. Koleksiyona ait her aksesuar daha iyi satıyor. Şal ve kaşkol erkeklerin vazgeçemediği aksesuarlar artık. Öyle ki kravatın da önüne geçti.
- Çorap rengi hep sorundur...
Ben ayakkabının rengiyle bağlamaya çalışıyorum. Pantolonla bağlarsam, ayakkabı yüzer. Çorapla ayakkabı aynı renk olursa daha hoş durur.

Aysun Öz Kaşi/Akşam

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Erkekler için tasarladılar İtalya’da her yıl düzenlenen dünyanın en önemli erkek giyim moda fuarlarından Pitti Uomo’nun 93’üncüsü, Floransa’da yapıldı.
Erkek gömleği giymek 2018'de kadın moda trendi Dolapların vazgeçilmezi gömlekler, kullanım tercihlerinin hızla değiştiği günümüzde şıklığını farklı tarzı ile tamamlamak isteyen trend kadınlarında tercihlerinin odak noktası oluyor.
Dünyanın en yenilikçi erkek giyim markası Tudors Gömlek, kadınların ilgisini değerlendirerek,

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ