Festivalcinin yeme-içme rehberi

29. Uluslararası İstanbul Film Festivali, tüm hızıyla sürüyor. Peki bu yıl festivalde film aralarında nerelere gidiliyor? O filmden bu filme koşarken uykusuz kalanlar hangi kafeleri tercih ediyor? Yemekler nerelerde yeniyor?
29. İstanbul Film Festivaline bu yıl Emek ve Kadıköy Rexx sinemaları ev sahipliği yapamıyor. Emek sinemasının akıbetinin belirsiz olmasına festival boyu süren eylemlerle dikkat çekiliyor. Festival de salon eksikliğini Nişantaşı Citys ve Kadıköy Kadıköy sinemalarıyla doldurmayı amaçlıyor. Tabii bu durumda sinemaseverlerin yeme içme ya da dinlenip soluk alma rotası da bazı farklılıklar gösteriyor. Sabah kahvesi için en yakın yer neresi? Kahvaltı edemeden çıktım, ve Mısır yemek istemiyorum, diyenlere sandviç ve kahvaltı seçenekleri... Film arası vakti bol olana, olmayana alternatif öneriler, gün int(11)iminde filmleri sindirmek için içki içilecek mekânların adresleri, festivalcilerin sinema keyfini tamamlamak için çok önemli.

ANADOLU YAKASI
Kadıköyde bu yıl festival sineması Kadife Sokakın başında bulunan Kadıköy Rexx Sineması değil, Bahariye Caddesinde Süreyya Operasının aşağısında yer alan Kadıköy Kadıköy Sineması. Böylece Bahariye Caddesinde bulunan mekânlar, festival boyu daha fazla rağbet görecek. Sabah kahvaltısı için kısa bir vaktiniz varsa Süreyya Operasının hemen karşısındaki İkbal Sucuk, tost ve kahvaltı seçenekleri sunuyor. Kahve için eğer sahile inerseniz Kadıköy Çarşısının karşısında Starbucksı ya da Bankalar Caddesinden sağa girip acele bir kahvaltı için Beyaz Fırını tercih edebilirsiniz. Bahariyeye daha yakın bir yerde kahve içmek isterseniz Gloria Jeans veya Cafe Nero tercih edilebilir. Film arasında atıştırmak için Kadife Sokakta bulunan Rexx Büfe ve Dr. Sandviçin tost, sandviç, döner, waffle gibi seçenekleri var. Kadife Sokakın int(11)iminde hemen yukarıda bulunan Oza Cafenin de tost ve sandviçleri oldukça lezzetli. Daha uzun bir öğle yemeği içinse Bahariye Caddesinde bulunan restoranlardan birini seçebilirsiniz. Balık Pazarı civarında da Çiya ya da Yanyanlı Fehmiye gidebilirsiniz. 21.30 matinesine filminiz var ve hızlı bir akşam yemeği istiyorsanız Bahariyenin ortasından Kadife Sokaka inerken karşınıza çıkan fast food restoranlarda karnınızı doyurabilirsiniz. 21.30 seansından çıkıp bir şeyler içmek isteyenlere sahilde Mercan Büfe ve küçük büyük meyhaneler alternatif olabilir. Ancak Kadife Sokakta bulunan Arkaoda, Tripp, Hera, Dunia da festival boyu özel gece ve etkinlikler düzenliyor, kaçırmayın.

BEYOĞLUNDA GEZERSİN...
Festivalde bu yıl Emek Sineması yerine, filmler başlamadan önce Emeki hatırlatmak için yapılan alkışlı protesto var. Emek olmayınca her yıl festivalin en kalabalık mekânlarından olan Emek Sinemasının sokağındaki çaycı da yok. Ama film öncesi çay veya kahve isteyenler için İstiklal Caddesi başındaki Starbucks ve Gloria Jeans, Türk kahvesi isteyenlere Manda Batmaz farklı alternatifler olabilir. Film arası açık havada tost ya da atıştırmalık yiyecekler bulmak ve çay içmek içinse Danışman Geçidinde bulunan Mustafa Amca çok uygun ve oldukça kalabalık. Galatasaray Lisesinin yan sokağında kalan Urban hem kahve hem öğle yemeği hem de akşam bir şeyler içmek için keyifli bir adres. Urbanın girişindeki sokakta bulunan Çin Büfe de iyi bir öğle ya da akşam yemeği için uygun. Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galerisinin karşısında Çerkez yemekleriyle ünlü Fıccın da başka bir seçenek. Dilek, Barcelona, Asmalımescitteki Helvetia ve yeni açılan Hardal da İstiklal Caddesinin Tünel tarafındaki seçenekler. Bu arada Salad House ve Galatasaray Lisesi karşısında bulabileceğiniz meyve suyu ve meyve satan dükkânlar sağlıklı atıştırmalar için çok uygun. Akşam filmden çıkınca bir şeyler içmek içinse, Küçük Beyoğlu, Pandora Kitabevinin sokağındaki barlar ve Asmalımescit sizi bekler, ayrıca klasik Kaktüs de var. İndirimli mekânlardan tercih edecekseniz biletinizi yanınızda getirmeyi unutmayın!

NİŞANTAŞINDA SİNEMA KEYFİ
Nişantaşı, festivalin yeni adreslerinden. Nişantaşı Citys sineması alışveriş merkezi içinde olduğu için önce oradan başlayalım. Citys içinde kahve içmek için alternatif çok. Kahvaltı ya da leziz bir sandviç içinse Atiye Sokakın alt sokağında bulunan şarküteri Şütte tercih edilebilir. Öğlen yemeği için yine Citysin yemek katlarında birçok alternatif var. Özel tavsiye Joke College ve en alttaki Cook Shop. Hava güzel olduğunda film arasında Nişantaşında turlamak gerek. Film sonrası Teşvikiye Caddesinde olacaksanız; Saray muhallebicisi, House Cafe Corner, Abdi İpekçide Beymen Brasserie, Kırıntı ve Midpoint yemek yemek ve bir şeyler içmek için çok uygun. Gece filmden çıkanlar içinse en iyi adres Reasürans Pasajı; Touch Downda içki içilebilir ya da Aşşk Cafede uzun uzun vakit geçirilebilir. Ayrıca Atiye Sokakta bulunan Casita; Çin yemeği isteyenlere eski Tapsin yerine açılan Quick China; aynı sokakta bulunan pizzacı Zazie ya da House Cafe seçenek olabilir. Gece gezmeleri için de Salomanje ve Citysin tam karşısındaki Longtable unutulmamalı.

Bu mekânlarda film festivaline özel indirimler var
Bilet biriktirmeyi sevenler kârlı çıkar! Bu mekânlar festival biletini gösterene kişi başı indirim sağlıyor. Biletinizi atmayın, indirimden faydalanın. Beyoğlundaki Indıgo kapıda yüzde 20 indirim yapıyor. Kredi kartı, nakit veya festival kartına yüzde 10 indirim yapan mekânlar ise şunlar: 5. Kat, 8 İstanbul, Alt, Ara Cafe, Beyoğlu Hayal Kahvesi, Bi Buçuk, Cafe Crepen, Caffe Nero, Cuppa, Çok Çok, Flamm, Ghetto, Gölge Kahve, Hayal Bistro, Indigo Pub, Kaktüs Beyoğlu, Kaktüs Cihangir, Leb-i Derya, Leb-i Derya Richmond, Lokal Asmalımescit, Lokal Tünel, Otto Taksim, Pia, Şahika, We.

Kaynak: Sabah

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

İstanbul Modern Sinema’da Nick Cave ile Bir Hafta Sonu

İstanbul Modern Sinema, Nick Cave konseri öncesi 7-8 Temmuz tarihlerinde sanatçıya özel bir sinema programı hazırladı
İstanbul Modern Sinema, Türk Tuborg A.Ş.’nin katkıları ve İKSV işbirliğiyle, müzik kariyerinin 45. yılına giren Avustralyalı şarkıcı, söz yazarı, besteci, senaryo yazarı, şair ve oyuncu Nick Cave’i 25. İstanbul Caz Festivali kapsamında 10 Temmuz’da KüçükÇiftlik Park’ta vereceği konserinden önce beyazperdede sinemaseverlere buluşturuyor.

Çiftlik Bank Skandalı Sinema Filmi Oluyor

Türkiye’nin gündemine bomba gibi düşen ve Hollywood filmlerini aratmayacak bir senaryoyla birçok insanın mağdur olmasına sebep olan Çiftlik Bank skandalı filmi oluyor.Yapımcılığını ve yönetmenliğini yurt içinde ve yurt dışında birçok önemli projeye imza atan İsmail Hakkı...

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ