Gana, cenazelerin bile düğün gibi kutlandığı renkli bir ülke

EĞLENCELİ DÜĞÜN VE CENAZELER
Ganada cenaze törenleri diğer ülke geleneklerinden farklı bir şekilde, hayatın kutlaması olarak adlandırıyor. Tüm bölge halkı cenaze törenine katılırken, bu törenler mutlu bir olayı kutlarmış gibi karşılanıp, Afrikaya özgü çalgılar eşliğinde dans ediliyor. Düğünlerde ise davete katılan herkes beyaz kıyafetler giyiyor, turistleri de aralarına çekip ülkeye özgü pilavlarından ikram ediyorlar.

HERKES FUTBOL TUTKUNU
Futbol, her Afrika ülkesinde olduğu gibi Ganada da çok önemseniyor. Öyle ki; 1993te meclis, Abedi Peleye emeklilikten vazgeçip milli takımda oynaması için çağrıda bulunmuştu. Güney Afrikada düzenlenen 2010 Dünya Kupasında sergilediği başarılı futbol performansıyla beğeni toplayan Gana, çeyrek finalin uzatmaları olan 120. dakikada atamadığı penaltı vuruşuyla yarı finali son saniyede kaçırdı.

7 SAAT YOLCULUĞUN SONUNDA GANA
Ganada dört büyük havaalanı bulunuyor. Bunlardan biri modern tesislere sahip Akra Havaalanı. Türkiyeden aktarmalı uçuşla Ganaya 7 saatte ulaşmak mümkün. Havaalanından indiğinizde modern bir çizgi çizen Gana, sokak aralarına girdikçe fakirliğiyle göze çarpıyor ve kendinizi film setinde gibi hissediyorsunuz. Modern şehirlerdeki bireyselleşmeye inat, bu ülkedeki aileler yaklaşık 30 kişilik gruplar halinde yaşıyor. Ailelerin bir arada olması Ganalıların vazgeçilmez sosyalleşme alanı olarak biliniyor.

İsmini eski bir Batı Afrika Krallığından alan Gana, Savaşçı Kral anlamına geliyor. Eski İngiliz sömürgelerinden Altın Sahili ve Togolandın birleşmesiyle kurulmuş bir ülke. Ganada toplam 47 yerel dil konuşulurken, ülkenin resmi dili İngilizce. 19 yüzyılda beyaz adam sömürgeciliğinin int(11)iş gongunu vuran ülke olan Gana 1957de bağımsızlığını kazanan ilk Afrika ülkesi oldu. Bunun yanı sıra demokratikleşme açısından en başarılı, ekonomisinin istikrarlı tutabilen ülkelerin başında geliyor.
Ashanti, Gananın en kalabalık anaerkil kabilelerinden. Eski çağlarda oldukça farklı bir gelenek anlayışına sahip olan bu kabilede doğan çocuk, annenin soyadını alırdı. Bunun sebebi olarak da bir çocuğun babasından emin olunamayacağı ihtimali neden gösterilirdi. Bir boşanma veya babanın ölümü ile çocuklara bakma yükümlülüğü anneye verilir, kadın kocasından hiçbir mülk talep edemezdi. Şimdilerde ise her modern ailede olduğu gibi bu kabiledekiler de çekirdek aile yaşamına geçti.

KAKAO VE SİYASİ DENGELER
Nüfusunun çoğunluğu Hıristiyanlardan oluşan ülkede, ikinci bir çoğunluğa da Müslümanlar sahip. Dünyanın en büyük kakao üreticisi olarak da bilinen Gananın dünya üretimindeki payı yaklaşık üçte bir. Ülkede kakao fiyatları düşünce, zaman zaman siyasi dengeler de değişiyor. Ganalıların diğer geçim kaynakları ise kauçuk, kahve ve hindistancevizi. Eğer turist oraya gitmişseniz ilk ikram edilenler arasında hindistancevizi ve kakao meyvesi yer alıyor. Yerli halk adeta bir maymun gibi uzun palmiye ağaçlarına çıkıp size dalından meyveler sunuyor.
Gana sokaklarında sineklere karşı koruyucu sprey kullanmadan dolaşmanıza imkan yok! Yola çıkmadan 10 gün önce de Sarı Humma aşısı olmanız şart. Ekonomiyi de etkileyen sinekler nedeniyle ülkenin güneyinde sığır çiftlikleri kurulamıyor. Bu nedenle Kuzey bölgesi olan Akra Vadisinde sığır yetiştirilip, güneyde satılıyor. Ülkeden bol miktarda yumurta ve tavuk eti ihraç edilirken, nehir ve deniz sahillerinde ise balıkçılık yapılıyor. Balıkçılık geleneğine göre balıkları erkekler tutuyor, kadınlar ise tutulan bu balıkları satıyor. Ganada her yerde buzdolabı olmadığından dumanla pişirilen balıklar, iki hafta tazeliğini koruyabiliyor.

UYGAR TAYLAN/AKŞAM

BU KATEGORİDEKİ DİĞER İÇERİKLER

Yurt Dışına İlk Kez Çıkacaklar İçin 10 Tavsiye

Yurt dışına çıkma planınız varsa özellikle ilk defa yurt dışına çıkacaksanız önceden bir takım tavsiyelere bakmak fayda sağlıyor. Aksi halde olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Yurt dışı maceranızın kötü sonuçlanmaması için hayat kurtarıcı tavsiyeleri online seyahat markası Biletall'da,blog yazısında derledi.

Nepal: Dünyanın çatısı mı yoksa Budizm'in ana vatanı mı?

Batılı bir turiste Nepal hakkında izlenimlerini sorduğunuzda kişinin ilk aklına gelecek olan şey Nepal’in “Dünyanın çatısı” olarak anılması ve 8850 metre yükseklikteki Himalaya Sıra Dağları üzerinde bulunan Everest tepesini de sınırları içerisinde bulundurması olacaktır büyük bir ihtimalle.

YORUM YAZIN

Oylama:0 puan ( 0 oy )

MARKA VE İŞTİRAKLERİMİZ