Fazla kilolarla savaş çok da zor değil!

Fazla kilolar, kış aylarında giyecekler altında gizlendiği için göze batmaz. Ama sağlıklı olmak için yaz kadar kışın da fazla kilolarla savaşmak gerekiyor..
""
Fazla kilolarımızdan kurtulmak, her zaman formda görünmek için hayatımız boyunca uymamız gereken kurallar var. İşte, hayalinizdeki kiloya ulaşmak için uygulanması son derece basit olan bu kurallar...

2 ayda bir analiz yaptırın
Analiz derken vücut ve gıda analizini kastediyoruz. Vücut analiziniz, size fazla olan yağ ve diğer doku bileşenlerinizin miktarları hakkında bilgi verir, kendinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Gıda analizi testi ile metabolizmanızı yavaşlatan yiyecekler tespit edilir ve veriler doğrultusunda da beslenme içeriğinizi ve disiplininizi yeniden düzenleyerek, daha kolay ve sağlıklı kilo verebilirsiniz.

Check-Up Yaptırın
* Sağlığınızı, hastalanmadan önce koruma altına alın.
* Kan değerlerinize; açlık kan şekeri, HDL (iyi kolesterol), LDL (kötü kolesterol), ailenizde guatr varsa tiroid hormonlarınıza baktırın.
* Sodyum, demir, B12 gibi vitamin ve mineral yetersizliklerinizin olup olmadığını öğrenin.

Geçmiş diyetlere bakın
Ergenlikte, gebelikte, hareketsiz dönemlerinizde, menopozda aldığınız kiloları düşünün. Kendi başınıza veya yardım aldığınız bir kurumla ne kadar zamanda ne kadar kilo verip, bunun ne kadarını koruyabildiğinizi not edin. Şok diyetler, kısa zamanda verilen ve korunamayan kilolar; metabolizmanızın yavaşladığını işaret eder. Sağlıklı bir diyetle, ayda 2-4 kilo vererek hedeflediğiniz kiloya ulaştıktan sonra, bunu minimum 6 ay korumak hedefinizi kalıcı kılar.

Haftada bir kez tartılın
Ama yalnızca bir kez tartılın. Her gün tartıya çıkmak, özellikle diyet yapan veya kilo problemi olan kişilerde ruhsal yönden beslenme programlarını olumsuz yönde etkiler.

Alışkanlıklarınıza dikkat
* Gün boyunca hangi saatlerde yemek yediğinizi tespit edin.
* Hafta sonu değişen alışkanlıklarınızın olup olmadığını not edin.
* Akşamları en son hangi saatte, neler yediğinizi düşünün.
* Hazırladığınız listeye yediklerinizin miktarlarını yazın. Tüm bunlar, gün içinde farkında olmadan neyi ne kadar çok yediğinizi, hangi besin grubundan yetersiz beslendiğinizi, kısacası yanlış alışkanlıklarınızı ortaya çıkaracaktır.

Gece tatlı krizi tutarsa
Bu durum kan şekerinizin düştüğüne işaret eder. Bir an önce kan şekerinizi ölçtürün. Ayrıca gece mutfakta ne bulursanız yemek yerine, başucunuza kuru meyve ve fıstıktan oluşan küçük bir tabak koyun. Hem kan şekerinizi dengeler, hem de kaçamağınızı ucuza kapatmış olursunuz. (Anti Aging dergisi)

2 ayda hızlı incelme tüyoları

* Günlük yiyeceklerinizden sağlıksız atıştırmaları kaldırıp, yerine küçük birer meyvelik ara öğünler oluşturun.
* Ana öğünlerden 30 dakika ya da 1 saat önce 5-6 adet fındık veya 2 adet ceviz tüketin. Böylelikle ana öğüne başlamadan daha az açlık hissedersiniz.
* Günlük aktivitenize 1 saatlik tempolu yürüyüşü de ekleyin. Hem kendinizi daha enerjik hissedersiniz hem de metabolizmanızı hızlandırmış olursunuz.
* Sosyal ortamların vazgeçilmezi olan alkol alışkanlığınızı, haftada 1 gün ve 1 kadeh ile sınırlandırın.
* Süt ve süt ürünlerinin light olanlarını tüketmeye özen gösterin.
* Diyet yaparken, kendinize ilk olarak çok zor olmayan bir hedef belirleyin. Bu hedefinize ulaştıktan sonra kendinizi çok sevdiğiniz bir besinle ödüllendirin.
* Yemek pişirirken, et yemeklerini tamamen yağsız, sebze yemeklerini de çok az sıvı yağ ile pişirin.
* Diyeti kendinize eziyet olarak görmeyin, light ama lezzetli yemek tarifleri geliştirin.
* Evde diyet yapan bir tek sizseniz, kendinizi kısıtlamayın; haftada bir kez -örneğin pazar sabahları kahvaltıda- ailenizle, istediğinizden doyasıya yiyin.
* Hiçbir zaman diyeti bozup tamamen bırakmayın. Bir kerelik kaçamağı görmezden gelmek ya da ekstra 30 dakikalık egzersiz yapmak durumu kurtarmaya yetecektir

Sağlıklı ve güzel bacaklara giden 5 yol

Bacaklarınızın güzel olduğu kadar sağlıklı olması da çok önemlidir. Yaşam boyu sizi taşıyan bacaklarınızda, herhangi bir sorunla karşılaşmamak için her gün bol bol su için ve mutlaka hareket edin..
""
Sık sık yürüyün
Hareketsiz kalmayın ve uzun süre ayakta beklemeyin. Sürekli ayakta ya da masa başında çalışan kişilerin bacaklarında uyuşma, karıncalanma, kramp, çabuk yorulma, ağrı ve şişlik gibi şikayetler çok fazla görülüyor. Bu da yaşam kalitesini bozar. Bunun için sabahları 30 dakikalık tempolu yürüyüş yapın. Bu; bacak dokuları arasında dolaşan kan ve lenf sıvılarını hareketlendirir. Dolaşımı güçlendirilmiş bacaklarda yorgunluk görülmediği gibi, selülit ve yağlanma gibi problemler de en aza iner. Egzersiz yaparken ise, ağırlık çalışması yerine, bacaklara fazla yüklenmeden esneme hareketleri yapın. Haftada birkaç defa bir saat yüzmek de bacak sağlığı ve güzelliği için çok faydalıdır.

Vitamin desteği
Dokulardaki biyolojik fonksiyonlar daha sağlıklı gerçekleşirse, dolaşım sistemi de sağlıklı çalışır. Dokuların sağlıklı çalışması içinse, vücuda giren veya vücutta oluşan zararlı maddelerin yok edilmesi gerekir. Bunun için; A, E ve C vitaminleri ile selenyum, çinko ve beta karoten desteği almalısınız.

Akıllı yemek seçimi
*
Tatlandırıcı, renklendirici ve yapay şekerli her tür gıdadan kaçının.
* Margarin, katı yağlar ve hazır gıdalardaki yağlar selülit dostudur.
* Unlu ve buğday kökenli gıdalar, hareketsiz kalındığında yağ olarak depolanır. Hayvansal ve yemeklik yağları da kullanmamaya özen gösterin.
* Muz, mango ve üzüm gibi meyveler, bol şeker içerdiklerinden selülit gelişimine yol açar.
* Kuruyemişler de yağlıdır ve az tüketilmesi gerekir.
* Alkol, günde bir kadehle sınırlandırılmalıdır.
* Tatlı olmayan çok renkli meyveleri tercih edin.
* Yeşil renkli sebzeleri bol tüketin.
* Günde en az bir kere balık, et, soya, tavuk veya baklagillerden yiyin.

Giysilere dikkat edin
Dar giysilerden uzak durun. Diz altı ve diz üstü giyilen çorapların lastikleri, geniş bant şeklinde olmalı. Dokuların hava almasını engelleyen sentetik giysiler yerine pamuklu ve rahat giysiler giyin. Bol ışıklı mevsimlerde ise daha çok açık renkli giysileri tercih edin.

Bol su için
Herkesin günde 3-4 litre sıvı alması gerekir. Bu miktarı biraz artırırsanız; vücudunuzdaki toksinleri ve dokuların sağlıklı çalışmasını engelleyen tüm maddeleri uzaklaştı

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Kendi SPA’nızıevde kendiniz yaratın Kendi SPA’nızıevde kendiniz yaratın
Sahara, Depresif ve Şapka Sendromu. Sizinki hangisi? Sahara, Depresif ve Şapka Sendromu. Sizinki hangisi?

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ