Evde hazırlanan saç maskesi tarifleri

Bir kadının en önemli aksesuarlarından biri de saçlarıdır. Güzel görünen, parlak ve hacimli saçlar tüm kadınların hayalidir. Bunun için saçlara düzenli olarak bakım yapmak gerekir. Saç bakımı için kuaförler ya da pahalı saç bakım ürünlerinin yanı sıra evde yapılabilen doğal saç maskeleriyle de sağlıklı saçlara kavuşulabilir.

YUMURTA MASKESİ

 • 1 yumurta (uzun saçlar için 2 yumurta)
 • 1 su bardağı süt
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 adet limon

YAPILIŞI:

Öncelikle yumurtanın sarısı ve akı ayrılır. Saç tipi kuru ise yumurtanın sarısı, yağlı ise akı kullanılır. Ardından süt ve zeytinyağı da eklenerek çırpılır. Son olarak limon da sıkılarak karışıma eklenir. Karışım saç köklerinden başlanarak uçlara doğru sürülür ve 10-15 dk bekletilir. Daha sonra saçı soğuk ya da ılık suyla yıkayarak iyice durulandığından emin olmak gerekir.

Yumurta çok faydalı bir besindir. Saç köklerini besler, parlaklık verir, saçların dökülmesini ve kırılmasını engeller. Bunun yanında maskeye katılan limon suyu da saç derisini ferahlatan bir etkiye sahiptir.

YOĞURT MASKESİ

 • Yarım su bardağı yoğurt
 • 1 çay kaşığı elma sirkesi
 • 1 çay kaşığı bal

YAPILIŞI:

Tüm malzemeler bir kabın içerisinde iyice karıştırılarak saç diplerinden uçlara doğru sürülür. Maske saçta 15-20 dk bekletilerek sıcak su ile durulanır.

Yoğurt güçlü bir antioksidandır. İçeriğindeki vitaminler, protein ve kalsiyum sayesinde oldukça besleyicidir. Saç derisindeki yağı ve nemi dengeler. Maske için doğal yoğurt kullanılmalıdır.

MUZ MASKESİ:

 • 2 adet muz
 • 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

YAPILIŞI:

Muzlar iyice ezilerek püre haline getirilir ve diğer tüm malzemeler de eklenerek karıştırılır. İyice karıştırılan maske masaj yapılarak tüm saça uygulanır ve 5 dk bekletilir. Ardından ılık suyla durulanır.

Muz besin değerleri açısından oldukça zengin bir meyvedir. Bu yüzden saçlar için de çok faydalıdır. İçeriğinde doğal yağlar barındıran muz, saçların kırılmasını ve dökülmesini önler. Saçları nemlendirerek sağlıklı görünmesini sağlar.

Bu maskelerin yanı sıra çeşitli yağlarla da saçlar beslenebilir. Bakımları aksatmadan rutin haline getirmek ve sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Ayrıca saçlar çok fazla yıkanmamalı ve fazla ısı kullanmadan doğal kurutulmalıdır.

Kaynak Hürriyet

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Öğrencilerden engelli çocuklara saç bakımı Yakın Doğu Üniversitesi  İletişim Fakültesi Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü ve YDÜ Center of Excellence bağlı Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi, Lefkoşa Özel Eğitim ve İş Merkezi'ni ziyaret etti. 
Dökülen saçlara doğal maske tarifleri Mevsimsel değişiklikler sebebiyle saçların yıpranması ve dökülmesi hemen herkesin yaşadığı bir durumdur. Stres, vitamin eksikliği ve hormon bozuklukları da eklendiğinde saç dökülmesi kaçınılmaz hâle gelebiliyor. Fakat evde 10 dakikanızı ayırarak yapacağınız doğal maskelerle dökülmelerle son verebiliriz.

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ