Galata’da yaşayan bir müezzinle bir rahibe adayının platonik aşkı Rotterdam’da yarışıyor

Yönetmenin adı Mahmut Fazıl Coşkun (36). Filmin adı Uzak İhtimal. Gerçekten de çok uzak bir ihtimali, Galata’da yaşayan bir müezzinle bir rahibe adayının platonik aşkını anlatıyor. Film daha Türkiye’de vizyona girmeden, 38. Uluslararası Rotterdam Film Festivali’nde yarışmaya hak kazanan ilk Türk filmi oldu. Uzak İhtimal, Mahmut Fazıl Coşkun’un ilk filmi. Hürriyet yazarı Ahmet Hakan Coşkun’un kardeşi olan yönetmen, bize hem kendisini hem filmini anlattı.

Müezzin Musa’nın tayini Beypazarı’ndan İstanbul ’a çıkar ve Galata’da küçük bir camiye gelir. Yerleştiği  lojmanın karşı dairesinde rahibe adayı Clara yaşamaktadır. İstanbul’un aristokrat ailelerinden birine mensup olan sahaf Yakup Demir, Clara ve Musa’nın yolları Galata’da buluşur. Üç farklı hayat kesiştiğinde ortaya sıcak, neşeli- hüzünlü bir öykü çıkar. Müezzin Musa’nın gün geçtikçe Clara’ya aşık olması ve fakat ifade edememesi bir başka hüzünlü hikayenin başlamasına neden olur. Musa, Clara ile yakınlaşmaya çalışırken bir yandan da sahaf Yakup Demir’in dünyasına girer. Bu süreç müezzinin hayata bakışında değişik kapılar açar. Musa artık İstanbul ’a geldiği günden farklı biridir. Yakup Demir’in yaşamında ortaya çıkan büyük bir sürpriz, hepsinin hayatını altüst eder. 
Uzak İhtimal filminin özeti aşağı yukarı böyle. Mahmut Fazıl Coşkun, böyle bir film yapmaya iki yıl önce karar vermiş. Niyeti, imkansız aşk üzerine bir film yapmakmış. Bu imkansızlığın kaynağını ararken ayrı dinlere mensup iki kişiyi birbirine aşık etmeyı düşünmüş.
Senaryo çalışması bir yıldan fazla sürmüş, metin dört kere değişmiş. Senaristlerden Tarık Tufan “Mahmut bize kafasından geçeni anlattığında, hikayenin, gerçek ve inandırıcı olması için uğraştık. Böyle bir aşk nasıl gelişir sorusuna çok kafa yorduk” diyor.  Diğer senarist ve başrol oyuncusu Görkem Yeltan’a göre, bu bir aşk hikayesi ama aşk fonda kalıyor. Hikaye daha çok söylenemeyenler etrafında dönüyor. “Bazı şeyler söylenir, çatışmalar doğar ve hayatın akışı değişir, bazı şeyler söylenemez, ama çatışma yine vardır. Film bu iki durumu da gösteriyor. İnsan söyledikleriyle değil gizledikleriyle insandır demiş bir düşünür. Bizim filmimizin üç kahramanı söylediklerinden çok söyleyemedikleriyle bir dünya kuruyorlar.” 

Rotterdam Festivali’ne nasıl kabul edildi

Mehmet Fazıl Coşkun anlatıyor: Filmi vizyona sokmak için çalışıyorduk. Kurgucumuz Çiçek Kahraman,  “Rotterdam Film Festivali’nin düzenleme komitesinde birini tanıyorum. Filmi göndermemi ister misiniz?” diye sordu. Biz de gönder dedik. Bir süre sonra Çiçek’in arkadaşı aradı, “Filminizi çok beğendim. İlk film olmasına rağmen, görüntüleri, sesi, dili çok olgun buldum. Yarışma jürisine önereceğim” dedi. Ve filmimiz Japonya, Amerika, İngiltere,  İran , Kore gibi ülkelerden seçilmiş 14 filmin arasından finale kaldı. Final 31 Ocak’ta.

Filmin başka yerlere çekilmesinden korkarım yoksa Ahmet Hakan’la bir sorunum yok

? Nerede ve nasıl bir evde dünyaya geldiniz?
- Benim babam memur olduğu için Doğubeyazıt’ta dünyaya geldim. Fakat oraları hatırlamıyorum. Çok küçük yaşta ayrılmışız. Sonra çeşitli kasaba ve şehirlerde okul hayatıma devam ettim. Son durak Silivri. Babam orada emekli oldu. İlk gençlik yıllarım yaz kış Silivri’de geçti. Üç kardeşiz. Ahmet ortanca, benden yedi yaş büyük. Ondan üç yaş büyük bir ağabeyim daha var. 
? İmam hatip mezunu musunuz? 
- Hayır.
? Çok muhafazakar bir aileden geldiğinizi biliyorum. En küçük çocuk olduğunuz için mi imam hatip lisesine gönderilmediniz?
- Küçük olmak avantajlıydı. Daha özgür bırakıldığım söylenebilir. Ama ailem o eğitimden çok da memnun değildi. Benim şimdi çok net hatırlayamadığım birtakım sorunlar yaşamışlardı. 
? Ağabeylerinize hiç özenmediniz mi?
- Belki çocukken ama sonradan düz lisede okuduğuma memnun olduğumu hatırlıyorum.
? Bir yönetmen neden Yıldız Teknik Üniversitesi’nde elektrik mühendisliği okur?
- Bizim zamanımızda bir öğrenci başarılıysa ya mühendis olmalıydı ya doktor. Ben lisede matematik okudum, sayısal alandan imtihana girdim, mühendisliği kazandım. Okula girdiğim ilk ya da ikinci yıl  mühendislik yapmamaya karar vermiştim. O zaman bir
sinema merakı çıktığını çok net hatırlıyorum.
? Bu merak nasıl ortaya çıktı?
- Bir film izleyerek falan değil. Sinemaya başlama hikayem çok daha içeriden. Ailem için Yıldız’ı int(11)irmeliydim. Çünkü onlara sinemacı olmak istediğimi söylediğimde önce okulunu int(11)ir sonra bakarsın demişlerdi. Kolay bir okul olduğu için hiç zorlanmadan int(11)irdim. 
? Evde elektrik işlerini kim yapar?
- Bir şey öğrenip öğrenmediğimi mi soruyorsunuz? Sıfır. Ben priz bile değiştiremem! 
? Nerede sinema okuyacağınıza nasıl karar verdiniz?
- Bir ara  İran  ’a gidip sinema okumayı, bir ara  Rusya
’ya gitmeyi falan düşündüm. Ayşe Şasa çok yardımcı oldu. Önce İran’a git demişti ama sonra  Rusya ’ya git dedi. Yurtdışında pek çok okul araştırıldı. Türkiye’de fazla alternatif yoktu. Birtakım insanların yardımıyla Amerika’daki okulu buldum.  ? İran, Rus sineması gibi alternatif sinemaların üzerinde dururken neden Amerikan sinemasında karar kıldınız? - Bilinçli bir tercih değildi. Ben Hollywood sineması öğreniyorum diye gitmedim. Amerika’da okulda dünyanın en geniş arşivi var. İran
sineması haftası, Latin Amerikan sineması haftası, Fransız sineması haftası da ya

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

’Vicky Cristina Barcelona’ kadın doğasına gönderme yapan bir romantik komedi: ’Vicky Cristina Barcelona’ kadın doğasına gönderme yapan bir romantik komedi:
Akla Zarar Filmler Akla Zarar Filmler

YORUM YAZIN


Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ