Erkekte saç modası

Etiler’in ünlü erkek kuaförü Özcan Tekcan, sanat, siyaset ve spor camiasının en yakından tanıdığı kuaförlerin başında geliyor. 2008 Avrupa Şampiyonası’nda Milliler’in saçını tıraş eden Tekcan, en çok kırpık kırpık, ’Bob tarzı’ bir model olan İbrahim Toraman’ın saçlarının talep gördüğünü anlatıyor. Kadir Topbaş’ın da saçlarını kesen Tekcan’a göre 2010’dan itibaren erkeklerde “feminen saçlar” moda olmaya başladı: “Gün geçtikçe daha kadınımsı ama geçişleri maskülen ve feminen arası modeller rağbet görüyor. Eski tarz ’hareketli’ saçlar da yakında yeniden moda olacak. Bigudi gibi, ’Maradona tarzı’ saçlara doğru bir dönüş var. Saç suratın belli bir tarafına düşecek tarzda gösteriliyor” diyor.

Ünlülerin kuaförü olarak nam salan kuaför Özcan Tekcan, 80 ihtilali döneminde kadın kuaförü olan abisinin teşvikiyle meslekle tanışmış. İlk dükkanını Gayrettepe’de açmış. Ardından Osmanbey’e taşınıp Kadir İnanır, Faruk Süren, Yaşar Alptekin gibi ünlülerin rağbet ettiği bir kuaför olmuş. 1997’de Akmerkez’in karşısında şu anki dükkânını açınca Mahsun Kırmızıgül, Özcan Deniz, Haluk Levent gibi sanatçılara da hizmet vermeye başlamış. Fenerbahçeli Mustafa Doğan’ın dükkana gelişiyle yeşil sahaların yıldızları da müdavimi olmuş ünlü kuaförün... Sadece Türkler değil, dünyaca ünlü Roberto Carlos, Ortega, John Carew, Revivo gibi futbolcular da oturmuş Tekcan’ın berber koltuğuna... Ancak mesleki anlamda patlaması İlhan Mansız’a dünya kupası için yaptığı saçla olmuş.

“Brezilyalı futbolcular tıraşımızı pahalı buluyor”

Şimdilerde ise Tuncay, Fenerbahçeli Volkan, Emre Belezoğlu, Beşiktaşlı İbrahim Toraman, Rüştü, İsmail Köybaşı, Galatasaraylı Gökhan Zan, Sabri, Mehmet Topal, yorumcu Mustafa Doğan, Oktay Derelioğlu gibi futbol camiasının ünlüleri Tekcan’ın müdavimleri arasında... Eskiden Beşiktaşlı Nobre’nin saçlarını defrize yaptığını söyleyen Tekcan, şu aralar yabancı futbolcuların saçını pek kesmediğini anlatıyor: “Brezilyalı futbolcular kuaföre gitmeye çok meyilli değil. Genelde kıvırcık saçları olduğundan çözüm bulamıyoruz. Defrize bile tutmayabiliyor. Bir de kendi ülkelerine kıyasla saç tıraşını çok pahalı buluyorlar. Brezilya’daki kuaförler bizim dörtte birimize tıraş ediyormuş.” Kuaför Özcan Tekcan’da, saç traşı 60 TL... Eğer kimsenin sizi görmesini istemiyorsanız, VIP odası için 80 TL ödüyorsunuz. Cilt bakımı da yaptırırsanız, rakam 400 TL’yi buluyor.

“Volkan saçlarını en sık değiştiren futbolcu”

Fenerbahçeli Volkan saç konusunda en titiz futbolcuların başında geliyor. Hatta saç istediği gibi olmayınca, kendi modelinde ısrarcı oluyor: “Volkan bazen kendi istediğini yaptırmak isteyince zaman kaybı yaşatır. 15 dakikalık saç 45 dakika sürebilir. Çok değişkendir. Saçlarını dönem dönem uzatır, dönem dönem kısaltır. Volkan’ın saçlarını şu ara kısa kesiyoruz. Geçenlerde nişanlısı Zeynep, bıyık bırakmasını istedi. Ben de ‘Ona gitmez, çok sert bir ifade verir’ dedim. Zeynep ısrar edince bıyık bıraktık. Ama sonra kendisi beğenmeyip makineyle kesti.”

“Toraman’ın Bob tarzı saçı en çok talep edilen saç”

Saçın yapısına göre futbolcuların marjinal modeller aradıkları da oluyor. Mesela, Beşiktaşlı İbrahim Toraman’ın saçı şu anda trend olan “Bob tarzı” bir modele göre kesiliyor. Tekcan, “Bob tarzı kesim, saçın belli bir kısmını yanağa düşerecek tarzda yoğun bırakmaktır. Genelde asimetrik (Piktaş tarzı) kesimler yapılır. Bob tarzı, uzunlu kısalı bırakarak, halk ağzıyla ‘kırpık kırpık’ dediğimiz bir kesim stilidir. 2010 saç trendleri de zaten böyledir. David Beckham’ın karısı Victoria Beckham’ın saçları da bir dönem o şekildeydi. 2010’da erkeklerde artık feminen saçlar moda... Daha kadınsı ama geçişleri maskülen ve feminen arası olacak. Sportif bir giyim tarzıyla atletik bir vücutta o saçlar güzel duruyor. Müşteriler saçlarını en çok İbrahim Toraman modeli istiyor” diyor.

“Tuncay’ın saçını sıfıra vurma teklifini reddettim”

* Tuncay’ın inanılmaz ince telli saçları var. Bir ara ‘defrize’ yaptık ama düzleşmedi. Koşarken hızlı gözükmesi için uzun saç tercih ediyor. Aziz Yıldırım’ın kardeşi Ali Yıldırım bir gün “Tuncay’ın saçlarını kısa kes, biz istesek saçını keseriz, sıfır bile yaparız” dedi. Ben de onu “Ali Bey, olmaz öyle şey, Tuncay bu saçlarıyla marka. Forma satışında bile katkısı var” diye ikna ettim.

* Gökhan Zan sakatlanınca saçlarını özellikle evine gidip kesmeye başladım.

Kaynak:Tuğrul Tunalıgil/Vatan

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

İlkbaharda oluşabilecek cilt sorunlarına dikkat! Saç, Cilt Bakımı ve Güzellik Uzmanı, Eğitmen Master Figen Aktosun, ilkbaharın ruhuna uygun şekilde cildinizi yenilemenin, oluşabilecek olumsuzluklardan korumanın yollarını anlattı. Aktosun, cilt, saç, vücut için bakım kürleri tarifleri verdiği gibi, bu mevsimde yapılabilecek uygulamaları da bir tablo ile aktardı.
Cildinizi ilkbahara hazırlayacak bakım kürleri Yenilenmenin, uyanışın ve rengin mevsimi olan ilkbaharda da cildiniz ciddi zararlar görebilir! İşte ilkbaharda cildinizi ve saçlarınızı yenileyip canlandıracak saç ve cilt bakım maskeleri!

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ